KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Realizace    Výroba a montáž konstrukcí    Unikátní robotizace výroby ocelových konstrukcí v praxi zaujala

Unikátní robotizace výroby ocelových konstrukcí v praxi zaujala

Publikováno: 15.7.2019
Rubrika: Výroba a montáž konstrukcí

U příležitosti premiérového Zákaznického dne firmy Excon jsme přímo ve výrobních prostorách firmy v Teplicích krátce pohovořili se zástupci společnosti, kteří po celou dobu konání akce odpovídali na dotazy přítomných zástupců klientů. Konkrétně jsme na čas „ulovili“ Štěpána Trantinu (Š.T.), ředitele pro realizace, dále pak Ing. Ivana Šulce (I.Š.) – produktového manažera a Ing. Miloslava Lukeše (M.L.) – technického ředitele. Dále popisujeme jejich reakce na naše dotazy.

Co účastníky akce nejvíce zajímalo?
Š. T.: Zákazníci se živě zajímali doslova o všechno. Od technických parametrů strojů, přes celý proces přípravy dat a podobně. Myslím si, že naplno vnímali to, co je pro nás podstatné… Kapacita našich výrobních linek, která nám (v kombinaci se schopnostmi našich projektantů) naplno umožňuje efektivně optimalizovat činnost nových strojů, což nám dává velké možnosti uplatnění na trhu.

Kde spatřujete největší konkurenční výhodu výrobní haly v Teplicích?
Š. T.: Konkurenční výhodu nespatřuji pouze v naší hale, ale především v uplatňovaném procesu. Cílem je efektivní proces „projektant‑programátor‑výrobní automat“. Haly v Teplicích nám pak poskytují dostatek prostoru pro umístění dostatečného množství výrobních zařízení tak, jak nám to nejlépe vyhovuje. Kdybych to zjednodušil… Neposouváme materiálem, ale lidmi. Smyslem je šetřit čas při manipulaci, kdy pracovníci mnohdy neefektivně čekají na manipulační techniku, např. jeřáby, aby přepravili vyráběný dílec na jiné pracoviště pro provedení další operace.

Naše automatické linky umožňují pro sestavu připravit položky téměř bez práce zámečníků. Není účelné takto ušetřený čas ztrácet při neefektivní manipulaci. Úsporou času je i zjednodušení práce při sestavě, kdy na hlavních položkách na automatické pilovrtací lince značíme polohu navazujících položek. Dále také klademe důraz na rozměrovou kontrolu před „zavařením“. Haly dávají dostatek prostoru provést u některých typů konstrukcí dílenskou předmontáž.

V rámci zákaznického dne bylo možné vidět práci robota. Jak je výkonný, můžete uvést nějaký konkrétní příklad toho, v čem je nasazení tohoto robota efektivnější oproti běžné výrobě s „využitím lidské práce“?
M. L.: Díky zařazení robota za náš pilovrtací automat jsme vytvořili (na dnešní dobu) poměrně unikátní automatickou linku. Jak jsme předvedli i v rámci zákaznického dne, robot zvládá tvarové pálení jak na koncích profilů, tak na jejich volné délce. Dokáže vytvořit libovolné množství 3D tvarů, včetně přípravy svarových ploch na hranách profilů. Jeho pravou výkonnost časem teprve poznáme, ale již po prvních měsících výroby zaznamenáváme fakt, že robot nebude tím, kdo by výrobu ocelových konstrukcí jako celek zdržoval. Naopak, jeho rychlost a výkonnost lze využít pro přípravu položek pro náš nový produkt „Tvarové výrobky z hutních materiálů“.

Pokrok nelze zastavit a platí to i v přípravě položek ocelových konstrukcí. Efektivita robota v porovnání s tradiční přípravou položek je nejen v rychlosti, ale i v přesnosti geometrie. Do jednoho velmi krátkého časového úseku se vejde několik operací jako úprava délky profilu, vytváření libovolných tvarů otvorů včetně jejich vyměření, příprava svarových ploch, popis a značení položky. Odpadá manipulace s profilem, která je běžná při tradiční výrobě.

A jak je na tom robot v oblasti přesnosti výroby?
M. L.: Lidská chyba může hypoteticky do automatizovaného procesu vstoupit v rámci zadání dat operátorem respektive programátorem, pak už nikdy. Lidská chyba při tradiční přípravě položek se může naopak odehrát třeba již během čtení výkresů položek a jejich rozměření. Robot je přesný, dokáže „donekonečna“ opakovat stále stejné operace a na rozdíl od člověka neztrácí pozornost. Robot může naplno pracovat v režimu 365/24, což člověk nedokáže.

Na jakých zakázkách jste od zahájení výroby ocelových konstrukcí již pracovali? Byly to ocelové konstrukce pro potřeby Exconu nebo pro externího klienta?
Š. T.: Zakázky byly a jsou od počátku pro externí klienty. Pro naše potřeby jsme vyvíjeli a vyráběli taková praktická ramena pro svařování, resp. snadnější manipulaci se svařovacím automatem.

Ještě v období před instalací nových automatických strojů jsme měli například zajímavou zakázku na výrobu ocelové konstrukce z korozivzdorné oceli. Jednalo se o rozměrný vizuální estetický prvek výzdoby interiéru. Ocelová konstrukce byla navržena v 3D prostředí. Sestavné práce jsme prováděli podle 3D pohledů na jednotlivé části za trvalé účasti geodeta. Funkčnost celku byla ověřena kompletní dílenskou sestavou, kterou jsme provedli v našich prostorech v Teplicích.

Vaše výrobní prostory jsou velmi rozsáhlé… Bude složité je využít?
M. L.: Rozsáhlé? … My už tento pocit ani nemáme. Při přípravě celého výrobního procesu jsme se pečlivě věnovali organizaci výroby. Jsme si vědomi, že právě nastavení organizace výroby rozhoduje o úspěšném či neúspěšném zvládnutí celého procesu. Nyní máme jasnou představu o toku materiálu od jeho vstupu a uskladnění, přes přípravu položek, výrobu svařovaných dílců až po jejich expedici.

I. Š.: Jen na doplnění… Dvě z pěti lodí haly jsou vyčleněny zejména skladovým zásobám a přípravě položek. V ostatních třech lodích sestavujeme a svařujeme dílce, přičemž máme asi dvacet svařovacích pracovišť.

Pane Šulci, Vy jste bezmála 28 let působil v oboru hutního materiálu. Jaký je to z Vašeho hlediska vlastně byznys?
I. Š.: Trh s hutními materiály je obecně považován za trh s komoditou, tzn. je zásadně orientován na nabízenou cenu. Rozdíl mezi úspěšnými a méně úspěšnými společnostmi je většinou dán tím, jakou další přidanou hodnotu jsou schopny a ochotny svým zákazníkům nabídnout. 

Jaké zkušenosti ze svého bývalého působiště můžete využít?
I. Š.: Určitě poměrně dobrou a detailní znalost trhu, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Z tohoto pak pramení snaha maximálně zefektivnit proces nákupu oceli do skladu výroby a taktéž pro konkrétní zakázky.

V Exconu máte na starosti i prodej tvarových výrobků z hutního materiálu z nových výrobních linek externím odběratelům, jakou strategií zvolíte?
I. Š.: Za prioritu považuji orientaci na koncového zákazníka, včetně splnění jeho technických, termínových i cenových představ, a snahy najít pro něj co nejvýhodnější řešení. Rád bych zdůraznil, že „nejvýhodnější“ nemusí vždy znamenat (a to ani z pohledu zákazníka – například výrobce ocelové konstrukce) nutně to nejlevnější.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Související články


Fotogalerie
Ředitel pro realizace Štěpán Trantina promlouvá ke skupině před CNC strojem na pálení plechůŠtěpán TrantinaMiloslav LukešIvan Šulc

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Stavební ocelové konstrukce vyšší třídy provedení (EXC3, EXC4) a technické podmínky jejich výroby v ČRStavební ocelové konstrukce vyšší třídy provedení (EXC3, EXC4) a technické podmínky jejich výroby v ČR (103x)
Současné období (tj. roky 2009 – 2014) je v oboru stavebních ocelových konstrukcí (dle NANDO 2/4) charakterizováno zásad...
PROTAH – certifikovaný systém konstrukčních táhelPROTAH – certifikovaný systém konstrukčních táhel (57x)
PROTAH je systém konstrukčních táhel a doplňků pro použití v konstrukcích pozemních a inženýrských staveb. Systém PROTAH...
Konstrukční prvky příhradových konstrukcí a jejich vlastnostiKonstrukční prvky příhradových konstrukcí a jejich vlastnosti (28x)
Jedním z hlavních konstrukčních prvků, které jsou využívané pro stavbu příhradových konstrukcí, jsou rovnoramenné úhelní...

NEJlépe hodnocené související články

Rozšíření centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi – VII. etapaRozšíření centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi – VII. etapa (5 b.)
Změna legislativy, resp. zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, který požaduje provádění revize a zkoušky těsnosti nádrží na ...
Obnova věže Staroměstské radniceObnova věže Staroměstské radnice (5 b.)
Zakázku na obnovu věže Staroměstské radnice získalo sdružení firem AVERS spol. s r. o. a Subterra a. s. na konci roku 20...
Ostravská průmyslová zóna rosteOstravská průmyslová zóna roste (5 b.)
Průmyslový park v Ostravě – Porubě přivítal první nájemce a investory. Dostal také nové jméno NP AREA (dříve Soltex). Po...

NEJdiskutovanější související články

Most přes Rouštanský potok na obchvatu RouštanMost přes Rouštanský potok na obchvatu Rouštan (1x)
Silnice I/34 (Havlíčkův Brod – Svitavy) je jednou z páteřních komunikací severní části Českomoravské vysočiny. Na své tr...
Trimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na PankráciTrimaran – komerční a kongresové centrum v Praze na Pankráci (1x)
Předmětem článku je projekt, výroba, montáž a předpínání ocelové superkonstrukce nového objektu Trimaran v Praze na Pank...
Lávka přes řeku Svratku v Brně‑KomárověLávka přes řeku Svratku v Brně‑Komárově (1x)
Lávka pro pěší celkové délky 60,40 m je popsána s ohledem na architektonické a konstrukční řešení a postup stavby. Konst...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice