KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2017 - březen - duben

2/2017 - březen - duben

Editorial

Praha a Brno: velký boom i velké nic

Když se zeptáte developerů na kancelářský trh v České republice, existují pro ně jen Praha, Brno a možná trochu Ostrava. Koncentrace firem i jejich kupní síla jsou pádným argumentem pro plánování výstavby nových kanceláří. V tomto směru nic nového. V podrobnějším pohledu na rozvoj obou největších měst ale vyvstanou zajímavé rozdíly.

Praha je v posledních letech doslova zavalená novými projekty. Na Pankráci roste rozsáhlý Main Point o celkové ploše 24 tisíc m2, dalších 45 tisíc mposkytnou tři objekty od Penty, Skansky a LiveSport na Praze 5 a tradičně se staví i v Karlíně, který je přes týden „metropolí“ bílých límečků a o víkendu připomíná město duchů.

Přesto zájem o nové kanceláře neklesá a jejich neobsazenost je nejnižší za deset let. Poptávku táhnou především pojišťovací a IT firmy, kterým se nebývale daří a absorbují prostory po tisících metrech čtverečních. Zatím se tak nenaplňuje černý scénář, který Praze prorokoval celé komplexy nevyužitých či opuštěných budov v blízkém okolí širšího centra.

Oproti tomu je výstavba v Brně na bídné úrovni. Moravská metropole zatím nemá nový územní plán a v centru města kvůli tomu leží ladem řada brownfieldů, na kterých by se dalo stavět. V běhu je pouze několik revitalizací a letos se z větších budov dokončí prakticky jen Šumavská Towres. Poptávka po nových kancelářích je přitom obrovská.

Z Brna se díky masivním investicím stalo republikové Silicon Valley a IT firmy okupují přes dvě pětiny všech kancelářských budov, což je dvojnásobek středoevropského průměru. Vzhledem k dynamickému rozvoji IT sektoru je nejvyšší čas, aby se radnice vzpamatovala a urychleně podpořila výstavbu novým územním plánem. V opačném případě mohou rychle rostoucí ceny nájemného v lepším případě zpomalit investice v celém sektoru, v horším případě vyhnat technologické firmy jinam.

Petr Svoboda

Obsah

Rozhovor

Architektura

Investiční celky – ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA FIVE

Investiční celky – TRIMARAN – KOMERČNÍ A KONGRESOVÉ CENTRUM, PRAHA

Projektování konstrukcí, software

Montáž konstrukcí

Svařování, plyny a dělení materiálů

Zajímavosti z oboru

Vodohospodářské stavby

Partneři

Související obsah (tištěná média)

2/2017 - Projektování konstrukcí, software
2/2017
Projektování konstrukcí, software

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice