Nádrže na zelené louce
Rubrika: Realizace
Nově budovaný sklad pohonných hmot v Sedlnicích u Mošnova, nejmodernější na Moravě, se začal stavět v březnu roku 2003. V současné době výstavba pokročila do druhé etapy s konečným termínem finalizace v březnu 2006. Ve druhé etapě bude dokončeno šest nádrží o jmenovité kapacitě 10.000 m3 a veškerá infrastruktura pro kompletní příjem, skladování a výdej pohonných hmot včetně ekologických a požárně-bezpečnostních zařízení.
Sklad se buduje „na zelené louce“, což je jeho výhodou, neboť investor nebyl omezen stávajícími zařízeními a celý projekt bylo možné navrhnout podle současných technických trendů a zvyklostí v oblasti distribuce a skladování pohonných hmot. Je samozřejmé, že zejména v oblasti bezpečnosti, požární ochrany a ochrany životního prostředí bude dosaženo evropského standardu.
KVALITNÍ ZAJIŠTĚNÍ
Cesta skladovaného produktu začíná na nově vybudované, vodohospodářsky zabezpečené vlečce, kde se pohonné hmoty po zvážení podle druhu přečerpají potrubím do jednotlivých skladovacích nádrží. Ty jsou v ochranné jímce, aby v případě poškození nádrže nebo chybnou manipulací nemohlo dojít k úniku ropných látek. Dno nádrží je dvojité, s kontinuálním sledováním těsnosti. Rovněž je sledována výška hladiny s okamžitým přepočtem na objemové jednotky skladovaného média včetně teplotní korekce.
Limitní stavy hladiny jsou vyhodnocovány zvlášť s automatickou blokací čerpadel a uzavřením armatur. Nad celým zařízením bdí elektropožární signalizace a v případě nebezpečí se automaticky spouští hašení a chlazení nádrží. Uhlovodíkové páry, které by vlivem „dýchání“ nádrží unikaly do okolí, jsou odváděny samostatným potrubním rozvodem k „recyklaci“, tedy do rekuperační jednotky ke zkapalnění a zpětnému využití. Z nádrží může být zboží vydáváno zákazníkům přes plnicí lávku do autocisteren nebo redistribucí zpátky přes železniční vlečku. Na výdejních lávkách je podle přání zákazníka možné provádět i aditivaci pohonných hmot. Výdej zboží je přesně evidován řídicím informačním systémem skladu s vyloučením jakékoli nepovolené manipulace ze strany zákazníků nebo vlastního personálu. Celá technologie skladu je navržena s velkým důrazem na kvalitu a spolehlivost dodávaných komponent technologií, ale i na zajištění kvality skladovaného zboží.
POVRCHOVÁ OCHRANA
Například nádrže na letecký petrolej jsou opatřeny speciálním vnitřním nátěrem na bázi fenolických epoxidů o tloušťce 300 mikrometrů. Tento nátěr provádí realizační firma technologické části OKZ Holding z lešení ve vnitřním prostoru nádrže na otryskaný povrch. Tryská se ocelovou drtí se zpětnou recyklací drtě zařízením firmy Steelex.
Protikorozní ochrana skladovacích nádrží je řešena v souladu s doporučeními platných norem EN, ISO a ČSN, zabývajících se touto problematikou a zvyklostmi v oblasti tzv. těžké protikorozní ochrany. Při navrhování ochranných nátěrových systémů se zhotovitel rovněž opírá o doporučení a zkušenosti renomovaných dodavatelů průmyslových nátěrových hmot, se kterými dlouhodobě spolupracuje. Kvalita provedených prací je zajišťována pomocí intenzivní vlastní kontroly, doplněné o supervize výrobců nebo dodavatelů nátěrových hmot. Při vlastní aplikaci ochranných nátěrových systémů je použita vysoce efektivní technologie vysokotlakého nástřiku – airless. Tímto způsobem zhotovené nátěry zaručují spolehlivou protikorozní ochranu na dobu až dvaceti let.
Celý nezkrácený článek si můžete přečíst v čísle 4/2005.