KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    5/2015 - září - říjen

5/2015 - září - říjen

Editorial

Revoluce 4.0 – dotkne se i stavebnictví?

Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh ukázal, že čtvrtá průmyslová revoluce začala a neúprosně ovlivňuje i český strojírenský trh. Trend zvaný Průmysl 4.0 má přinést řadu nových pracovních pozic. Firmám i lidem ušetří čas a peníze. Pakliže se s novými trendy musí vypořádat strojírenství, je nasnadě otázka, co stavebnictví? Je na tuto novou vlnu připraveno?

Změny, které by se naplno měly projevit do deseti až patnácti let, by v ČR mohly ohrozit až 40 % pracovních příležitostí. Hlavní páteří Průmyslu 4.0 má být digitalizace výroby. Důležitou roli mají hrát cloudová úložiště, trojrozměrný tisk, datová centra, automatické hlášení problémů či chytré sklady, samy informující o docházejících zásobách. Díky další automatizaci a digitalizaci výroby a souvisejících procesů dokážou firmy dodávat zboží na trh levněji a ve větším množství. Zaměstnanci s nízkou kvalifikací se však musí připravit na to, že zřejmě přijdou o místo. Jejich práci totiž v mnoha případech zvládnou stroje. To se týká hlavně nekvalifikovaných dělnických profesí, k nimž stačí nejnižší vzdělání.

Řada průmyslových odvětví je přímo či nepřímo provázána se stavebnictvím, které se jen velmi pomalu zvedá z vleklé krize a za růstem strojírenského trhu výrazně pokulhává. Mám obavy, že v situaci, kdy ani naši zákonodárci pořádně nevědí, jak s masivním nástupem digitalizace v segmentu strojírenství naloží, dojde na nejhorší a stavaře čeká další rána. Zatímco vláda hledá Akční program pro rozvoj digitálního trhu a cítí nutnost posunu Česka k ekonomice založené na datech, nůžky mezi strojařinou a stavařinou se otevírají stále více. Apokalyptické vize ale nejsou namístě. První vlaštovkou je masivní nárůst technologií BIM v projekční činnosti. Jestli sezónní dělníky, svářeče, natěrače, klempíře zedníky a pokrývače nahradí „chytré stroje“, ukáže čas. V brzké době se toho ale nejspíše na českých stavbách nedočkáme.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Investiční celky – BB CENTRUM – BUDOVA DELTA

Rozhovor

Investiční celky – PROJEKT WALTROVKA – 1. ETAPA, BUDOVA AVIATICA

O čem se mluví

Projektování konstrukcí, software

Montáž konstrukcí

Spojovací a kotvicí materiály

Svařování, plyny a dělení materiálů

Zajímavosti z oboru

Partneři

Související obsah (tištěná média)

5/2015 - Svařování, plyny a dělení materiálů
5/2015
Svařování, plyny a dělení materiálů

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice