KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2013 - březen - duben

2/2013 - březen - duben

Editorial

Když dva dělají totéž, není to totéž

Staré pořekadlo platí i ve stavařině. Obzvláště ve srovnání té české se světovou. Energetické štítky, EPBD II, Breeam, Leed, normy, vyhlášky nařízení… Dnešní stavaři to vůbec nemají lehké. Pokud stavba nemá certifikát, jako by nebyla. Byrokratický šiml neušetřil ani segment stavebnictví. „Papír“ potřebujete prakticky na vše, čím více razítek, tím lépe. Bludný kruh se v Česku uzavřel. Po přednášce Pánů architektů Jense Borstelmanna a Thomase Vietzkeho z hamburského studia architektonické kanceláře Zaha Hadid, kteří v rámci 6. konference ČKLOP doslova převálcovali třem stovkám posluchačů zarytou představu o pojmu „moderní architektura“, jsem dospěl k závěru, že nejspíše něco děláme špatně.

Ne že by moderní české stavby nebyly hezké, o některých to opravdu lze říci. Problém je v tom, že jsem nabyl pocit, že ne vždy jsou opravdu funkční a příjemné pro život, i když by paradoxně podle všech těch papírů měly být. Jakkoli se zdály představené projekty studia Zaha Hadid z říše Sci-fi, všechny se dočkaly realizace. Už na první pohled bylo jasné, že v případě těchto staveb není prioritou „papír“, ale výsledek, který má zaujmout, donutit přemýšlet a hlavně fungovat. Očekávaný dotaz z pléna českých odborníků kladl otázku, jak se vůbec studiu Zaha Hadid a investorům jejich staveb daří hledat spolehlivé dodavatele, kteří by vůbec byli schopni naplnit ambiciózní představy architektů. Odpovědi se dočkali vskutku světové. U jejich staveb se totiž často stává, že je dodavatelé se svými technologiemi oslovují sami… Funguje to naopak, je to krásné a nejsem si úplně jistý, zda je k těmto architektonickým skvostům potřeba tolik lejster, jako tady u nás.

Druhé číslo KONSTRUKCÍ vychází u příležitosti konání Stavebních veletrhů v Brně. Byl bych velmi rád, kdyby se do budoucna na této akci objevovalo místo info-kiosků s radami, jak získat peníze na zateplení paneláku, stále více osvícených dodavatelů, kteří by našli uplatnění pro své výrobky a technologie, aniž by při tom měli státem svázané ruce…

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Investiční celky – Obchodní Centrum Černý Most

Investiční celky – Ocelové konstrukce Elektrárny Prunéřov II

Investiční celky – Zásobníky Loukov

Betonové konstrukce

Montáž konstrukcí

Svařování a dělení materiálů

O čem se mluví

Povrchové úpravy

Opláštění budov a fasády

Strojírenství

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

2/2013 - Projektování konstrukcí, software
2/2013
Projektování konstrukcí, software

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice