Technické řešení, spojující úsporu provozních nákladů s ochranou životního prostředí
Rubrika: Realizace
Ochrana životního prostředí nemusí vždy vyžadovat zvyšování nákladů od provozovatele zařízení. V případě užití plovoucích membrán v nádržích na chemické látky dochází k žádoucímu efektu, kterým je ochrana přírody a snižování provozních nákladů.
POUŽITÍ VNITŘNÍCH PLOVOUCÍCH STŘECH
Lehké vnitřní plovoucí střechy (také membrány) jsou funkčně i ekologicky vhodným doplňkem vybavení skladovacích nádrží. Instalují se u beztlakových atmosférických nádrží s pevnou ocelovou nebo hliníkovou střechou. Díky tomu, že membrány plavou po povrchu uskladňovaného produktu, omezuje se plynový prostor uvnitř zásobníku a redukují se výpary jak během plnění nádrže, tak i při dlouhodobém skladovaní a především tam, kde neexistuje možnost odvádění uhlovodíkových výparů do rekuperační jednotky. V návaznosti na průměr skladovací nádrže, počet jejích plnění a vyprazdňování za rok, typ skladovaného média a jeho provozní teplotu je možné vypočítat úsporu ze ztrát produktu v podobě výparů. Snížení emisí produktu u nádrží s vnitřní plovoucí střechou může dosáhnout až 95% oproti zásobníkům, které tuto střechu nemají.
Co to znamená v praxi? Například u nádrže s průměrem 28 m a výškou 24 m, určené ke skladovaní benzinu, která absolvuje 15 provozních cyklů ročně (naplnění a vyprázdnění) a pracuje při průměrné teplotě 12°C, může dosáhnout úspora z redukce výparů částky až 2,500.000 Kč. Předností není samozřejmě jen finanční hledisko, ale i fakt, že provoz těchto nádrží téměř neovlivňuje okolní životní prostředí a je bezpečnější.
KONSTRUKČNÍ CHARAKTERISTIKA
Vnitřní plovoucí střechy jsou navrhovány a vyráběny v souladu s normami API 650 App.H, TRbF 120 nebo BS 2654 a podle typu skladovaného média v zásobníku mohou být hliníkové, z nerezové oceli nebo i z uhlíkové konstrukční oceli. Hliníkové a většina nerezových plovoucích střech jsou konstruovány jako šroubovaná konstrukce, zatímco ty z uhlíkové oceli jsou svařované. Membrána je tvořena plechem o tloušťce 0,5 mm, který je upevněn k rámové konstrukci, přišroubované k systému plováků.
Plováky představují uzavřené trubky do průměru 250 mm, o maximální délce 6.000 mm. Jsou plynotěsně svařené a vyzkoušené a někteří výrobci je dokonce dodávají s minimálním přetlakem. Plováky jsou umístěny jak po obvodě, tak i v centrální části, aby zajistily rovnoměrné plování a rovinnost konstrukce a plechů. Při plování jsou plechy, tvořící membránu, umístěny maximálně 200 mm nad hladinou produktu, což jen minimálně snižuje užitečný objem zásobníku.
Vnitřní plovoucí střecha je podepřena na pevných nebo nastavitelných nohách, které nesou celý systém, je-li v minimální úrovni na dně nádrže. Nohy a speciální protirotační lanový systém zajišťují, aby nedošlo ke kolizi s ostatním příslušenstvím, umístěným na dně nádrže, jako je např. potrubí, plnění, sání, odkalování, vytápění nebo míchadla. Plynotěsnost vnitřní plovoucí střechy ke stěně nádrže je zajištěna obvodovým těsněním, většinou z materiálu na bázi polyuretanu. Těsnění bývá jednoduché nebo dvojité.
Vnitřní plovoucí střechy jsou zabezpečeny proti statické elektřině dvojitým zemnícím systémem, který je spojen se střechou a dnem nádrže. Plovoucí střechy je nutné chránit proti poškození vnitřním podtlakem zavzdušňovacími ventily, které přepouštějí potřebné množství vzduchu z prostoru nad střechou do prostoru pod střechou. Hlavním příslušenstvím vnitřních plovoucích střech je těsnicí systém pro svislé žebříky, trubky a sloupy, průlez, bezpečnostní podtlakový ventil, ventilační armatura a pěnová přepážka. Vnitřní plovoucí střechy nepotřebují odvodňovací systém, avšak mají systém na odvod kondenzátu.
Celý nezkrácený článek včetně všech fotografií si můžete přečíst v čísle 6/2005.