KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Individualita ve stavebnictví aneb jak rychle reagovat během stavby

Individualita ve stavebnictví aneb jak rychle reagovat během stavby

Publikováno: 4.7.2019
Rubrika: Zajímavosti

Současná situace a trendy ve stavebnictví si mnohdy žádají přechod z typových (prefabrikátovaných) konstrukčních prvků na atypické a kusové originály. Ty by měly být na stavbě k dispozici doslova v reálném čase. Disponovat proto vlastním obráběcím strojem pro dělení a úpravu oceli se stává stále důležitější i pro středně velké či menší montážní firmy, zaměřující se na ocelové konstrukce. Naproti by jim mohla jít dostupná cena takových strojů, flexibilita nastavení, rychlost dělení a vysoká kvalita řezu. V tomto článku se zaměříme na řezací a značící lasery a ohraňovací lis, které by mohly být vhodnými stroji pro sledovanou problematiku.

ÚVOD

Výhradní distributor vláknových řezacích laserů HSG pro Českou a Slovenskou republiku, firma 4ISP s. r. o, vybudovala v loňském roce nové Eurazio centrum v Modleticích u Prahy. Jedná se o prodejní showroom, několikanásobně větší než jakýkoliv jiný v celé Evropě. V útrobách centra je k dispozici více než padesát typů CNC průmyslových laserů, frézek a dalších obráběcích strojů. Eurazio centrum se stalo centrálním showroomem s čínskými lasery pro celou Evropu. Nejen tuzemským zákazníkům je v něm nabízena možnost vyzkoušet si vlastní materiály na strojích tak, aby výběr vhodného obráběcího centra pro potřeby konkrétního zákazníka byl co nejpřesnější.

MOŽNOSTI VLÁKNOVÝCH ŘEZACÍCH LASERŮ

Vhodnými materiály pro tento typ laserů jsou konstrukční ocel, nerez, měď, mosaz, dural, bronz, hliník, titan a uhlíkové kompozity. Lasery jsou schopny opracovávat desky o rozměrech 600 × 370, 2 500 × 1 300, 3 000 × 1 500, 4 000 × 1 500, 4 000 × 2 000 nebo 6 000 × 2 000 mm. Vše v tloušťkách od 0,2 do 30 mm, přičemž největší ekonomické přínosy jsou dosaženy v tloušťkách do 16 mm. V případě opracování profilů dokážou stroje pracovat s délkou rotační osy 3 nebo 6 metrů (trubky, hranoly, jekly…). Možnosti jsou rozsáhlé a určitá omezení existují pouze v případě celkové hmotnosti nebo atypického tvaru. Síla stěny u profilů by neměla překročit 10 mm, průměr pak 300 mm. V případě rychlosti řezu se bavíme o hodnotě až 55 metrů za minutu, přičemž nejpoužívanější řezná rychlost je od 1 do 20 metrů za minutu.

Díky automatizovaným funkcím, které zajišťují optimální rozložení jednotlivých výrobků v ploše, lze ušetřit velké množství materiálu. Program dokáže využít i vnitřní výřezy větších obrobků pro umístění (výřez) menších kusů. Vzhledem k přesnému výpočtu mohou být vzdálenosti mezi jednotlivými obrobky i menší než jeden milimetr. S ohledem k mimořádně tenkému řezu (od 0,02 mm) potřebuje stroj minimální vzdálenosti obrobků, což maximálně zefektivňuje využití plochy materiálu a eliminuje objem vzniklých odpadů z výroby.

Vláknový laser HSG vykazuje až 4 × vyšší účinnost převodu elektrické energie na světelnou v porovnání s CO2 laserem. Díky tomu je příkon samotného stroje výrazně nižší, stroje produkují výrazně méně ztrátového tepla a nároky na chlazení jsou tak výrazně nižší.Paprsek je ze zdroje veden až do řezací hlavy optickým vláknem – nevznikají tedy nároky na údržbu a servis, např. odrazných zrcadel. Vláknové lasery HSG nevyužívají žádné laserové plyny, pouze vláknový zdroj o životnosti 80 až 100 tisíc pracovních hodin. Pro řez, stejně jako CO2 lasery, vyžadují asistenční plyn. Příkon se pohybuje od 3 kVA u 300W zdroje, až např. po 40 kVA u 8kW zdroje. Součástí stroje jsou samozřejmě výměnné stoly, zakladače a kamerové sledování produkce.

MOŽNOSTI VLÁKNOVÝCH ZNAČÍCÍCH LASERŮ

Vhodnými materiály pro tento způsob značení jsou barevné i nebarevné kovy, tvrdé plasty, zrcadla, kovy s hliníkovou povrchovou úpravou, některé keramické materiály, useň a další. Rozměry nejsou prakticky omezeny a je možné značit doslova od konektorů po lokomotivy. Minimální velkost značeného textu činí 0,2 mm (čitelné pod mikroskopem) a rychlost značení činí 400 mm/s (nejběžněji používané jsou pak rozměry 300 až 900 mm/s).

V případě grafických a datových podkladů se bavíme o vektorových formátech (.dxf), bitmapových podkladech (.jpg či .bmp), o načítání z externích souborů, excel, textové soubory a podobně). Typickým příkladem je například výrobní štítek, kombinující databázový popis, logo, QR kód, standardizované údaje nebo např. výrobní číslo a základní specifikace (kótování, rysky a podobně).

Pro potřeby začleněné do výroby jsou aplikovány metody „on‑fly“ – tedy značení na trvale běžícím pásu, identifikace objektu je realizována kamerou, jsou nasazeny speciální podavače, pracoviště je zcela samostatné a nezávislé na dalších provozech, používá se přenosný přístroj pro ruční laserové značení Relicut (např. nadměrných předmětů).

Požadavky na provoz nejsou nijak extrémní. Je potřeba elektrická energie 220 V, příkon do 1 kVA, obsluha musí být vybavena ochrannými brýlemi a systémem odsávání zplodin. Životnost stroje je počítána na 80 až 100 tisíc pracovních hodin.

OHRAŇOVACÍ LISY

Tyto lisy jsou určeny především pro barevné i nebarevné kovy o šířce až 8,4 metru. Stroj je schopen vyvinout tlak 30 až 640 tun a počet řízených os je v rozsahu 4 až 8. Systém řízení je numerický (2D, 3D). Ohraňovací lis vyžaduje pro svůj provoz pouze přívod elektrické energie 380 V.

Ohraňovací lisy slouží k ohýbání materiálu do požadovaného tvaru. Kromě „mašiny“ ve standardním provedení, který je schopen ohýbat úhly 90 či více stupňů, je možné dodat celou řadu individuálně řešených tvářecích nástrojů.

Tlaky se vypočítávají podle typu a tloušťky a šíře ohýbaného výrobku. Stroje 4ISP.s.r.o. se standardně dodávají včetně laserového bezpečnostního systému a dalších ochranných prvků pro bezpečný provoz.

UŽITEČNÉ RADY NA ZÁVĚR …

Při výběru jakéhokoliv obráběcího stroje nebo centra je potřeba obecně brát ve zřetel například provozní a doplňkové náklady (provozní plyny, odvětrání, bezpečnostní pomůcky, provozní tekutiny a podobně), předepsanou periodicitu povinných servisů a životnost komponent stroje. Neméně důležité a podstatné jsou i záruční či servisní podmínky a „kompletnost ceny“, čili zda je v nabídce započítán i systém chlazení, řízení a SW licence, doprava a instalace na místo, školení, pracovní stoly, nástroje a další.

Samozřejmostí u firmy, která nabízí takto sofistikované obráběcí stroje, by mělo být to, že zpracuje ekonomickou analýzu provozu s různými výkony. Vše na míru a podle přání zákazníka, čili pro konkrétní materiály a intenzitu provozu.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Momentka z Eurazio centrum

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (374x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
AČSZ – Křemík v oceli – důležitý prvek při žárovém zinkováníAČSZ – Křemík v oceli – důležitý prvek při žárovém zinkování (59x)
Žárové zinkovny v minulosti řešily a i dnes velice často řeší problém pozinkování materiálu z reaktivních ocelí, tzn. oc...
Výpočet dynamických sil v základech masivního padostroje při drop-in testech velkých tělesVýpočet dynamických sil v základech masivního padostroje při drop-in testech velkých těles (58x)
V technické praxi, viz např. obr. 1 a 2, jsou často požadovány zkoušky součástí nebo strojních celků dynamickým rázem (&...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice