KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Investiční celky    Mezinárodní výzkumné laserové centrum ELI    „Klíčem k vytváření velmi komplikovaných staveb je to, aby byly co možná nejjednodušší a čitelné,”

„Klíčem k vytváření velmi komplikovaných staveb je to, aby byly co možná nejjednodušší a čitelné,”

Publikováno: 21.3.2016
Rubrika: Mezinárodní výzkumné laserové centrum ELI

uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ian Bogle, výkonný ředitel studia Bogle Architects.

Architektonická a projekční kancelář Bogle Architects společně se svými spolupracujícími specialisty je autorem návrhu Mezinárodního výzkumného laserového centra ELI Beamlines od prvotní studie, přes dokumentaci k územnímu řízení, stavebnímu povolení, až po dokumentaci pro výběr zhotovitele stavby a zajišťovala také autorský dozor v průběhu výstavby. Projekt získal v rámci Czech Architecture Week 2014 prestižní ocenění „Architektonický projekt roku 2014“.

Kdo jsou Bogle Architects?
Jsme mezinárodní architektonické a designérské studio se sídlem v Londýně a Praze, které pracuje ve více než 10 zemích po celém světě. Naše portfolio zahrnuje urbanismus, stavby pro výzkum a vzdělávání, administrativní, rezidenční a volnočasové projekty rozličných měřítek.

Jaká byla role Bogle Architects na tomto projektu?
Byli jsme hlavními projektanty od návrhu přes DUR, DSP, prováděcí projekt až po autorský dozor.

Jak jste dospěli ke konceptu stavby ELI? Můžete popsat návrh?
Klíčem k vytváření velmi komplikovaných staveb je to, aby byly co možná nejjednodušší a čitelné. ELI není výjimkou. Nejprve jsme vytvořili mezi různými funkcemi kompatibilní vztahy a z toho odvodili „kampusový” charakter budovy. Stavba se skládá ze čtyř samostatných částí – kanceláří, polyfunkční budovy (kavárna, přednáškový sál, knihovna atd.), laboratoří a experimentálních komor.

Každé z těchto částí je dána jiná identita, která odpovídá jejímu využití.

Koncepčně budova vychází z myšlenky „podvojnosti světla” – vytváření světla v laserových halách v rámci medicínských experimentů a využití přirozeného světla ve veřejných prostorách pro zdraví uživatelů budovy.

Co bylo největší výzvou?
Bylo zde mnoho problémů za těch posledních šest let, co budova vznikala, nicméně byly překonány obrovskou dovedností, odhodlaností a týmovým přístupem všech zúčastněných – klienta a projekčního týmu.

Co je na této budově jedinečné?
Jednoduše řečeno, tato stavba bude domovem nejvýkonnějšího laseru na světě – to je samo o sobě unikátní!

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Ian Bogle, výkonný ředitel Bogle Architects

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Výzkumné centrum ELI Dolní BřežanyVýzkumné centrum ELI Dolní Břežany (23x)
Novostavba komplexu budov Mezinárodního výzkumného laserového centra ELI je největší stavební zakázkou v oblasti výzkumu...
Těžký rastrový podhled pro čisté prostory a kovové podhledové systémy ALLEGROTěžký rastrový podhled pro čisté prostory a kovové podhledové systémy ALLEGRO (19x)
Společnost “A L L E G R O“ s. r. o. se již několik let zabývá výrobou kovových podhledových systémů. Pro mezinárodní las...
„Klíčem k vytváření velmi komplikovaných staveb je to, aby byly co možná nejjednodušší a čitelné,” (16x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ian Bogle, výkonný ředitel studia Bogle Architects....

NEJlépe hodnocené související články

Vybrané ocelové a zámečnické konstrukce na stavbě ELI BeamlinesVybrané ocelové a zámečnické konstrukce na stavbě ELI Beamlines (5 b.)
Společnost Abadia a. s. je předním českým výrobcem ocelových výrobků pro stavebnictví a průmysl. Každoročně realizuje de...
ELI Beamlines získává ocenění MIPIM (1 b.)
Mezinárodní výzkumné a technologické centrum pro pokusy s vysoce výkonnými lasery získává cenu pro Nejlepší průmyslový a...