KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    1/2016 - leden - únor

1/2016 - leden - únor

Editorial

Zdravý rozum, nemocná Evropa a ocel, kterou nikdo nechce

Události posledních měsíců u nás i ve světě přinášejí řadu témat, nad kterými je nutné přemýšlet. Tím zásadním pro náš obor je plánovaný vstup čínských ocelářů na evropský trh. Čína se má na konci letošního roku stát plnoprávným členem Světové obchodní organizace (WTO) a s tím pro ni padnou některé celní bariéry. Tím, že Čína získá status tržní ekonomiky, čínský export do Evropy by se mohl na začátku příštího roku ještě výrazně zvýšit. Asijský gigant vyváží své výrobky za ceny, které nepokrývají ani výrobní náklady tuzemských ocelářů, výroba je dotována soudruhy i přesto, že nadvýroba je zde zjevná a skladové zásoby hravě pokryjí roční produkci všech českých hutí. Velkým problémem je mimo jiné fakt, že zatímco české firmy musely investovat miliardy korun do ekologických opatření, čínské k tomu nikdo nenutil. A vyrábějí tedy s podstatně nižšími náklady.

Sen o semknuté Evropě, která hájí zájmy členů unie, již dávno padnul. EU je nemocná. Jsme oběti vyšších zájmů a zákulisních dohod. Síla peněz jednoduše likviduje vše, co odporuje zdravému rozumu. Takto nevypadá rovná soutěž. V situaci, kdy námi volení poslanci do Evropského parlamentu místo aktivního lobbingu v zájmu zachování konkurenceschopnosti českých firem raději řeší gaunerské peníze ve švýcarských bankách, není se čemu divit… Viditelný nesouhlas vyjádřený zaměstnanci hutí přímo v Bruselu situaci nevyřeší.

Obávám se, že je už dávno rozhodnuto, tak, jak je ve velké politice zvykem. Něco za něco. Teď jen počkáme, čím bude vykoupena ztráta konkurenceschopnosti evropských výrobců oceli. Nejspíše to bude ocelí, kterou nikdo nechce.

Přeji Vám o poznání pozitivnější čtení…

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz 

Obsah

O čem se mluví

Investiční celky – MEZINÁRODNÍ VÝZKUMNÉ LASEROVÉ CENTRUM ELI

Rozhovor

Projektování konstrukcí, software

Svařování, plyny a dělení materiálů

Montáž konstrukcí

Povrchové úpravy

Opláštění budov a fasády

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

1/2016 - Technologické a speciální konstrukce, jeřáby a jeřábové dráhy
1/2016
Technologické a speciální konstrukce, jeřáby a jeřábové dráhy

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice