Transgas odporuje zásadám Prahy pro veřejná prostranství
Rubrika: Architektura
Současná podoba komplexu tzv. „Transgasu“ v dolní části pražské Vinohradské ulice odporuje zásadám pro fungující veřejný prostor. Vyplývá to z koncepční studie Vinohradské ulice z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR).
Transgasu chybí zejména živější přízemí a nádvoří, důležité pro městský život. Koncepce Transgasu totiž neumožňuje najít zájemce, kteří by zde chtěli provozovat obchody, služby, kavárny nebo restaurace. Rozvolněná zástavba areálu je příčinou obtížně fungujícího parteru budov. Na jejich nádvoří není možný bezbariérový přístup a četná tmavá zákoutí a celková nepřehlednost areálu rozhodně návštěvníkovi na pocitu bezpečí nepřidají. Postupem času tak jednotlivé objekty ztrácejí využití, což se projevuje v celkovém stavu veřejných prostor v jejich sousedství. Zcela zde chybí i zelené plochy.
Jedním z nedostatků Transgasu je i jeho napojení na okolní terén. Budovy podél ulice Římská vyrůstají zhruba 3 metry pod její úrovní, čímž se odpojují od života ulice. To opět vytváří obtížně přístupný prostor plný špinavých zákoutí, kde je na první pohled patrná zastaralost použitých materiálů.
Komplex Transgasu má palčivý problém i s parkováním aut na jednotlivých vnitřních „náměstíčkách“. „Budovy byly koncepčně řešeny bez podzemních parkingů a s parkujícími vozidly se nepočítalo. Ve výsledku automobily parkují na všech možných volných místech v parteru budovy a degradují tak volná prostranství okolo stavby,“ říká architekt Jakub Cigler ze studia Jakub Cigler Architekti.
„Vize šedesátých let v mnoha ohledech negovaly tradiční urbanismus kompaktního města. Ideálem té doby byla rozvolněná zástavba, městské dálnice a veřejné stavby. Ignorování historického kontextu je dobře patrné na plánovaném dopravním průtahu Prahou severojižním směrem. Ten uvažoval o rozsáhlé demolici několika desítek bloků na pomezí Nového města a Vinohrad,“ dodává Jakub Cigler.
V místě, kde dnes budovy Transgasu stojí, je plánována novostavba polyfunkční, energeticky vysoce úsporné budovy. Návrh architektonického studia Jakub Cigler Architekti počítá s revitalizací této oblasti – ve zklidněném vnitrobloku by vznikl nový veřejný prostor se zelení, veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem skrz území. Návrh je rozčleněn na sedm domů a reflektuje okolní měřítko Vinohrad. Dosavadní snahy prohlásit Transgas za kulturní památku tomuto záměru ale brání.
„Pokud má být místo příjemné a atraktivní, musí být s ohledem na to koncipována celá budova. Základem města jsou nejen funkční obchodní plochy, ale i kavárny, místa pro relaxaci nebo třeba pouliční vystoupení,“ uzavírá Jakub Cigler.
Transgas Contradicts Prague Public Area Construction Principles
The current shape of the so-called “Transgas” complex located in the lower part of Vinohradská Street in Prague is inconsistent with the principles of functioning public space. It results from a conceptual study of Vinohradská Street elaborated by the Prague Institute of Planning and Development (IPR).