Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze dokončena
Rubrika: Výroba a montáž konstrukcí
Po necelých třech letech od zahájení se dne 19. září 2018 za účasti primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové konalo slavnostní ukončení projektu s názvem „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha Na Císařském Ostrově, Etapa 001 – Nová vodní linka“. Uvedením do provozu primátorka zahájila patnáctiměsíční zkušební provoz stavby, která byla s hodnotou zhruba 6,3 mld. Kč největší investicí a nerozsáhlejším projektem hlavního města za posledních pět let. Praze zajistí odpovídající úroveň čištění odpadních vod v souladu s normami EU na kvalitu odtoku a zároveň přispěje ke zkvalitnění životního prostředí nejen v okolí Císařského ostrova.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
- Název: Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově, Etapa 001 – Nová vodní linka
- Investor: Hlavní město Praha prostřednictvím Odboru strategických investic
- Projektant: Sweco Hydroprojekt
- Správce stavby: Pražská vodohospodářská společnost
- Zhotovitel: Sdružení ÚČOV Praha (SMP CZ – vedoucí účastník sdružení, HOCHTIEF CZ, Suez International a WTE Wassertechnik)
- Hodnota projektu: 6 327 082 843 Kč bez DPH
- Termín: 10/2015 – 09/2018
Splaškové odpadní vody přiváděné stokovou sítí budou nyní rozděleny mezi novou vodní linku (NVL) a stávající vodní linku ÚČOV. NVL byla navržena jako kaskádová aktivace s regenerační nádrží vratného kalu a s třetím stupněm čištění. Celková kapacita biologicky vyčištěné vody je až 4,1 m3/s. Během necelých tří let se ze stavby odvezlo přes 380 000 m3 zeminy, uložilo přes 190 tisíc m3 betonu a 18 000 t armatury a na zpětné zásypy se použilo 180 000 m3 zeminy. NVL je ojedinělým projektem podzemní zastřešené čistírny odpadních vod, na jejíž střeše je vytvořen rekreační areál.
ZAHÁJENÍ STAVBY
Stavba NVL byla provedena na základě smlouvy o dílo podle smluvních podmínek Žluté knihy Fidic (vyprojektuj, postav a provozuj – Design, Build and Operate). Po vlastním zahájení stavby probíhaly práce na založení stavební jámy s pomocí podzemní jílocementové těsnicí stěny s nastraženými štětovnicemi a výkopy zeminy o objemu cca 382 000 m3. V únoru 2016 pak byly zahájeny práce na železobetonových konstrukcích v objektu Hrubé a mechanické předčištění.
HRUBÉ A MECHANICKÉ PŘEDČIŠTĚNÍ
Objekt Hrubé a mechanické předčištění slouží jako první stupeň čištění odpadních vod. Je osazen česlemi pro odstranění hrubých nečistot a především šesti nádržemi DENSADEG 4D pro primární sedimentaci a separaci tuku a písku. K tomu slouží lapáky písku a flokulační zóna, které jsou jejich součástí. Nachází se v něm ale i další technologická zařízení včetně zahušťovačů kalu (zahušťování probíhá v homogenizačních a zahušťovacích nádržích a odstředivkách) a kontejnerového hospodářství pro odvoz shrabků a písku.
BIOLOGICKÁ VODNÍ LINKA
Z objektu hrubého a mechanického předčištění natéká voda dvěma betonovými nátokovými žlaby do biologické vodní linky – sestavy zakrytých nádrží, ve kterých probíhá odstranění dusíku procesem nitrifikace a denitrifikace a odplynění. Objekt sestává ze čtyř samostatných linek se společnou předřazenou regenerační nádrží vždy pro dvě linky. Odpadní voda natéká do denitrifikačních nádrží vybavených ponornými míchadly. Nitrifikační nádrže jsou vybaveny jemnobublinovou aerací a též ponornými míchadly. Za nitrifikací jsou zařazeny odplyňovací nádrže.
DOSAZOVACÍ NÁDRŽE
Dosazovací nádrže představují sestavu 2 × 20 podélných nádrží se středovým kolektorem. Jsou vybaveny řetězovými shrabováky – kal jimi bude trvale shrabován do sběrných jímek ve dně nádrží. Plovoucí kal na hladině je shromažďován směrem k odtoku a odváděn pomocí naklápěcího žlabu do samostatných jímek. Z kalových jímek je vratný kal čerpán do regeneračních nádrží a na kalové hospodářství, které je společné pro obě vodní linky. Pro čerpání vratného kalu je zde osazeno 48 čerpadel.
TŘETÍ STUPEŇ ČIŠTĚNÍ
Předčištěná voda z dosazovacích nádrží je přiváděna kanálem do prostoru objektu Třetí stupeň čištění, který pomocí chemického srážení železitými solemi snižuje celkovou koncentraci fosforu. Objekt se skládá ze tří samostatných linek s předřazenými míchacími jímkami a flokulační nádrží. Technologie DENSADEG 2D v tomto objektu je založena na principu koagulace, flokulace, lamelového usazování a zahuštění kalu.
POVODŇOVÁ ČERPACÍ STANICE
Celá nová vodní linka se nachází v oblasti, kde hrozí povodně. Posledním z rozhodujících objektů Nové vodní linky je proto Povodňová čerpací stanice. Ta se použije v případě povodňových stavů od Q5 do Q20, kdy již vyčištěná voda neodtéká gravitačně z NVL. Čerpací stanice je navržena na hydraulickou kapacitu biologického stupně, tj. 6,0 m3/s. Celá stavba je zakryta a chráněna až do výšky hladiny, kterou přinesly povodně v roce 2002. Prahou tehdy protékalo přes 5 tisíc m3 vody za sekundu.
ZÁVĚR
Celková základní koncepce řešení přestavby a rozšíření ÚČOV spočívala ve výstavbě nové vodní linky, která nyní převezme až 50 % přitékajících odpadních vod, dále ve výstavbě hlavní čerpací stanice a nátoků na ÚČOV a v rekonstrukci stávající ÚČOV. Množství odpadní vody přitékající na novou a stávající vodní linku ÚČOV bude řiditelné. Základní rozdělení průtoků je sice 50:50, ale prakticky bude možné měnit rozdělení až do vyčerpání látkové či hydraulické kapacity více zatížené linky. Určitý minimální průtok odpadní vody oběma linkami ÚČOV však musí být zachován. Díky nové vodní lince pak bude zajištěn požadovaný stupeň čištění odpadních vod, eliminována pachová zátěž, zredukován hluk a zvýšena spolehlivost provozu čištění odpadních vod včetně protipovodňového zabezpečení celého provozu.