KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    2/2012 - březen - duben

2/2012 - březen - duben

Editorial

Hala není dálnice! Nebo ano?

Od vydání posledních KONSTRUKCÍ, kdy jsme se na této stránce viděli naposledy, se toho událo velmi mnoho. Pominu-li Vánoce a oslavy Nového roku, je vše doposud ve znamení velkých emocí, neočekávaných zvratů a řady dramat jak ve světě, tak na domácí scéně.

O nic klidnější nebyla ani situace v oboru stavebnictví. Snad jako všichni kroutím nevěřícně hlavou nad tanečky, které vede ŘSD s jednou nejmenovanou stavební společností, ohledně reklamací závad na dálnici D1. Událost číslo jedna v oboru konstrukcí, se ale odehrála koncem ledna na severu Slovenska. V obci Trstená se zřítil strop nově postavené haly a jen díky velkému štěstí se nikomu nic nestalo. O samotných příčinách havárie vnitřní stropní konstrukce se budeme samozřejmě snažit zjistit co nejvíce. Mne osobně na celé nešťastné události zarazil mediální humbuk, který ke škodě věci servíroval jednu nepřesnou informaci za druhou. Stačí, aby velké komerční televize pustily do světa blábol, a zbytek „seriózních“ médií jej jen v různých úpravách pouští dále mezi lidi. Na internetových zpravodajských serverech jste se tak mohli nejčastěji dočíst, že na Slovensku se pod přívaly sněhu zřítila střecha zimního stadionu. Podle záběrů pořízených na místě havárie přitom bylo hned jasné, že na Oravě zcela určitě pamatují daleko tužší zimy, než jaká zde zrovna v lednu panovala. Punc opravdového průšvihu tak celé situaci dodal především fakt, že na ledě zrovna trénovala stovka dětí v čele se slovenskou hokejovou legendou Richardem Zedníkem. Tím nechci vážnost celé situace nijak zlehčovat. Faktem je, že v nezkolaudované hale dostavěné loni v listopadu neměli lidi co dělat. Dalším faktem je, že vnější oblouková konstrukce střechy zůstala neporušena. K zemi se poroučela totálně promočená izolace, která sebou vzala vnitřní opláštění a osvětlení. Zcela určitě se taky budu snažit dopídit oficiálního závěru vyšetřování. Na první pohled je totiž zřejmé, že při výstavbě nejspíše nebylo vše košér. Jenom doufám, že se z celého případu nestane horký brambor, stejně jako v akční komedii o české dálnici. Těžko ale říci, co je větší zločin. Jestli pustit do zfušované stavby lidi, nebo na nebezpečnou dálnici řidiče.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Stavba pod drobnohledem – Nová Karolina Ostrava

Architektura

Projektování konstrukcí

Svařování a dělení materiálů

Montáž konstrukcí

Opláštění budov a fasády

Seriál

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

2/2012 - Projektování konstrukcí, software
2/2012
Projektování konstrukcí, software
2/2012 - Centrum pasivního domu
2/2012
Centrum pasivního domu

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice