KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    3/2016 - květen - červen

3/2016 - květen - červen

Editorial

Kancelář není šachta

Nedostatek přirozeného světla, chybějící stínění a špatné větrání. To jsou nejčastější nedostatky, které trápí Čechy při práci v kancelářích. Přitom v nich stráví v průměru až 2 000 hodin ročně. Téměř polovina pracovníků si stěžuje, že nemají nejen adekvátní světelné podmínky pro svoji práci, ale ani dostatek denního světla. Více než čtvrtina zaměstnanců v kancelářích nemá navíc možnost řádně větrat – například proto, že konstrukce budovy neumožňuje otevřít okno. Vliv na špatné pracovní podmínky má i fakt, že polovina kancelářských zaměstnanců pracuje v budovách, které jsou starší více než deset let. Negativní trendy se naštěstí daří odstranit v nových kancelářských projektech. Firmy si totiž čím dál více uvědomují, že se na pracovních výkonech lidí významně podepisuje právě dostatek kvalitního přirozeného světla a čerstvého vzduchu. Důležitost denního světla potvrzuje také to, že polovina Čechů by za žádných okolností nepracovala v místnosti bez oken, a pokud ano, tak více než polovina z nich by pak požadovala od zaměstnavatele významné zvýšení platu. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti Erste Group Immorent na reprezentativním vzorku 500 zaměstnanců pracujících v kancelářských budovách v celé České republice.

S nástupem parných letních dní mi tato zpráva připomněla často omílané přirovnání ke kancelářským krysám. Ty ale mají ve svých experimentálních teráriích světla a vzduchu dostatek. Moderní kancelářské budovy ale nabízejí úplně jiný standard, než který si většina lidí dokáže představit. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, jak nechápavě na mně hleděli přátelé poté, co jsem jim před několika lety ukázal první fotografie z pražského projektu kancelářských budov komplexu River. Pro většinu z nich je i dnes pojem open space na hranici sci‑fi a zahrady plné zeleně uprostřed honosných atrií, která doplňují miniaturní jezírka, obrazy z říše fantazie. Zcela konsternován byl rovněž můj otec, který téměř dvacet let svého života trávil v díře bez oken, hluboko v útrobách ostravsko‑karvinského revíru. Šachta prostě není kancelář a 21. století si žádá svoje. Projektanti moderních kancelářských budov moc dobře vědí, co je in, problém je v tom, že finální podoba často, díky donekonečna skloňované nejnižší ceně, vypadá a funguje jinak než na papíře. I tady už se ale ledy pohnuly, o čemž vás budeme informovat v některém z dalších vydání.

Přeji vám hezké léto, pohodové prázdniny a šťastné návraty z cest.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

O čem se mluví

Investiční celky – TRÉNINKOVÁ HALA TŘINEC

Projektování konstrukcí, software

Montáž konstrukcí

Svařování, plyny a dělení materiálů

Opláštění budov a fasády

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

3/2016 - Povrchová a protipožární ochrana
3/2016
Povrchová a protipožární ochrana
3/2016 - Spojovací a kotvicí materiály
3/2016
Spojovací a kotvicí materiály

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice