Heřmanova huť – úprava vodárenské věže na vyhlídkovou věž
Rubrika: Výroba a montáž konstrukcí
V posledním ročníku soutěže Stavba roku se opět našlo několik staveb, které sice na stupních vítězů neskončily, avšak jsou svým způsobem zajímavé, obzvláště při pohledu na jejich vznik. Jednou z nich je vyhlídková věž v Heřmanově Huti na Plzeňsku, která má původ v bývalém vodojemu a je dalším z příkladů funkční rekonverze technologické konstrukce na stavbu sloužící volnočasovým aktivitám.
PŮVODNÍ STAV
Bývalá vodárenská věž měla železobetonovou konstrukci. Válcová nádrž na vodu byla podepřena šesti šestibokými sloupy po vnějším obvodu a pod jejím středem se nacházela válcová noha, kde byly umístěny vodovody a revizní žebřík. Válcová noha byla po obvodu zpevněná třemi polosloupy. Vnější sloupy a polosloupy byly navzájem spojeny s vodorovnými železobetonovými trámy. Nádrž je zakončena ozdobným cimbuřím. Plocha nádrže je architektonicky ztvárněna štukovými vlysy a iluzivními ostěními oken. Technický stav věže byl vcelku dobrý, místy byla pouze opadaná omítka. Na severní straně je nápis BRAUEREI WILKISCHEN a letopočet 1908.
ARCHITEKTONICKÉ A STAVEBNĚ-TECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Původní vodárenská věž posloužila jako podpora pro novou ocelovou konstrukci. Konstrukce vodárenské věže, tak nebyla změněna, ale byla využita na vyhlídkovou věž. Nově vkládaná konstrukce točitého schodiště, podest a vyhlídkové plošiny je ocelová, žárově zinkovaná. Pochozí plochy jsou z ocelových žárově zinkovaných podlahových roštů. Vedle věže stojí točité schodiště, které je nesené středním vřetenem, z ocelové trubky. Točité schodiště je členěné mezipodestami kruhového segmentu. Trubka vřetena je kotvena do základové patky. Z točitého schodiště je přes poslední podestu vstup na vyhlídkovou plošinu. Poslední podesta tvoří krátký mostek k vyhlídkové plošině. Vyhlídková plošina je kruhová umístěná na bývalé vodárenské věži. Válcový nástavec na stropu nádrže je osazen železobetonovou deskou, do které je osazena tyč na hromosvod, původní cimbuří nástavce je obnoveno z betonu. Schodiště a plošiny jsou opatřeny ocelovým zábradlím. Nové konstrukce jsou ocelové, žárově zinkované, schodiště a plošiny včetně zábradlí jsou v barvě zinku. Původní železobetonové konstrukce jsou obnoveny v původní barevnosti omítek.
ZMĚNY V PROJEKTU
Po zahájení stavby bylo zjištěno, že vnější plášť nádrže je jen monierka (samonosná betonová příčka s výztuží z betonářské oceli pozn.) místy o tloušťce pouze 2 cm a navíc ve velmi špatném stavu. Při odstraňování původního německého nápisu se začal plášť rozpadat. Podle vyjádření dodavatele byla oprava prakticky nemožná, takže bylo rozhodnuto celý vnější plášť odstranit. Při této akci bylo zjištěno, že horní deska nesoucí cihelné cimbuří není provedena dle původního předpokladu, ale rovněž jako monierka ve špatném stavu, takže na kontrolním dni bylo rovněž rozhodnuto odstranit i cimbuří. Jelikož i spodní opláštění (rovněž monierka) bylo zavěšeno na vlastní nádrži pomocí zrezavělé výztuže, bylo rozhodnuto odstranit i toto.
Na dalším z kontrolních dnů bylo rozhodnuto, že na vrchu věže bude provedena nová pochozí železobetonová deska ve spádu 2 % a přístupová lávka na vyhlídkovou plošinu. Ušetřil se tak ocelový rošt s převislým koncem nesoucím nové cimbuří v původním tvaru. Do této nové železobetonové konstrukce bylo kotveno i ocelové vřeteno točitého schodiště místo původního kotvení dvěma šikmými trubkami do vnějšího opláštění.
Aby byl co nejvíce zachován původní tvar věže, bylo rozhodnuto vlastní nádrž z boku obložit multipiorem tl. 300 mm postaveným na dolní konzolovitě vyložené železobetonové desce, která je v dobrém stavu a kotveným k železobetonové stěně nádrže tl. 130 mm. Na ploše pláště potom byla obnovena štuková výzdoba omítky a vzhledová kopie nápisu.
Spodní opláštění se neobnovovalo a železobetonové nosné prvky (kruhový věnec a spodní deska zádrže) se opatřily jen cementovou omítkou a vyrovnáním u středového tubusu. Cimbuří v původním tvaru se vyzdilo z kvalitních cihel na cementovou maltu na nové železobetonové desce konzolovitě vyložené z nového železobetonového věnce. Pro nevyhovující podchodnou výšku bylo po změně kotvení místo původního schodiště navrženo nové točité schodiště, čímž se ušetřila jedna mezipodesta. Úprav doznalo rovněž umístění stožáru hromosvodu a nový světlík do tubusu věže.
KOVOVÉ KONSTRUKCE - SCHODIŠTĚ, VYHLÍDKOVÁ PLOŠINA A ZÁBRADLÍ
Návrh kovové konstrukce je součástí původního statického výpočtu a jeho změny jsou v novém statickém výpočtu. Povrch všech kovových konstrukcí včetně zábradlí je žárově zinkován. Kovová konstrukce je z oceli tř. 235.
Konstrukce stupňů, podest a podlaha vyhlídkové plošiny jsou z rámů ploché oceli a ocelového roštu. Ocelový rošt je s okem 30 × 30 mm, nosný profil 40/3 mm a obvodový profil 40/3 mm. Do základové patky je zakotveno ocelové vřeteno z ocelové trubky TR 219/6 mm přes kotevní desku z plechu P15-400/400 mm osmi šrouby M16 do chemické kotvy Hilti. Vřeteno je rozděleno na tři díly a spojeno šrouby přes přírubový plech. Vřeteno je kotveno k novému věnci nádrže věže pomocí U120 naplocho. Stupně vřetenového schodiště a mezipodesty jsou přivařeny ke vřetenu. Jednotlivé stupně jsou na koncích k sobě spojeny podstupnicemi z plechu P5 mm ohnutým do tvaru Z vylehčenými pěti kruhovými otvory. Schodiště je členěno čtyřmi mezipodestami a zakončeno podestou, která spojuje jako mostek schodiště s betonovou vyhlídkovou plošinou.
Vyhlídková betonová plošina je lemována ocelovým zábradlím se svislými tyčemi jako výplní. Nohy zábradlí jsou kotveny chemickými kotvami Hilti přes kotevní desky P10 mm do betonových nálitků na střeše věže. Schodiště a podesty jsou lemovány ocelovým zábradlím se svislými tyčemi jako výplní. Mezi terénem a 2. mezipodestou je zábradlí zvýšené proti vniknutí osob v době uzavření vyhlídkové věže. Pro možnost nahlížení do světlíku je na desce kovový stupeň z roštu a ploché oceli v pozinkové úpravě (kotven do tubusu).
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
- Stavba: Heřmanova Huť – úprava vodárenské věže na vyhlídkovou věž
- Investor: Obec Heřmanova Huť
- Místo stavby: Heřmanova Huť, Dolní Sekyřany
- Kraj: Plzeňský kraj
- Dodavatel: Stavební Montáže spol. s r. o.
- Projektant: Památkový atelier, Plzeň, Ing. arch. Jitka Pohořalá, Ing. Marek Anderle, Ing. Michal Bíšek
Heřmanova Huť – Modification of a Water Tower Into an Observation Tower
In the last year of the contest the Building of a Year, there were again some constructions which did not reach the podium. However, they are remarkable from certain aspects, mainly from the point of view of their origin. The tower situated in Heřmanova Huť, Pilsen region, originally constructed as a water tower represents one of these buildings and is another example of functional reconversion of a technological construction into a building designed for leisure-time activities.