KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    4/2011 - červenec-srpen

4/2011 - červenec-srpen

Editorial

Všechno zlé je k něčemu dobré…

Noční můra všech novinářů udeřila naplno i v naší redakci v posledním uzávěrkovém týdnu. V době, kdy přes firemní servery proudí denně stovky emailů se smlouvami, korekturami a články pro grafika, nastalo známé „ticho v éteru“. Servery utichly a telefony s faxy ohluchly. V době uzávěrky je to hotová apokalypsa. Stav beztíže trval celé tři dny. V poprázdninovém shonu mne tato událost opět dostala nohama pevně na zem. Celá redakce si uvědomila, na jak křehkých a zranitelných základech je postaven vydavatelský byznys. A bohužel nejen on. Představa, že bychom se jednoho dne vzbudili a zásuvky ve stěnách by nereagovaly na požadavky našich strojů či spotřebičů je děsivá, ale reálná. Totální chaos ve všem by podle mne nastal do týdne, ne-li dříve.

O to překvapivěji působí zprávy našich německých sousedů, kteří hodlají pokračovat v odklonu od jaderné energetiky k alternativním zdrojům energie. Co to způsobí s našimi zásuvkami a účty za elektriku se teprve dozvíme. Jisté ale je, že na tomto pro Němce převratném manévru, vydělají stavební firmy. Jen výstavba nových přenosových soustav má v příštích deseti letech stát až 30 miliard eur (přes 730 miliard Kč) a ještě o něco vyšší částka padne podle odhadů na budování větrných parků v Severním a Baltském moři. Zájem o tyto zakázky už prý projevili dva největší hráči na německém stavebním trhu Hochtief a Bilfinger Berger. Druhá jmenovaná společnost kvůli tomu plánuje vbrzku převzít nejmenovanou českou firmu, zaměřující se na výrobu komponentů pro kombinované paroplynové elektrárny a kotle na biomasu. Ale nejen velcí hráči mají z obratu německé energetické politiky profitovat. Svaz německého stavebního průmyslu (HDB) vidí šanci také pro střední firmy. „U budoucích zakázek se dostane i na velké množství subdodavatelů z druhé řady,“ domnívá se Heiko Stiepelmann z HDB. Sumy, na které by si mohli přijít, si sice netroufl odhadnout, ale je jisté, že budou obrovské.

Na své by si tak mohla přijít i celá řada českých firem, které se svým know-how mohou často bez problémů konkurovat zahraničním hráčům. Německý odklon od jádra by tak paradoxně mohl ještě více nastartovat neutěšený stav českých stavebních firem.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Stavba pod drobnohledem – Galerie Harfa Praha

Architektura

Projektování konstrukcí

Svařování a dělení materiálů

Kolesové rypadlo KK 1300

Montáž konstrukcí

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

4/2011 - Halové a střešní konstrukce
4/2011
Halové a střešní konstrukce

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice