KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2009 - březen-duben

2/2009 - březen-duben

Editorial

Umění slova v praxi

Nedávno jsem v televizi sledoval divácky oblíbený pořad baviče Jana Krause Uvolněte se prosím. Nehledě na klasickou dávku ironického humoru, jíž je moderátor pořadu vyhlášený, mi v hlavě utkvěla jeho krátká předmluva na začátku celé show. Byla o tom, že tato země je nejen v krizi ekonomické, ale rovněž politické, která vygradovala krizí mediální…

Těch krizí, které tímto malým státem zmítají, vyjmenoval několik. S úsměvem na rtech Jan Kraus zkrátka sdělil všem divákům v jednom souvětí, že jsme, slušně řečeno, v prekérní situaci. Smutná pravda v podání jeho odzbrojujícího humoru mě ale nedeprimovala. Ba naopak. Nabyl jsem jakéhosi pocitu, že se vlastně vůbec nic neděje a vše jede ve starých kolejích. Názorná ukázka toho, že když se to umí podat, lze i tu nejprekérnější situaci interpretovat jako standard neodchylující se od zažitého normálu.

Do rukou se mi dostal jeden z posledních průzkumů investičních aktivit v ČR. Podle něj jsou na nejnižší úrovni od roku 2002. Studie tvrdí, že jde o rekordně nízkou aktivitu, jež v meziročním srovnání znamená propad o 65 %. Navzdory těmto číslům se ale odhaduje, že investiční trh letos skončí s celkovým objemem kolem 500 milionů EUR. Když k tomu připočteme fakt, že někteří investoři monitorují příležitosti a je pouze otázkou času, kdy se setká jejich očekávání cenové úrovně s nabídkou ze strany prodávajících, dojdeme k závěru, že zase až tak špatně není. Pokud tuto informaci krizí zmítaná média budou interpretovat pozitivně, bude mít stejný efekt jako Krausova zdrcující adorace podmínek v Čechách. Čili produktivitu a optimismus. Je to takové umění slova v praxi.

Timeout vymezený „zpomalením“ trhu nabízí prostor zamyslet se, co bude dál. Je třeba klást si otázku, co dělat, abychom byli úspěšní v momentě, kdy se ta obrovská mašina s názvem ekonomika opět se sípěním rozjede. Stavebnictví je oborem, který funguje jako ukazatel zařazené rychlosti celé této vlakové soustavy. Tvrdím, že po vyřazeném neutrálu se celý kolos začíná opět pomalu rozjíždět na první rychlostní stupeň a bude zrychlovat. Nic s tím neudělají problémy s platební morálkou státu ani fakt, že naše fotbalová reprezentace nejspíše nepostoupí na mistrovství světa. Rozjezd nezastaví ani návštěva amerického prezidenta, nestabilní kurz koruny a kdovíco ještě. Tímto se zařazuji mezi novináře, kteří se zavazují informovat optimisticky navzdory tomu, že vlastně není tak špatně. Myslete pozitivně, a pokud nám chcete cokoli sdělit, zastavte se za námi na stánku ČAOK v průběhu letošních Stavebních veletrhů.

Bc. Vítězslav Fejfar,
šéfredaktor

Obsah

Související obsah (tištěná média)

2/2009 - Stavební materiály
2/2009
Stavební materiály

Předplatné

Časopis Konstrukce si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz/predplatne.php, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – telefon:  +420 596 771 560 ,  733 530 695 dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice