KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    „Stejně jako u všech našich staveb, byl u AFI Vokovice klíčový pozemek, jeho tvar a okolí,“

„Stejně jako u všech našich staveb, byl u AFI Vokovice klíčový pozemek, jeho tvar a okolí,“

Publikováno: 14.1.2019
Rubrika: Aktuality

uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. arch. Jiří Hejda, partner architektonické kanceláře DAM architekti s. r. o.

Když se díváme na hotovou stavbu AFI Vokovice, na první pohled zaujme tvar komplexu budov připomínající otazník a jejich fasáda. Proč takto? Co vás inspirovalo?
Otazník je náhoda. Všude můžeme něco takového najít. Stejně jako u všech našich staveb, byl u AFI Vokovice klíčový pozemek, jeho tvar a okolí. Budova musela dotvořit území, které do té doby mělo velmi periferní charakter. Komplex budov AFI přiřadil tento pozemek k městské zástavbě podél Evropské třídy. Spolu s novou stanicí metra tak vznikl na Evropské významný bod – proto budovy odstupují od uliční čáry a vznikl zde kultivovaný veřejný prostor kombinující charakter náměstí (u vstupů do obou budov) přecházející do parkové úpravy navazující na okolní zeleň.

Nejde nepřehlédnout jistá podobnost s pražskými projekty Main point. Byl to záměr?
Kancelářské budovy mají velmi přesně dané požadavky na provoz, modulaci fasády, osvětlení a efektivitu. Když všechny tyto budovy pocházejí z jedné ruky, logicky mají něco společného, stejný rukopis. Dobře fungující vyzkoušené principy z jednoho projektu pak v dalších budovách rozvíjíte a stále zdokonalujete.

Které hlavní požadavky investora jste museli při návrhu zohledňovat?
Investor požadoval efektivní, moderní kancelářskou budovu s přidanou hodnotou kvalitní architektury. Ale to po nás vlastně chtějí všichni a vzhledem k velkému počtu našich realizovaných projektů alespoň tuší, co od nás mohou čekat. Jediným výjimečným požadavkem zde byl požadavek na etapizaci, vzhledem k vlastnictví pozemků – proto jsou budovy dvě. V době výstavby již byly pozemky kompletně ve vlastnictví investora, ale původní koncept dvou budov zůstal (byť se společným suterénem).

Zelené střechy začínají být u kancelářských projektů pomalu standardem. Má to souvislost s certifikací LEED nebo je to prostě trend?
Nevím, jestli je to trend. Zelené střechy navrhujeme ze dvou hlavních důvodů – čím dál častěji chtějí nájemci využívat střechy jako terasy. Firmy stále více hýčkají své zaměstnance a tak se zahradní úpravy na střechách stávají logickým způsobem rozšíření pracovního prostoru v letních měsících.

Velmi zásadní jsou i ekologické dopady. Zelená střecha zadrží velké množství přívalové dešťové vody a zároveň zabraňuje přehřívání vzduchu ve městě (tzv. heat islands). Samozřejmě jsou za to body i v LEEDu.

Jaká další specifika má projekt AFI Vokovice a co dalo při návrhu projektu nejvíce práce?
Projekt AFI Vokovice se nějak výrazně neodlišoval svojí náročností od našich ostatních projektů. U všech našich staveb se snažíme kromě samotné budovy řešit širší kontext místa, vyřešit všechny přesahy a vazby do okolí. Lokalita nebyla z tohoto pohledu jednoduchá, ale málokdy stavíme na zelené louce…

Jaká byla spolupráce s generálním dodavatelem? Naplnil vaše očekávání o výsledné podobě?
Vše je o lidech. Spolupráce s týmem generálního dodavatele – GEMO – byla téměř bezproblémová. Původně jsme se obávali rozhodnutí investora svěřit realizační dokumentaci dodavateli, ale nakonec zde spolu s vedením stavby vznikl funkční tým a projektant realizační dokumentace (Atelier Smitka) se snažil maximálně dodržet koncepci z předchozích stupňů, což se i za pomoci našeho autorského dozoru podařilo. Důležité bylo i rozhodnutí investora neustoupit od původní koncepce výrazně plastické fasády z kvalitních materiálů a volba dodavatele (SIPRAL) schopného tuto fasádu realizovat. 

AK DAM architekti je na trhu od roku 1989 a její projekty jsou opravdu vidět, především v Praze. Je pro vás Praha výzva nebo spíše rozumná volba?
Vždy jsme se snažili přijmout všechny zakázky, které k nám dorazily. Vzhledem k našemu sídlu v Praze jsme si ale vytvořili okruh převážně pražských klientů. Několik mimopražských realizací však máme, a je to vždy ohromná úleva stavět mimo Prahu, mimo zdejší do absurdna přebujelou povolovací byrokracii.

Jádro DAMu tvoří pětice renomovaných architektů. Nelezete si vzájemně „do zelí“?
To, jak konkrétně funguje pět společníků, je součástí našeho know-how. Nicméně lze říci, že DAM je značka, kterou znají klienti, a která přitahuje projekty. Každý z nás pěti má při tom svůj okruh lidí - klientů a externích spolupracovníků, se kterými se mu nejlépe pracuje. Náš akční rádius je tím pádem značně široký a rozhodně si nemusíme navzájem překážet.

Významnou části portfolia jsou rekonstrukce historických budov. Jaká jsou aktuální specifika tohoto segmentu?
Mnoho našich projektů bylo postaveno na kontrastu a kombinaci starého a nového – rekonstruovali jsme historické objekty a doplňovali moderními přístavbami (např. hotel Boscolo na Senovážném náměstí), případně jsme vkládali soudobé vrstvy do historických staveb (např. expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci). Nicméně v poslední době takovýchto zakázek, alespoň v naší kanceláři, ubývá.

Na jakých aktuálních projektech pracujete?
Kromě komplexu AFI Vokovice právě dokončujeme i velkou kancelářskou budovu Main Point Pankrác a k dokončení se blíží i stavba bytového domu s elipsovitým půdorysem v Holečkově ulici v Praze 5.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Nosnou konstrukci objektu tvoří železobetonový, monolitický skelet.DAM ARCHITEKTI s. r. o.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Spustili jsme novou podobu webových stránek! (72x)
Vážené čtenářky a čtenáři časopisu KONSTRUKCE, po více než 10 letech se od září 2019 změnila tvář on-line verze našeho ...
Národní strategie regenerace brownfieldůNárodní strategie regenerace brownfieldů (44x)
O doplňující rozhovor jsme požádali Kateřinu Kubizňákovou, vedoucí Oddělení řízení projektů brownfieldů agentury CzechIn...
Společnost XOM Materials se stala novým členem ČAOK (43x)
Firma byla založena v prosinci 2017 v Berlíně a je on‑line tržištěm a platformou pro objednávání všech produktů a služeb...

NEJlépe hodnocené související články

Výstavba nové plechovkárny v pivovaru Radegast začala poklepáním na základní kámen. Ten byl symbolicky ve tvaru plechovky.Výstavba nové plechovkárny v pivovaru Radegast začala poklepáním na základní kámen. Ten byl symbolicky ve tvaru plechovky. (5 b.)
V pivovaru v Nošovicích byl dnes za účasti generálního ředitele Plzeňského Prazdroje Granta Liversage, manažera pivovaru...
P3 ve svém hornopočernickém parku staví výrobní halu japonské společnosti AdvanexP3 ve svém hornopočernickém parku staví výrobní halu japonské společnosti Advanex (5 b.)
Japonský výrobce strojírenských součástek Advanex rozšíří svou výrobu do České republiky. Zázemí mu poskytne jeden z nej...
CEEC Research a KPMG Česká republika: Kvalitativní studie českého stavebnictví 2008 (5 b.)
Kvalitativní studie českého stavebnictví 2008 se zaměřila na čtyři oblasti ve stavebnictví – očekáváný vývoj, využ...

NEJdiskutovanější související články

Konference Požární bezpečnost stavebních objektů 2019Konference Požární bezpečnost stavebních objektů 2019 (2x)
Dne 24. dubna 2019 se pod záštitou děkana Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava doc. Ing. Jiřího Pokorného, ...
Stavebnictví hlásí nedostatek stavebních elektrikářů, dělníků, truhlářů a mistrů, naopak opadává zájem o stavební inženýry a stavbyvedoucí (1x)
Podle výsledků průzkumu provedeného na přelomu ledna a února 2009 pracovním portálem Správnýkrok.cz mezi malými a středn...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice