„Díky vlastnostem produktu Lindab Stavby splňujeme již nyní bez problémů evropské požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby,”
Rubrika: Výroba a montáž konstrukcí
vysvětluje Ing. Petr Hynšt, technický manažer divize Profil společnosti Lindab s. r. o.
Lindab si za více než 50 let na evropském trhu dokázal vybudovat stabilní pozici – a udržuje si ji i v dnešní době, kdy na stavebnictví dolehly důsledky globální ekonomické krize. Čemu přičítáte úspěch a stabilitu společnosti?
Faktorů, proč se nám v evropském i českém měřítku daří, je hned několik. Především jde o řadu výhod, jaké v rámci produktu Lindab Stavby poskytujeme. Lze je charakterizovat třemi přívlastky: ekonomické, ekologické a nízkoenergetické. Jde o stavebnicový systém – výrobu na míru, která nejen šetří náklady, ale vzhledem k minimu odpadu je i ekologická. Další výhodou je variabilita, skýtající široké možnosti využití ve velmi různorodých stavbách. Důležitá je také rychlost výstavby díky tomu, že probíhá tzv. suchým procesem bez použití vody, která je běžná například při zdění. Dalšími charakteristickými rysy je nízká hmotnost a úspory energií. A v neposlední řadě kvalitní servis jak v projektové fázi, tak ve fázi realizační. To je přesně to, co v dnešní uspěchané době naši zákazníci oceňují – že nejsme pouhými výrobci a prodejci, ale dokážeme se postarat i o všechny záležitosti se stavbou související. Oproti více než padesátileté historii mezinárodního koncernu Lindab je působení českého Lindabu v divizi Profil kratší – v tuzemsku působíme od roku 1993 – ale za tu dobu máme již za sebou desítky úspěšných realizací staveb prakticky ve všech segmentech realitního trhu, jaké si lze představit.
Kromě koncových zákazníků poskytujete i rozsáhlý servis a podporu projektantům a architektům. V čem tato podpora spočívá?
Z pohledu celého sortimentu Lindabu se snažíme mít ke každému produktu řadu standardních a nejpoužívanějších detailů, montážních postupů a pomůcek pro projektování a navrhování jak v tištěné, tak elektronické verzi. V případě atypických a specifických dotazů od projektantů jsme schopni standardní řešení aktualizovat a modifikovat, případně hledat ve spolupráci s partnery a našimi zahraničními kolegy řešení nová. V řadě případů – a to je zejména případ produktu Lindab Stavby – připravujeme detailní montážní schémata, výrobní dokumentaci a statické posouzení prvků i konstrukcí. Pomůckou pro montážní firmy a koncové zákazníky je náš web www.stresniasistent.cz, který jsme spustili vloni. Zájemci, kteří chtějí zrekonstruovat nebo opravit střechu či si pořídit střechu zcela novou, se mohou na portálu zaregistrovat a naši odborníci poté zdarma zajistí poradenství a technickou podporu ve fázi plánování i samotné realizace. Mezi činnosti, které v rámci portálu zajišťujeme, patří mimo jiné orientační zaměření střechy, návrh nejvhodnější krytiny pro příslušnou střechu, zpracování rozpočtu a plánu kladení střechy, návrh adekvátních komponentů okapů a bezpečnostních prvků na střechu, doporučení zkušené a kvalitní montážní firmy i kontrola správného provedení hotové střechy a okapů.
Jaký software při spolupráci s architekty a projektanty využíváte?
IT oddělení našeho koncernu vyvinulo a naprogramovalo řadu programů pro statický návrh tenkostěnných prvků konstrukcí a trapézových plechů, jako jsou LindabStructuralDesigner, nebo DIMStud. Pro přípravu kladečských plánů a specifikace materiálů střešních krytin a odvodnění máme k dispozici program LindabRoofer. Pro výpočty tepelně technických vlastností obvodových stěn a střech sestavených v systému Lindab Stavby existuje program Lindab-WallAnalyzer. Pro projektanty vlastníme knihovny prvků Lindab pro AutoCAD a velmi speciální aplikací je nástavba pro Autodesk Architecture – LindabADTTools, která nám umožňuje 3D modelování konstrukcí Lindab s následným generováním specifikací materiálů a montážních výkresů. Tuto aplikaci používáme zejména v případech projektů kompletních staveb a nástaveb, jako jsou rodinné domy, bytové domy a obytné nástavby. Pro návrhy vzduchotechnických potrubních systémů máme specializovanou nástavbu AutoCADu CADVent, který umožňuje 3D modelování potrubních systémů s automatickým generováním specifikací prvků pro objednání, následuje DIMcomfort pro 3D návrh typu, dimenze a počtu vzduchových vyústí a DIMSilencer pro akustické výpočty a návrh vhodných tlumičů hluku.
Zákony o energiích se stále zpřísňují, energiemi se postupně učíme šetřit. Ovlivní to nějak vaše stavby a spektrum vaší výroby?
Nový zákon o hospodaření energií a tlak směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady EPBD II na snižování energetické náročnosti od roku 2020 jistě způsobí nárůst nízkoenergetické výstavby. My jsme na to velmi dobře připraveni, protože právě díky výše uvedeným vlastnostem produktu Lindab Stavby splňujeme již nyní bez problémů požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby – požadovaný součinitel prostupu 0,2 splňuje každá realizace od Lindabu, přísnější hodnoty 0,15 – 0,12 W/m2K plníme poměrně jednoduchými konstrukcemi. Potěšitelné je, že se postupně mění i přístup celé české společnosti. Poskytování informací o spotřebě a úspoře energií, které začalo u elektrospotřebičů, vedlo k růstu zájmu zákazníků o produkty s nízkou spotřebou energie. Totéž se nyní promítá i do stavebnictví: zájem o úsporu energie mají nejen majitelé rodinných domů a obyvatelé bytových domů, ale třeba i nájemci kanceláří nebo průmyslových nemovitostí. I proto je zájem zákazníků
o produkt Lindab Stavby ve všech realitních segmentech trvalý.
Jaké je technologické a protipožární vybavení staveb z lehkých konstrukčních systémů Lindab? Má Lindab v tomto směru nějaké novinky?
Protože se jedná o montovaný konstrukční systém, není problémem – a naopak systém se k tomu sám nabízí – použít nejmodernější systémy inteligentního řízení, systémy vytápění s rekuperací, tepelná čerpadla, speciální odhlučněná kanalizační potrubí nebo nejrůznější automatické i manuální systémy stínící techniky a podobně. Co se týká požární ochrany, v základu jsou všechny naše konstrukce typu DP1, tedy nehořlavé, se zkouškami prokázanými požárními odolnostmi od REI/W 20 do 60 minut. U některých skladeb pro industriální aplikace máme zkouškami prokázané odolnosti i 120 minut pro nenosné protipožární dělící stěny.