KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    6/2018 - listopad - prosinec

6/2018 - listopad - prosinec

Editorial

Zákony a párky

Kdyby Martin Luther King vedl stavební firmu v České republice, místo snů by ho pravděpodobně stíhaly noční můry, neurotické vize a stavy na hraně psychického zhroucení. Přesto by, podobně jako úspěšný americký bojovník proti rasové segregaci, nepřestal bojovat a doufat v kvalitní stavební legislativu, která je stavařům periodicky slibována přes dvacet let.

Dvě dekády odborná sdružení hustí do vlád všech barev, že potřebujeme moderní stavební zákon, který by nahradil stávající normu. Výsledkem jsou jen další – často i v dobré víře dělané – novelizace, které, odpusťte to slovo, zasviňují právní řád. A ač myšleny někdy i dobře, v praxi jednoduše nefungují. Buď narážejí na související předpisy, které řeší stejnou agendu, nebo na omezenou kapacitu státních úřadů, jež se často nejsou schopné v agendě rychle orientovat, natož rozhodnout ve lhůtě zákonem dané. Paradoxně je pak stát prvním, kdo porušuje vlastní předpisy.

Letos jsme zaznamenali zvýšený pohyb ve státním legislativním mraveništi, z něhož konečně vypadl plán na nový stavební zákon, který by ctil pravidlo „jeden úřad, jedno razítko, jedno rozhodnutí o stavbě“. Iniciátorem chvályhodné snahy je Ministerstvo pro místní rozvoj. Už méně optimisticky vypadá harmonogram legislativního procesu.

Máme začátek prosince a do konce roku by měl být hotový věcný záměr. Do procesu vzniku (připomínková řízení) má co mluvit několik ministerstev, podřízené úřady, zájmové skupiny a oborové organizace. Dá se předpokládat, že debata bude probíhat minimálně rok, než vznikne paragrafové znění. A samotný zákon by podle MMR mohl spatřit světlo světa v roce 2021, což je rok řádných voleb do Poslanecké sněmovny. Už vidím, jak se v rozjeté kampani podaří dotáhnout takhle důležitou normu. No a samotnou platnost zákona předpokládá MMR v roce 2023. A to už může být současná garnitura na smetišti dějin.

Možná je úplně nejlepší řídit se aforismem německého kancléře 19. století Otto von Bismarcka: „Se zákony je to podobné jako s párky. Je lepší, když nevidíme, jak se dělají.“

Klidný závěr roku přeje za redakci Konstrukcí

Petr Svoboda

Obsah

Investiční celky – Rekonstrukce Paláce Špork

Investiční celky –Polyfunkční centrum AFI Vokovice

Projektování konstrukcí, software

Montáž konstrukcí

Povrchová a požární ochrana

Strojírenství

Opláštění budov a fasády

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

6/2018 - 24. konference žárového zinkování – výběr ze sborníku přednášek
6/2018
24. konference žárového zinkování – výběr ze sborníku přednášek

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice