KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2014 - březen - duben

2/2014 - březen - duben

Editorial

Komentáře k výsledkům ČSÚ o stavebnictví a intervenci ČNB optimismu nepřidávají

„Letošní teplý leden se vymykal obvyklému zimnímu počasí, proto mohly stavební práce pokračovat téměř bez omezení. Svědčí o tom i výsledky šetření Českého statistického úřadu za uvedený měsíc, které uvádějí meziroční růst stavební produkce o 5 %. V lednu roku 2013 klesla stavební produkce oproti roku 2012 o 9,3 %, letošní leden tedy pokles „narovnal“ zhruba z poloviny – o 4,3 %. Vzhledem k tomu bych byl opatrný s nadšením, že se situace konečně obrací k lepšímu. I přes příznivá čísla za letošní leden neočekávám v roce 2014 zásadní zvrat. České stavebnictví ještě není z nejhoršího venku. S nadějí ale sleduji informace o krocích nové vlády – zdá se, že chápe nepříznivou situaci, ve které stavebnictví v současné době je. Hledá možnosti, jak ho podpořit, aby se znovu stalo silným pilířem české ekonomiky a aktivně se podílelo na příjmové straně státního rozpočtu,“ komentoval poslední čísla Českého statistického úřadu Ing. Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Nezbývá než doufat, že tomu opravdu tak bude a nová vláda nebo ČNB nám nepřichystá další z facek, které v posledních letech stavebnictví pravidelně uštědřuje. O vlivu intervence ČNB na stavebnictví v Česku se dočtete o několik stránek dále. Ani tato „akce“ se neobešla bez četných komentářů.

„Intervence České národní banky, která loni v listopadu skokově oslabila českou korunu vůči euru, byla dalším z tvrdých políčků tuzemskému stavebnictví. Řada společností totiž nakupuje materiál, výrobky či technologie v zahraničí a oslabení koruny jim tyto nákupy prodražilo a tyto firmy se pak dostaly do problémů s dodržením svých rozpočtů nebo celé ekonomiky staveb. Celé odvětví se přitom jen těžce zvedá z následků hospodářské krize a potřebovalo by spíš podat pomocnou ruku, například prostřednictvím státních investic. Když už stát například masivně podporuje tuzemské zdravotnictví, měl by se se stejnou pozorností věnovat i stavebnictví. Toto odvětví je vždy vnímáno jako skutečné zrcadlo kondice celé ekonomiky a při hodnocení jeho současného stavu máme k optimismu stále daleko,“ komentuje výsledky analýzy společnosti CEEC Research RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL a. s.

Nezbývá tedy než doufat, že s přicházejícím jarem se vše v dobré obrátí. Prvním signálem, jak na tom stavebnictví letos bude, může být už nadcházející Stavební veletrh IBF v Brně.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz 

Obsah

Investiční celky – Quadrio

Investiční celky – Novostavba divadla v Plzni – II. díl

O čem se mluví

Montáž konstrukcí

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

2/2014 - Projektování konstrukcí, software
2/2014
Projektování konstrukcí, software

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice