Sídlo firmy Lumius soběstačná administrativní budova
Rubrika: Architektura
Z urbanistického pohledu je hmota na pozemku umístěna tak, aby zapadala do širších souvislostí území. Před vstupem do sídla byl vytvořen kvalitní veřejný prostor se schovaným parkovištěm, a zadní část budovy reaguje na prostor rozsáhlé zahrady, která může byt využita jak pro venkovní aktivity včetně travnatého fotbalového hřiště, tak i jako místa k relaxaci uprostřed pracovního dne. Lumius je sestaven jako dvoupodlažní rozehraná nepředvídatelná kompozice hmot, s bonusem v podobě příjemných foyer v celém objektu, které sídlo povyšuji na komfortnější architekturu, než na jakou jsme u běžné produkce zvyklí.
ARCHITEKTONICKÉ A DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ
Provozní řešení zahrnuje umístění hlavního obchodního sálu a jídelny do 1. NP a ostatní pracoviště jako kanceláře účtáren, právníků i ředitelů do 2. NP. Každé patro disponuje hygienickým zázemím a v 1. NP je rozšířeno o technické zázemí objektu, se snadným přístupem z úrovně terénu jak automobilem, tak pro pěší.
Kompozičně je objekt sestaven z několika pravoúhlých kvádrů (hmot), které jsou spojeny společnými prostory. Jednotlivé kvádry jsou vystrčeny a tvoří závětří v místech, kde je předpokládaný pohyb pracovníku mezi vnitřními prostory a exteriérem zahrady. Na zelené střechy v úrovni 2. NP je umožněn přístup pomocí zelených ramp, které jsou propojeny s okolní zahradou. Objekt byl navržen jako dvoupodlažní, s přidanou hodnotou zajímavých setkávacích prostor v rámci objektu. Projekt je tvořen z monolitických železobetonových konstrukcí v kombinaci s ocelovými prvky. Je opláštěný fasádními deskami šedé barvy. Dominantní prvkem stavby je zelená stěna tvořená popínavými rostlinami přecházejícími z exteriéru do interiéru. Fasádní desky jsou použity i ve vnitřních prostorách a mají tak jasně vymezovat jednotlivé hmoty stavby.
Podlahy a podhledy jsou řešeny dle účelu jednotlivých místností. Dominantním prvkem ve vstupních prostorách je skleněné schodiště a architektonické řešení recepčního pultu. Budova je umístěna zhruba ve středu stavebních pozemků. Část pozemku směrem k hlavní komunikaci je věnována parkování. Zbylé části parcel jsou řešeny jako zahrada s fotbalovým hřištěm pro relaxaci zaměstnanců.
Stavba je konstrukčně řešena kombinací monolitického železobetonu a oceli. Jednotlivé části domu tvoří ŽB „bedny“, které vytvářejí prostor převýšené vstupní haly. Budova zachycuje veškeré dešťové vody a užívá je pro další potřeby. Využívá rovněž FVT panely na střeše, pro výrobu elektrické energie. Objekt je v podstatě energeticky soběstačný. V interiéru je realizována vertikální zahrada o ploše 80 m2, která zvelebuje mikroklima v celé budově. Stavba je v 1. NP řešena bezbariérově.
STAVEBNĚ-TECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Založení objektu je navrženo jako plošné pomocí ŽB pasů a podkladní desky na zhutněnou štěrkovou podkladní vrstvu. Sloupy jsou založeny na patkách.
Svislé nosné konstrukce jsou v kombinaci zdiva z cihelných tvárnic, ocelových sloupů a železobetonových stěn. Stropní desky nad 1. NP a nad 2. NP jsou železobetonové monolitické, přičemž stropní deska funguje jako bezprůvlaková, lokálně podepřená ocelovými sloupy s obvodovým vykonzolováním.
Střechu nad atriem (chodbou) ve 2. NP tvoří pultové světlíky. Jejich konstrukci tvoří příhradová ocelová konstrukce, která je uložena na ŽB atiky navazujících plochých střech. Na tuto OK jsou položeny střešní sendvičové panely s přetažením hydroizolační fólií z mPVC. Svislá část pultových světlíků je osazena motoricky ovládanými okny, které umožňují větrání interiéru.
Schodiště z 1. NP do 2. NP je vertikálně propojeno jednoramenným přímým ocelovým schodištěm s mezipodestou. Má ocelovou schodnici se skleněnými stupnicemi a zábradlím, které dále přechází v zábradlí galerie ve 2. NP.
Obvodový plášť budovy tvoří provětrávaná fasáda ze sklovláknitých desek POLYCON v kombinaci s kontaktním zateplovacím systémem. Desky jsou montovány na systémový hliníkový rektifikovatelný nosný rošt, který je kotven do železobetonu přes thermostop podložku.
Střešní konstrukce tvoří ploché, jednoplášťové střechy ve 2% spádu.
Střechy nad 1. NP jsou řešeny jako vegetační (zelené) extenzivní, navržené v systému Optigreen – přírodní střecha.
Střechy nad 2. NP jsou klasické ploché. Tyto ploché střechy jsou osazeny fotovoltaickými panely.