Předepnuté stropní konstrukce haly Sazka
Rubrika: Realizace
Stavba haly Sazka byla zahájena pro možnost pořádání hokejového mistrovství světa 2004 v ČR. Časový harmonogram postupu prací byl velmi vypjatý od úvodních fází projektu. Generálním projektantem haly je HELIKA a.s., projekt předepnutých konstrukcí a řízení statické části projektu je dodána projekční kanceláří PPP s.r.o. Vzhledem k rozsahu a různorodosti stavby se na projektu podílely i další projekční kanceláře. Hlavním dodavatelem stavby je Skanska CZ a.s. Dodavatelem dodatečného předpínání je firma VSL SYSTÉMY (CZ) s.r.o. Stavební práce byly zahájeny počátkem roku 2003.
KONSTRUKČNÍ SYSTÉM
Hala Sazka je členěna na dva logické celky, tzv. Malou a Velkou arénu. Ve Velké aréně se nachází hlavní multifunkční hala, Malá aréna zajišťuje zázemí sportoviště vč. tréninkové haly, dále centrální vstup do objektu a jsou zde i kancelářské prostory. Konstrukční systém Malé iVelké arény je velmi rozmanitý. Zatímco Velká aréna má relativně pravidelný rytmus podpor, podřízený oválnému charakteru stavby, v Malé aréně je navržen v zásadě ortogonální osový systém s dílčími nepravidelnostmi. Dodatečné předpínání je aplikováno ve velké míře v místech s většími až značnými rozpony a v částech s po výšce nepravidelným svislým nosným systémem.
DODATEČNÉ PŘEDPÍNÁNÍ VE VELKÉ ARÉNĚ
Ve Velké aréně jsou v úrovních +5,0 m a +9,0 m dodatečně předpínané ploché deskové průvlaky obvodových prstenců s výškou pouze 500 mm se šířkou 1.500 mm. Typický rozpon je 12,15 m. V úrovni +9,0 m jsou průvlaky překonzolovány s vyložením 6,0 m. V průvlacích je účinně aplikován deskový přepínací systém VSL SO 6-4 v plochém kanálku se soudržností. Celkem se jedná o 6 kabelů v každém průvlaku a jednotlivý kabel je tvořen čtyřmi lany průměru 15,7 mm s pevností 1.570/1.770 MPa.
Vzhledem k požadované krátké době výstavby bylo nutné optimalizovat postup ukládky měkké i předpínací výztuže a postup napínání obou předmětných úrovní. Pro ukládku předpínacích kabelů byla zvolena efektivní metoda prefabrikace kabelů na volných částech bednění. Výhoda spočívala v sestavení kanálku v požadované délce, prostrkání předpínací výztuže a zhotovení pasivního kotvení mimo kritickou cestu. Prefabrikovaný kabel byl následně uložen do průvlaku, přičemž v čele průvlaku byly již předem nainstalovány prvky aktivních kotev. Na vnější straně průvlaků se instalovaly celkem 4 aktivní kotvy VSL SO 6-4 a na vnitřní straně 2 aktivní kotvy. Tento systém byl výhodný s ohledem na uspořádání měkké výztuže v kotevních oblastech. Po dokončení ukládky předpínacích kabelů následovalo zaklopení horní výztuží.
Ukládka vyšší úrovně +9,0 m se prováděla před předepnutím úrovně +5,0 m z důvodu vazby výškového vyrovnání bednění úrovně +9,0 m a vnesení předpínacích sil v úrovni +5,0 m. Po zatížení bednění vlastní tíhou stropní konstrukce +9,0 m se tato vazba eliminovala.
DODATEČNÉ PŘEDPÍNÁNÍ V MALÉ ARÉNĚ
V Malé aréně s konstrukčními nepravidelnostmi a v některých případech se značnými rozpony je instalován převážně vícelanový předpínací systém VSL. Jedná se především o trámy s rozponem 36 m, lemující galerii nad tréninkovou halou se šířkou 1.000 mm a výškou 1.150 mm. Zde byly instalovány 4 předpínací kabely s 22 lany a doplňkové 2 kabely s 12 lany. Dále bylo ve velké míře použito předpínání u značně zatížených průvlaků s rozponem 22,5 m a dimenzemi 1.500/1.100 mm, které vynášejí další 2 výškové úrovně. Zde bylo aplikováno 6 kabelů s 19 lany v jednom průřezu.
Celý nezkrácený článek včetně všech obrázků si můžete přečíst v čísle 1/2004.