KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2011 - březen - duben

2/2011 - březen - duben

Editorial

Tsunami po Česku…

Přírodní katastrofou těžce zmítané Japonsko se s nepřízní osudu a hrozivou silou přírody vyrovnává po svém. Bez hysterie, pokorně a s pracovitostí sobě vlastní, se prakticky okamžitě pustilo do obnovy zemětřesením a vlnou Tsunami postižených oblastí. Četl jsem zajímavý názor, a sice, že Japonci jsou vlastně díky své zeměpisné a geologické lokaci po celá staletí konfrontováni se silami přírody. Se zemětřesením počítají, nepřekvapilo je. Země se zde třese často a s železnou pravidelností svým obyvatelům připomíná, že je prostě silnější, neporazitelná… Podle předběžných odhadů bude obnova zničené části země trvat rok a vyžádá si čtyři procenta hrubého domácího produktu Japonska.

Nedovedu si představit, kdyby podobné běsnění živlů postihlo Česko. Kromě rabování zničených sídel (které mají někteří natrénováno z povodní), by to pro některé politiky zcela určitě bylo záminkou k vyslovení nedůvěry vládě. Pomoc armády, policie a lékařů by byla omezená, protože na to jednoduše „nejsou peníze“ a navíc jejich agilní odbory a komory by nejspíš rozpoutali peklo takové, že už by nikdy nikoho nenapadlo děkovat a odcházet. Moderní armádní vybavení by díky „skvělým“ zakázkám zůstalo stát v garážích a hangárech, pokud jej ještě někdo nerozkradl a na pomoc, která by přijela po zničených cestách, rovněž spoléhat nelze. Mnohým by se zcela jistě ulevilo, kdyby mohutná vlna spláchla třeba dálnici D1. Za týden by ji ale, jako tomu bylo v Japonsku, nejspíše nikdo nepostavil. Ani za měsíc, za rok, za dva… A tak zatímco by vláda vypisovala jedno trapné výběrové řízení za druhým na obnovu zničené země, lidé by marně, při svitu svíček ve svých stanech, očekávali vítězný příjezd zemědělců se svými letitými Vétřieskami a Zetory, které by konečně našly uplatnění jinde než na polích s řepkou. Záměrně píši „u svitu svíček“ protože je každému naprosto jasné, že elektriku zadarmo nikdo nedodá, a kdyby se snad nad reaktorem „nejbezpečnější“ jaderné elektrárny ve střední Evropě objevil lehký opar z naprosto neškodné radioaktivní páry, Rakousko by nám nejspíše vyhlásilo válku…

Japoncům držím palce, fandím jim a přeji brzký návrat mezi starosti všedních dnů. Ve skrytu duše doufám, že vyšší čísla Richterovy škály nebude příroda zkoušet v té naší české kotlince a pevně věřím, že moře je opravdu daleko na to, aby sem žádná ničivá vlna nedorazila. Obávám se, že by to znamenalo konec nadějně rozvíjející se země v srdci Evropy.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Související obsah (tištěná média)

2/2011 - Projektování konstrukcí, software
2/2011
Projektování konstrukcí, software

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice