KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Zelený stadion pro modrobílý Slovan a reprezentaci

Zelený stadion pro modrobílý Slovan a reprezentaci

Publikováno: 16.5.2019
Rubrika: Zajímavosti

Multifunkční Národný futbalový štadion (NFŠ) pro 22 500 lidí a přilehlé objekty na Tehelném Poli v Bratislavě se stanou kultovním místem nejen slovenských fotbalových fanoušků, ale i centrem kulturního, společenského a obchodního života na Slovensku. Stadion za sebou má již několik fotbalových utkání a chystají se i první hudební koncerty. Koncem května zde vystoupí, údajně na jednom ze svých posledních koncertů, skupina Elán s fenomenálním Jožo Rážem. Počátkem června se pak na Tehelném Poli představí česká rocková kapela Kabát. Návštěvníci se mohou těšit na nejmodernější ozvučovací a vizuální techniku a ty ekologicky smýšlející navíc může hřát pocit, že se nacházejí na „nejzelenějším“ stadiónu v Evropě… Proč? Tak o tom jsme si povídali s Ing. Branislavem Bršelem, projektovým manažerem společnosti Grafobal Group development, a. s.

Jaká je vlastně účast vaší firmy na tomto projektu?
Akciová společnost Národný futbalový štadion byla založena v roce 2008 třemi bratislavskými kluby – Artmédia, Inter a Slovan spolu se Slovenským fotbalovým svazem (SFZ). Postupem času, tak jak kluby sestupovaly do nižších soutěží nebo byly zrušeny či měnily své majitele, zůstal pouze Slovan Bratislava. Tento fotbalový klub je součástí velkého holdingu Grafobal, který má i svou „Divizi developmentu“. Grafobal má se společností NFŠ smlouvu o poskytování developerských služeb v rámci výstavby. Otázka provozování do budoucna je nyní předmětem soutěže.

Co jste do projektu vnesli, jaké zkušenosti, vize?
Máme zkušenosti například s realizacemi velkých projektů v energetice, implementaci obnovitelných zdrojů do sítí a podobně. V současné době máme rozpracováno několik plánů v oblasti rezidenční výstavby v Bratislavě a okolí. Právě naše zkušenosti v oblasti „zelené energie“ nás inspirovaly k tomu, maximálně využít současné možností i pro projekt národního stadionu. Na jednu stranu by nám „stačilo“ splnit náročné podmínky UEFA, ale v týmu máme i mnoho specialistů, kteří chápou nutnost rozumné a efektivní implementace OZE do moderních stavebních projektů.

Hledali jste v tomto směru inspiraci v zahraničí?
Naše nasazení obnovitelných zdrojů a systémů úspor energií v rámci sportovní infrastruktury nemá v Evropě obdoby. Inspiraci jsme hledali v jiných oblastech. Například v multifunkčnosti stadionu, čili aby mohl být využitý i pro jiné aktivity než jen fotbal.

Z výběrového řízení na tu energetickou část vzešla jako vítězná společnost SE Predaj (momentálně firma Slovenské elektrárne – energetické služby, s. r. o.), která přišla s nejefektivnějším a cenově nejpřívětivějším řešením našich energetických potřeb a služeb. Tepelné čerpadlo se bude podílet na výrobě tepla 25 % potřebného tepla a studniční voda se bude podílet 40 % na celoroční potřebě chladu, zbývající část nakupujeme od společnosti Bratislavská teplárenská. Elegantní je pro nás i navržený systém měření a regulace, informační platforma o spotřebě, propracovaný je i systém preventivní údržby a plánování oprav a servisu. Všechny informace, které my, jako provozovatel potřebujeme, máme k dispozici on‑line třeba na obrazovkách našich chytrých telefonu. V útrobách stadionu jsou i vysoce účinné a ekologické plynové kotle se záložními dieselgenerátory, které dokáží udržet chod stadionu po dobu osmi hodin.

Stále více a více se hovoří o nutnosti efektivního nakládání s dešťovou vodou…
Ano. Propracovaný je zde i systém nakládání s vodou. Jednak vodu čerpáme ze dvou studní spolu o kapacitě 40 litrů za sekundu a máme i jednu další menší studnu. Drahocenná kapalina pak (po drobné chemické a mechanické úpravě) slouží pro polévání trávníku a splachování na toaletách.

Po obvodě hrací plochy se nacházejí retenční nádrže, které akumulují dešťovou vodu ze střechy stadionu. Jednak jsme tím vyřešili zavlažování trávníku, ale i požadavek úřadů, že nemůžeme do veřejné kanalizační sítě pouštět více než 54 litrů za sekundu. I proto vodu jímáme a efektivně využíváme.

Hovořil jste o tom, že na stadionu budou ty nejmodernější technologie… Od projektů k realizaci však mnohdy uplyne mnoho let a novinky už pak nejsou novinkami…
Přesně tak. Proto jsme ty části projektu, týkající se energetických technologií a vybavení stadionu, myšleno např. ozvučovací technika, protipožární a kamerové systémy, osvětlení či světelné reklamy, scoreboardy a časomíry, úmyslně oddělili od „hrubé stavby“ a realizovali je nakonec, abychom dostali to nejmodernější a nejnovější co na trhu je. Mohu proto jednoznačně říci, že stadion je vybavený špičkovou technologií.

Třeba?
Celý areál je osvětlený interiérovými i exteriérovými LED úspornými žárovkami. Dosahujeme nezanedbatelnou úsporu financí. Mimochodem, LEDky jsou nejvyšší možné úrovně a nejnovější generace. V Evropě mají stejné jen v klubu Juventus Turín. Například londýnské Chelsea má starší generaci osvětlení.

Velký důraz je samozřejmě kladený na bezpečnost a evakuaci lidí v případě požáru nebo jiné události. Stadion je proto vybaven nejmodernějším systémem pro rychlé opuštění tribun. K tomu slouží speciální systém vrat, přes která se (v případě potřeby) lidé dostanou do bezpečí na tomu určené plochy. Ty byly vybudovány po celém vnějším obvodě stadionu. Na nejvyšší úrovni jsou protipožární opatření. Stadion má i kamery, které umožní rozpoznávání obličejů.

Co vše ještě bude potřeba dokončit?
V současné době probíhají práce v interiérech hlavní tribuny, dovybavují se Sky boxy, společné prostory, kanceláře a podobně. Hotovo bude vše, věříme, do června 2019. Ještě mnoho práce nás čeká na administrativní budově, která je vklíněná mezi tribunami, kde se bude nacházet například i kuchyň. Administrativní budova bude splňovat v mnoha směrech nejvyšší standarty. Fasáda například docílí akustického útlumu na úrovni 45 decibelů. Komplex bude zázemím pro několik stovek zaměstnanců areálu. Práce pokračují i na dostavbě hotelové, rezidenční a obchodní části areálu. Celý areál by měl být dokončen do konce letošního roku.

Je všeobecně známo, že v rámci výstavby byla použitá metoda BIM…
Ano, ale jen částečně. Metoda BIM je na Slovensku v začátcích a bude potřeba mnoha školení všech zúčastněných, aby se rychle všichni naladili na tuto novou vlnu. BIM jsme tak spíše používali pro kontrolu, koordinaci různých profesí a předcházení kolizí tam, kde se protínaly sítě a podobně. Osobně však souhlasím s tím, co je ohledně BIM prezentováno. Bude to určitě výborný prostředek pro provozovatele po celou dobu užívání objektu.

Bylo v souvislosti s výstavbou potřeba posílit infrastrukturu sítí nebo upravit komunikace?
Oproti původnímu stadionu, který byl orientován z východu na západ, je nový situován ze severu na jih. Infrastruktura byla vesměs vybudována a nebylo potřeba větších akcí. Pár ulic bylo potřeba prodloužit, postavila se nová soukromá cesta.

V úvodu jste hovořil, že Grafobal chystá další velké projekty. Jaký máte třeba na mysli?
Aktuálně připravujeme několik rezidenčních projektů, které jsou však v stádiu příprav. Nejočekávanější je například projekt nazvaný GreenPark, který je situován v blízkosti jednoho z nejstarších parků v Evropě (na břehu Dunaje) s výhledem na Bratislavský hrad.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Ing. Branislav BršelNoční vizualizace finálního stavu areáluVizualizace stadionu s administrativní budovouVizualizace výhledu z kancelářeTurnikety a bezpečnostní prvky stadionuZaplněný stadionAdministrativní budova v jednom z rohu stadionuHlavní tribuna nového „Teheláku“ se SkyboxyOpláštění objektuKonstrukce střechy s membránou

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (312x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Výpočet dynamických sil v základech masivního padostroje při drop-in testech velkých tělesVýpočet dynamických sil v základech masivního padostroje při drop-in testech velkých těles (92x)
V technické praxi, viz např. obr. 1 a 2, jsou často požadovány zkoušky součástí nebo strojních celků dynamickým rázem (&...
AČSZ – Křemík v oceli – důležitý prvek při žárovém zinkováníAČSZ – Křemík v oceli – důležitý prvek při žárovém zinkování (58x)
Žárové zinkovny v minulosti řešily a i dnes velice často řeší problém pozinkování materiálu z reaktivních ocelí, tzn. oc...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice