Stožáry umělého osvětlení stadionu FC Vysočina vyrostly v rekordně krátkém čase
Rubrika: Realizace
V rekordně krátkém čase vyrostly nad hrací plochou fotbalového stadionu FC Vysočina v Jihlavě stožáry umělého osvětlení. Výrobu a montáž konstrukce, která se stala dominantou vjezdu do města, má „na svědomí“ ostravská firma Ferrmon.
Lighting poles at football stadium in Jihlava arose in record-short time
Lightning poles above football pitch of FC Vysočina in Jihlava arose in record-short time. The production and assembly of the structure – which became a dominating feature of driveway to the town – was supplied by Ferrmon, a company from Ostrava.
Realizace to byla vskutku expresní: od podpisu smlouvy přes projekt a kompletní dodání trvala dva měsíce – výkresová výrobní dokumentace byla předávána Oldřichem Balšínkem postupně během prosince, konstrukce včetně nákupu materiálu byla vyrobena za třicet dnů, povrchovou úpravu OK získala v lednu za šestnáct dnů, za 22 dnů byla smontována (termíny se překrývaly). Datum předání díla, jehož dodržení vyžadovalo zahájení jarní části fotbalové ligy s utkáním Jihlavy s 1. FC Brno (nakonec se však nehrálo pro nezpůsobilý terén – pozn. red.), přitom ohrožovaly lednové dvacetistupňové mrazy a přívaly sněhu.
„Většinou se zaměřujeme na technologickou výrobu ocelových konstrukcí, takže stožáry, které se brněnskému architektovi Františku Šmédkovi skutečně povedly, byly jednou z opravdu zajímavých realizací. Byla to taková lahůdka,“ pochvaloval si ředitel Ferrmonu Josef Musiálek. Protože stožáry musí mít patřičný světelný dopad, jsou vysunuty dovnitř k hrací ploše. Zakřivené příhradové sloupy proměnného obrysového tvaru jsou náročný výrobek – aby do sebe přesně zapadaly, aby oblouk nebyl lomený, dílce musí „sedět“. Specifikem jsou trubky zakřivené ve dvou směrech – jednak se konstrukce „naklánějí“ dopředu, jednak se zužují od základny k místu uchycení šestibokých reflektorových stěn, „zrcátek“ s halogenovými reflektory s intenzitou osvětlení 1 400 luxů. „Zakřivené trubky jsou vždy mimořádné – vyrábějí se v trojrozměrných hodnotách, proto musí být přesné,“ doplnil.
Montáž z koše jeřábu
Jak informoval vedoucí realizace zakázek Ferrmonu Vladimír Stachura, čtyři stožáry jsou nestejných výšek (2 × 39.600, 45.200 a 46.000 mm, včetně reflektorových stěn, ukotvených do hlav stožárů) – dva jsou založeny výše a dva každý níže, jinak se v omezeném prostoru kolem stadionu uprostřed zástavby umístit nedaly. Dva sloupy jsou proto sestaveny ze čtyř a dva z pěti dílců. Ve srovnatelné spodní úrovni je rozteč rohových sloupů stožárů 4,0 × 5,0 m. Z hlediska průřezu jde převážně o trubkové profily na sloupy i výplňové prvky z oceli S235 (obslužné lávky) a S355.
Jednotlivé prvky se vyráběly v halách, byly předmontovány a žárově pozinkovány. Zinkovalo se v přípravcích, aby trubky nezměnily tvar. Do bloků byly prvky smontovány až na stavbě – jsou tudíž pozinkovány i zevnitř, což jim zaručuje maximální odolnost vůči korozi.
„Dílce se montovaly postupně – tři části a pak čtvrtá s tzv. zrcadly, rámy pro osvětlení. Světla usadila firma, která dodávala elektroinstalace, na zemi a pak se rám zvedal,“ upřesnil vedoucí montáží Milan Kurek. OK je spojována vysokopevnostními šrouby. „Problémem byl hlavně nedostatek prostoru – stadion je obestavěn školou, plaveckým stadionem, vedle je park, do nějž jsme nesměli zasáhnout… Měli jsme těžkosti s nájezdem aut, která přivážela ocelovou konstrukci. Nebylo ji kde montovat, prvky se skládaly a hned zvedaly (koncové dílce těžkým jeřábem Liebherr LTM 1120, ostatní LTM 1030/2 – pozn. red.),“ popsal vedoucí montáží. „Prvky navíc nebylo kde skladovat, všechno bylo naplánováno tak, že je kamiony přivážely přesně podle potřeb montáže a hned se s nimi pracovalo,“ doplnil ho Josef Musiálek. Jeden stožár byl vztyčován pět dnů.
(foto archiv Ferrmon)