KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    „Nároky na logistiku a koordinaci jsou během stavby takto velké budovy opravdu extrémní,“

„Nároky na logistiku a koordinaci jsou během stavby takto velké budovy opravdu extrémní,“

Publikováno: 13.12.2015
Rubrika: Zajímavosti

uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Čestmír Šimůnek, vedoucí projektového oddělení PASSERINVEST GROUP, a. s.

Jak náročné je v současných podmínkách stavět na území města Prahy?
Stavba a vše co s ní souvisí je souborem činností, které počínají prvotní myšlenkou, výkupem pozemků, projektováním, schvalovacími procesy a končí vlastní výstavbou. Jsou etapy zcela nebo částečně nezávislé na vnějším prostředí a naopak etapy na vnějších podmínkách – legislativě, veřejném mínění a politické atmosféře závislé zcela. Současná Praha už delší dobu přešlapuje a hledá cestu, jak pokračovat, jak definovat rozvoj, jaké má vize a priority. V takových podmínkách jakýkoliv záměr v současné Praze naráží a musí se složitě obhajovat, aby obhájil své opodstatnění a smysl. V řeči čísel to znamená, v porovnání s obdobím cca před 10 lety a cca 5 lety trvání délky celého developerského cyklu, jeho prodloužení na současných cca 10 – 15 let.

Budova DELTA již od projektové fáze počítala s certifikací BREEAM nebo se tato potřeba vyvinula v průběhu výstavby a následně se tomu musela přizpůsobit i realizace? Jak jsou na tom s certifikacemi ostatní budovy v areálu BB Centra?
O certifikaci budovy DELTA bylo rozhodnuto krátce před zahájením stavby, v době, kdy probíhalo výběrové řízení na generálního dodavatele. Stačili jsme tedy ještě některé základní změny (plynoucí z certifikace) zadat v rámci tendru (např. silnější izolace pevných částí fasády, trojskla v některých částech budovy apod.). Samozřejmě další, méně náročné změny, přicházely v průběhu samotné výstavby. Před čtyřmi lety jsme se rozhodli pro britskou certifikaci budov BREEAM, která nám je bližší než např. americká certifikace LEED. V současné době máme certifikovány budovy FILADELFIE, DELTA a G v rámci komplexu BB Centrum a před třemi lety zkolaudovaný kancelářský objekt NOVÁ KAROLINA PARK, který jsme postavili v Ostravě.

Při stavbě budovy DELTA byly využity železobetonové monolitické konstrukce. Jedná se o typ, který používáte běžně?
Monolitické konstrukce využíváme na všech stavbách v rámci BB Centra. Přirozeně jsme tuto cestu zvolili i při výstavbě budovy DELTA.

Takto velké projekty jsou náročné na přípravu, koordinaci s dodavateli a logistiku. Jaký systém řízení stavby jste použili?
Nároky na logistiku a koordinaci jsou během stavby takto velké budovy opravdu extrémní. Největší zodpovědnost v tomto případě ovšem leží na generálním dodavateli, se kterým po celou dobu výstavby úzce spolupracujeme a vzájemně se snažíme si maximálně vycházet vstříc.

Zajímavým aspektem budovy jsou „zelené střechy“. Dá se v případě administrativních budov mluvit o trendu v takovémto využívání střech? Jaká úskalí sebou tento prvek přináší? 
Jsem přesvědčen, že v našem podání se střešní zahrady vymykají zavedenému standardu jiných developerských projektů. Střešní terasy, zahrady vynikají bohatou zelení (vzrostlé stromy, květinové a keřové záhony a zákoutí) a relaxačními zónami. 

Vnitřní prostory lze podle potřeb nájemce měnit. Jakým způsobem je zajišťována variabilita kancelářských prostor?
Naše kancelářské budovy vycházejí z osové vzdálenosti nosných sloupů 8,1 m. Každý takto vymezený prostor je dále dělitelný na tři moduly šířky 2,7 m. Tyto moduly jsou vybaveny veškerým potřebným technologickým zařízením tak, aby se po oddělení příčkami mohly stát samostatnou kanceláří.

Jakou zkušenost si ze stavby budov DELTA odnášíte osobně?
DELTA je co do velikosti kancelářské plochy největší administrativní budovou v rámci BB Centra. Během výstavby jsme narazili na množství menších či větších překážek (např. překládka horkovodu o průměru 600 mm, změna systému fasádního pláště, nebo přerušení stavby v průběhu její realizace). A samozřejmě v neposlední řadě to byly změny na základě požadavků nájemců. Celkově si ale z projektu odnáším převážně pozitivní zkušenosti.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Budova DELTA terasaBudova DELTANoční pohled

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (375x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Výpočet dynamických sil v základech masivního padostroje při drop-in testech velkých tělesVýpočet dynamických sil v základech masivního padostroje při drop-in testech velkých těles (68x)
V technické praxi, viz např. obr. 1 a 2, jsou často požadovány zkoušky součástí nebo strojních celků dynamickým rázem (&...
AČSZ – Křemík v oceli – důležitý prvek při žárovém zinkováníAČSZ – Křemík v oceli – důležitý prvek při žárovém zinkování (60x)
Žárové zinkovny v minulosti řešily a i dnes velice často řeší problém pozinkování materiálu z reaktivních ocelí, tzn. oc...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice