KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    3/2009 - květen-červen

3/2009 - květen-červen

Editorial

Obor ocelových konstrukcí v bodu zlomu?

Vážení čtenáři. Držíte ve svých rukou letošní třetí vydání Konstrukcí. Jsme v polovině, čekají nás prázdniny, krátké chvíle oddechu. Ideální doba pro lehké bilancování a ohlédnutí se zpátky. Po dlouhé zimě nabralo na jaře a začátku léta dění v oboru opět místy až zákeřně rychlých obrátek. V nepřeberném množství oborových akcí bylo z čeho vybírat, tak abychom vám přinesli další novinky nejen z oboru ocelových konstrukcí.

K těm, které bych rozhodně „vypíchnul“, bezesporu patřila Konference ocelové konstrukce 2009 v Karlové Studánce. O jejím průběhu se v časopise dočtete na jiném místě. Nás ale jednoznačně zaujaly místy dosti vypjaté debaty o Technicko-kvalitativních podmínkách staveb (TKP) a jejich zavádění v praxi. Zdá se, že obor ocelových konstrukcí je rozdělen na dva tábory. Jeden dělá vše pro to, aby ocelové stavby v Česku byly ještě kvalitnější, dokonce kvalitnější než jinde v Evropě, druhý hájí dosavadní zkušenosti z praxe nejen u nás, ale i za hranicemi, kde předpisy odpovídající TKP nemají. Okem pozorovatele to vypadá, že se obor ocitl v jakémsi bodu zlomu. Buď TKP přispějí ke zkvalitnění výstavby a výrobci a dodavatelé OK jim odpovídajícím způsobem přizpůsobí své výrobní kapacity, nebo budou TKP příčinou pomalé zkázy krizí již dosti zmítaného oboru. Všechno ale není tak jednoduché, jak vypadá. TKP se dostávají do střetu s platnými normami (i když to jejich autoři popírají), panuje chaos v jejich výkladu, náklady na stavby se neúměrně zvyšují a ani výrobci oceli nemají kapacity na to, aby podle nich dodávali odpovídající materiál. To vše za tiché podpory míst nejvyšších. Výsledkem je prozatím to, že je paradoxně výhodnější stavět z oceli v zahraničí než doma.

Problematice TKP se budeme podrobněji věnovat v příštím, poprázdninovém čísle Konstrukcí. Prostor dáme jak oběma táborům, tak i ostatním, kteří se kolem TKP lidově řečeno „motají“. Již teď můžete do redakce psát své dotazy a názory na Technicko-kvalitativní podmínky, jejich výklad, výhody a nevýhody. Pevně věřím, že vás téma TKP nenechá chladnými. Své názory a připomínky pište na mou e-mailovou adresu, určitě se o ně na našich webových stránkách podělím. Vítáme rovněž jakoukoli aktivitu z řad odborníků, kteří by se chtěli k problematice TKP a jejich zavádění v praxi vyjádřit tváří v tvář v rámci konstruktivní debaty, pro kterou vydavatelství Konstrukce Media chystá v brzké době užitečnou platformu.

Přeji všem příjemnou dovolenou, načerpejte síly do druhé poloviny a po prázdninách vám všem opět přeji chorobně odborné čtení nejen o ocelových konstrukcích.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce-media.cz

Obsah

Související obsah (tištěná média)

3/2009 - Povrchová a protipožární ochrana
3/2009
Povrchová a protipožární ochrana

Předplatné

Časopis Konstrukce si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz/predplatne.php, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice