KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    1/2010 - leden-únor

1/2010 - leden-únor

Editorial

Pomůže soukromý sektor firmám v krizi?

Ekonomická recese pokračuje. Česká ekonomika je závislá na zbytku Evropy a tak její brzké oživení čekal asi jen ten největší optimista. Čekají nás volby a za dva roky se rozloučíme s evropskými dotačními programy, které pomáhají držet nad vodou segment inženýrského stavitelství. Státní kasa vysychá a velké stavební firmy jsou nuceny bojovat o zakázky, které pro ně kdysi nebyly svým finančním objemem nikterak zajímavé. Opravdovou torturu zažívají malé a střední stavební firmy v oblasti pozemního stavitelství. Každý hledá možnosti, jak nespadnout do červených čísel. Jednou z nich jsou zakázky ze soukromého sektoru. Ty již pomalu začaly převažovat nad těmi státními, což vzhledem k objemu zadávaných prací potvrzují i přední architektonické kanceláře. Podle některých nadešel ten správný čas, využít naplno možností a potenciálu, který nabízí PPP projekty.

Teď jen, aby bylo volání stavebních firem vyslyšeno na těch správných místech. Je na státě, aby zajistil takové podmínky, které by rozvoj PPP projektů výrazně podpořily. Prozatimní zkušenosti například s projektem obchvatu Českých Budějovic nebo výstavbou hotelů v českých a moravských historických sídlech jsou zatím v nedohlednu. PPP projekty přitom nabízejí nové možnosti pro ty, kteří nyní zoufale potřebují nové zakázky. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se se slibovanou podporou českého stavebnictví nová vláda popere. Deklarované záměry a činy české politické scény jsou však dvě zcela odlišné kategorie a tak se nedivme, že zde panuje jistá skepse nad budoucím vývojem. Čas je totiž nyní komodita, o kterou se hraje. Není proto divu, že řada firem nečeká na to, co jim spadne do klína, ale aktivně o své zakázky bojuje. Když ne doma, tak v zahraničí.

I přes nepříznivý vývoj je naštěstí stále dostatek témat, které bychom vám chtěli i v letošním roce přiblížit. V tomto ohledu jsme se rozhodli následovat některé české stavební firmy a v letošním roce se můžete v Konstrukcích těšit na větší příděl zajímavostí a témat ze zahraničí. Pokud pozemní stavitelství v Česku stagnuje, v Evropě nebo za velkou louží tomu tak naštěstí není. V Konstrukcích se tak letos setkáte nejen se stavbami, o kterých se ve světě mluví, nebo teprve mluvit bude, ale i s projekty, které jsou pro řadu firem z oboru stále velkou neznámou. První vlaštovkou budiž úvod do problematiky Offshore konstrukcí v první letošní příloze. Přeji vám všem chorobně odborné počtení.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce-media.cz

Obsah

O čem se mluví

Architektura

Projektování konstrukcí

Montáž konstrukcí

Opláštění budov a fasády

Zajímavosti z oboru

Partneři

Předplatné

Časopis Konstrukce si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice