Millau – inovace v posunovací technice
Rubrika: Realizace
V průběhu výstavby dálnice A75 z Paříže do Barcelony muselo být překlenuto údolí řeky Tarn u města Millau mezi Clermont-Ferrandem a Béziersem. O to se „postaral“ osmipolový most, dlouhý 2.460 m.
Výstavba pomocných podpěr s použitím hydraulického systému Pro výstavbu nosné konstrukce se muselo z důvodů velkého rozpětí polí postavit sedm pomocných podpěr, vysokých až 163,7 m, pomocí kterých bylo rozpětí zkráceno na 171 m. Pomocné podpěry v prvním a posledním poli byly 20 a 12 m vysoké a byly sestaveny pomocí autojeřábu, ostatní pomocné podpěry byly postaveny pomocí řízeného hydraulického systému (SPS) umístěného v první (základní) části pomocné podpěry. Konstrukce pomocných pilířů je příhradová z trubek o průměru až 1.016 mm s půdorysným rozměrem 12 × 12 m. Základní část pomocné podpěry byla vybavena čtveřicí hydraulických válců o nosnosti každého až 511 t a zdvihu až 1.100 mm.
Do základní části pilíře byly postupně „vmontovávány“ části pomocného pilíře a pomocí hydraulických válců, umístěných v rozích základního dílu, které šplhaly po základním dílu, byla vmontovaná část pilíře synchronně zvedána s tolerancí max. 3 mm nebo s 5% rozdílem zatížení dokud vmontována část pilíře nebyla vysunuta nad základní část pilíře. Po vysunutí nad základní část se hydraulické válce spustily do základní části pomocného pilíře a byla vmontována další část pilíře. Takto se postupovalo, dokud pomocný pilíř nebyl smontován do patřičné výšky. Z důvodu bezpečnosti byl každý hydraulický válec vybaven čidly, které zobrazovaly tlak a okamžitou polohu válce. Hyd. Válce byly dále vybaveny blokovacím mechanismem pro případ vzniku nepředvídaných okolností. Všechny válce byly řízeny synchronně, ale v případě potřeby mohly být ovládány nezávisle. Ovládání výsunu pomocné podpěry se provádělo z SPS, kde se zobrazovala všechna důležitá data.
VÝSUN NOSNÉ OCELOVÉ KONSTRUKCE
Pro výsun ocelové nosné konstrukce byly zhotoveny speciální hydraulické vysouvací zařízení. Vysouvací zařízení byla spolu elektronicky propojena a umístěna na pilířích a pomocných podpěrách. Vysouvací zařízení se skládá z opěrné části podpírané jednočinnými lisy s bezpečností maticí o nosností 260 až 600 t na válec a se zdvihem 30 až 50 mm na této podpěrné části leží vysouvací zařízení, pracující systémem dvou protisměrných klínů, podle potřeby jsou použity 2 nebo 4 kusy. Zvedací klín je vybaven 250t válcem který nadzvedává nosnou konstrukci nad opěrnou část. Vysouvací klín je vybaven 2 hyd. válci o tažné síle 60 t s délkou zdvihu 600 mm, který realizuje posun celé nosné konstrukce. Celý tento sytém výsunu umožňuje dodatečně nastavit výšku nosné konstrukce mostu podle potřeby. Pro tuto náročnou úlohu firma Enerpac dodala hydraulický systém s kapacitou 14.400 tun.
PRINCIP VÝSUNU
Z výchozí polohy (obrázek 1a) se nejprve nadzvedne nosná konstrukce mostu (obrázek 1b), poté se nosná konstrukce horizontálně posune (obrázek 1c), po výsunu se nosná konstrukce uloží na podpěrnou konstrukci (obrázek 1d) a vysouvací zařízení se vrací do výchozí pozice kde je připraveno na nové vysunutí.
Celý nezkrácený článek včetně všech obrázků si můžete přečíst v čísle 5/2005 časopisu KONSTRUKCE.