KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    4/2018 - červenec - srpen

4/2018 - červenec - srpen

Editorial

Když nejsou lidi…

Největší brzdou dalšího rozvoje je podle ředitelů projektových společností byrokracie a nekvalitní legislativa doprovázená nedostatkem volných kapacit. Většina projektových firem se v současné době potýká především s největším interním limitujícím faktorem, který vychází především z nedostatku vlastních personálních kapacit. Zároveň je možno dodat, že i outsourcing některých aktivit a služeb je problematický ze stejného důvodu.

Jinými slovy na přípravu staveb nejsou lidi a není ani moc koho na tuto práci najmout. Objem práce má přitom v letošním roce narůst o více než sedm procent. Řada projektových společností má nasmlouvánu práci na deset měsíců dopředu, ale průměrná vytíženost jejich kapacit už dlouhodobě balancuje na hranici 96 %, což lze v dlouhodobém horizontu označit jako hranici únosnosti. Když si uvědomíme, že řada veřejných investorů stále klade vyšší důraz na cenu stavby než na její kvalitu, je nasnadě začít se obávat toho, že se můžeme čím dál více setkávat s haváriemi konstrukcí a šlendriánem.

Poněkud lepší situace panuje zdánlivě přímo na stavbách. Podle dat Českého statistického úřadu se českému stavebnictví stále daří. I v červenci navázalo na předchozí růst, když se stavební produkce v sedmém letošním měsíci meziročně zvedla reálně o 14,2 procenta. Sektor hnalo vzhůru jak inženýrské tak i pozemní stavitelství. Nedostatek kapacit je ale stále markantní například v inženýrském stavitelství. Pracovat na tři směny například při opravě silnic je, kvůli nedostatku lidí, stále problém.

Samostatnou kapitolou je potom výroba. Mladý svářeč ještě s mokrým razítkem na výučním listu dnes za dvacet tisíc hrubého ani nevstane z postele. O jeho zkušenostech, kterým často odpovídá i výše nástupního platu, není třeba diskutovat. Přesto je řada firem nucena si své budoucí zaměstnance „vychovávat“ již v průběhu jejich studií.

Tak jako tak, všude zmiňovaná digitalizace a automatizace zkrátka lidský faktor nikdy plně nenahradí. Práce je najednou dost, jen paradoxně nemá kdo dělat… Otevřít dveře pracovníkům z jiných zemí je tak pro řadu zaměstnavatelů jedinou logickou volbou, chtějí-li dostát nasmlouvaným závazkům.

Taková je realita.

Vítězslav Fejfar

Obsah

AFI Karlín

Architektura

Rozhovor

Rekonstrukce historické budovy Národního muzea

Montáž konstrukcí

Projektování konstrukcí, software

Halové a střešní konstrukce

Průmyslové podlahy

Svařování, plyny a dělení materiálů

Povrchové úpravy

Strojírenství

Zajímavosti z oboru

Opláštění budov a fasády

Partneři

Komerční prezentace

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice