KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2019 - březen - duben

2/2019 - březen - duben

Editorial

BIM… A bude na to čas?

Člověk má pocit, že jsou všichni tomuto trendu nakloněni. Odpověď na otázku „PROČ?“ do toho jít a osvojit si BIM koncepci je jasná. Protože ten, kdo nyní zaváhá, tak mu může v budoucnu ujet vlak.

Složitější je odpověď na otázku „JAK?“ Zatím totiž neexistují jednoznačné noty. I proto je důležité, aby práce České agentury pro standardizaci (rozhovor s ředitelem najdete uvnitř tohoto vydání) na vytvoření pravidel skončila co nejdříve, abychom nebyli od začátku svědky „falešného“ koncertu.

Stejně jako implementace obnovitelných zdrojů do energetiky stojí a bude stát stovky miliard euro, i v případě BIM nebude nic zadarmo. Balík peněz spořádají samotné programové (softwarové) nástroje, bude potřeba si připlatit za projektanty či proškolit zodpovědné zaměstnance.

Projekty objektů budou pomocí BIM propracovány do detailů. Budou investoři akceptovat fakt, že příprava projektové dokumentace bude zřejmě výrazně dražší než doposud? Kývnou investoři na to, že příprava dokumentace může trvat déle? Když si vzpomenu, jak jsem vzýval nebe, abych už měl hotový projekt, protože bez toho jsem nemohl dostat hypotéku, a bez hypotéky jsem nemohl začít stavět a taky na mě tlačil kamarád se svou partou, kdy se budou betonovat základy, že mají plno jiné práce a já nemohl objednat beton, protože jsem ještě neměl projekt a nevěděl jsem kolik betonu koupit… Bude na využití neoddiskutovatelných předností BIM vůbec čas? Mohl by pomoci připravovaný nový stavební zákon, který si klade za cíl proces časově urychlit?

Čas si určitě najděte na čtení druhého čísla letošního roku, ve kterém se dočtete, věřím, plno zajímavých informací. Třeba o „Teheláku“ – novém Národním fotbalovém stadionu v Bratislavě.

Příjemné a podnětné čtení přeje

Ing. Stanislav Cieslar
šéfredaktor časopisu KONSTRUKCE
cieslar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Investiční celky – Národní fotbalový stadion v Bratislavě

Architektura

Projektování konstrukcí, software

Výroba a montáž konstrukcí

Opláštění budov a fasády

Vodohospodářské stavby

Zajímavosti z oboru

Partneři

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice