KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    3/2017 - květen - červen

3/2017 - květen - červen

Editorial

Lekce z Grenfell Tower

Velké katastrofy vždy přitahují zájem médií i veřejnosti. Nedávný požár bytové věže Grenfell Tower v Londýně, který stál život několik desítek lidí, není výjimkou. A bude poučné sledovat, jak dopadne rozsáhlé vyšetřování, které nařídily londýnské úřady. Z prvních zpráv vyplývá, že za požár mohla vadná lednice. Rychlost, s kterou se plameny šířily, ale překvapila řadu technických kapacit.

Z prosakujících informací šlo o nešťastnou kombinaci několika faktorů. Dům z roku 1974 leží v relativně chudé oblasti (bytové jednotky slouží sociálně slabším nájemníkům) a správcovská společnost dlouhodobě nedostatečně investovala do údržby. Šíří se pochybnosti o kvalitě izolace plynových potrubí i protipožárních dveří. Požáru rovněž mohly pomoci neuzavřené instalační otvory po rekonstrukci některých bytů.

Pravděpodobně nejzásadnější ale byla nekvalitní fasáda, která prošla nedávno celkovou obnovou. Firma použila materiály, které nesplňují normu hodinové ohnivzdornosti, ale pouze nepodporují šíření plamenů (důsledek úpravy stavebních předpisů z roku 1986). V důsledku tak může být fasáda hořlavá a konkrétně u vysokých budov jako je Grenfell Tower vytváří velký komínový efekt. I to byl důvod, proč jedna strana budovy vzplála téměř naráz, a lidé neměli šanci uniknout.

Na vině přitom nemusí být ani výrobce panelů. Ten v popisu výrobku důrazně doporučuje jejich využití pro budovy nižší deseti metrů. Jenže říkejte to investorovi, když by ho stál metr čtvereční ohnivzdorné fasády o dvě libry více. 

Každopádně nás bude extrémně zajímat, k čemu se vyšetřovatelé doberou. A v některém z příštích čísel Vám nabídneme i český odborný pohled na londýnskou katastrofu.

Klidné léto za celou redakci Konstrukcí přeje,

Petr Svoboda

Obsah

O čem se mluví

Architektura

Investiční celky – Central Jablonec

Projektování konstrukcí, software

Montáž konstrukcí

Svařování, plyny a dělení materiálů

Strojírenství

Opláštění budov a fasády

Vodohospodářské stavby

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

3/2017 - Povrchová a protipožární ochrana
3/2017
Povrchová a protipožární ochrana

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice