KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    4/2014 - červenec - srpen

4/2014 - červenec - srpen

Editorial

Ne vždy méně znamená více…

„České stavebnictví vykáže v letošním roce první růst po předchozích pěti letech krize. Potvrzují to i souhrnné výsledky ČSU za posledních sedm měsíců ukazující na nárůst objemu stavební výroby. Pokles v červenci byl dán zejména vyšší srovnávací základnou z minulého roku, kdy stavebnictví těžilo z oprav povodňových škod, a realizoval se tak zvýšený objem zakázek. Celoročně sektor poroste 3 – 4 procenta,“ komentuje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research, aktuální vývoj českého stavebnictví.

Jeden by řekl, že by bylo možné pomalu začít jásat. Ne tak zhurta. Myslím si, že nejsem jediný, na koho zapůsobila jako studená sprcha smutná zpráva o pádu opravovaného mostu ve Vilémově. Soudit nikoho nechci a ani nemohu. Když jsem se ale zhruba před rokem pozastavoval nad tím, kolik podobných tragédií, jako ve Studénce, se ještě bude muset odehrát, než investoři pochopí, že cena není pro výběrové řízení hlavním kritériem, netušil jsem, že podobně smutné téma znovu otevřu v tak krátkém čase.

Ruku v ruce s tímto faktem jde i skutečnost, že třeba naši východní sousedé již pochopili, že připlatit si za stavbu je jedna věc, ale vybírat musím rovněž podle kvality dodavatele, jeho zkušeností, technického a odborného know-how. Slovenský SEPS (Slovenská energetická a prenosová sústava pozn.) zašel tak daleko, že kdo se chce o jím vypsané zakázky ucházet, musí provádět svou práci ve třídě EXC3. Eliminovali tak šlendriány, zvýšili kvalitu, a ač se to může zdát mnohým neuvěřitelné, v dlouhodobém horizontu i ušetřili…V tomto případě tedy bezesporu platí, že ne vždy méně znamená více…

Nadcházející podzim je ve znamení celé řady oborových akcí. Strojírenským veletrhem počínaje, přes tradičně hojně obsazený seminář svářečů na Sepetné, konferenci KONSTRUKCE, která se v letošním roce přestěhovala z jihomoravské Lednice do Ostravy nebo tradiční konferenci v Hustopečích, která přednáškový maraton uzavírá. Pevně věřím, že nejen na těchto akcích bude kvalita a cena práce jedním z často diskutovaných témat.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Investiční celky – FORUM KARLÍN

O čem se mluví

Projektování konstrukcí, software

Montáž konstrukcí

Svařování a dělení materiálů

Strojírenství

Opláštění budov a fasády

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

4/2014 - Halové a střešní konstrukce
4/2014
Halové a střešní konstrukce

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice