Projekt Nové Vítkovice odstartoval
Rubrika: Architektura
Bývalé ocelové srdce Česka – Ostrava, stojí na prahu dalšího monstrózního projektu. Nejde o nic menšího, než o revitalizaci Dolní oblasti Vítkovic. Pokud vše půjde podle představ autorů tohoto megalomanského projektu, budeme svědky unikátní přeměny bývalého průmyslového areálu na nové kulturně-společenské, ale i vědecko-technologické centrum slezské metropole.
Ambice stát se novým centrem Ostravy má projekt Nových Vítkovic oprávněně. Jejich spádová oblast opisuje kružnici o poloměru 120 km s vazbami na Polsko, ve které žije více než 10 milionů obyvatel. „Je to dobrý předpoklad pro realizaci naší myšlenky. Naše vize je vytvořit centrum průmyslu s vysokou přidanou hodnotou IT technologií. Uhlí se už v Ostravě netěží, ale tento region má vysokou přidanou hodnotu. Městu ale chybí jakési vědomostní a univerzitní centrum pro technické a humanitní obory. Jsou zde tři univerzity, které nemají dlouhodobý plán rozvoje a některým chybí centralizované zázemí. Město rovněž pociťuje absenci volnočasových center, sportovní vyžití a turistiku v promyšlené a provázané infrastruktuře. Řešením budou Nové Vítkovice,“ tvrdí generální ředitel společnosti Vítkovice, a. s. Ing. Jan Světlík.
Své vize o budoucnosti Nových Vítkovic má i Krajský úřad Moravskoslezského kraje. „Rádi bychom využili areálu Národní kulturní památky Dolu Hlubina a skrz něj napojili celou oblast na projekt Karolina. Důl Hlubina a Dolní oblast Vítkovic vnímáme jako jeden prostor. Zatím neexistuje představa, co uděláme se stávajícími objekty na dole, který je památkou. Stavby jsou ale zatím ošetřeny a neprojektovány na víceúčelové využití. Důležité je ale vše propojit a proto jsme podepsali s Vítkovicemi, a. s. memorandum o využití a propojení Dolu Hlubina s projektem Nových Vítkovic,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jiří Vzientek.
Celý projekt je ojedinělý ještě z dalšího pohledu. Dolní Vítkovice byly ještě nedávno funkční fabrikou. Celá Dolní oblast Vítkovic leží na 153 ha, z toho 10 ha tvoří Národní kulturní památka (NKP). Právě zde je totiž jediné místo v ČR, kde se zachovalo kompletní technologické zázemí procesu těžby uhlí a jeho následné přeměny na koks a železo.
NENÍ TO POUZE BROWNFIELD
V současné době se realizuje odstranění ekologických zátěží, revitalizace území, pracuje se na privátních projektech a pracuje se na reaktivaci a novém využití NKP. „V přípravě je vybudování univerzitního kampusu, prodloužení ulice Ruská do oblasti Karoliny, stavba golfového areálu na haldě Hrabůvka a příprava Science learning centra. Rozbíhají se samozřejmě i privátní investice společnosti Vítkovice, a. s. v tomto území,“ poznamenal ředitel pro strategii Vítkovice, a. s. Ing. Jiří Michálek. Jelikož se jedná opravdu o veliký projekt, tvůrci jeho myšlenky sázejí nejdříve na realizaci nejdůležitějších „vztyčných“ bodů areálu, na které se budou v budoucnu „nabalovat“ další investice. Již v příštím roce by se tak měly začít realizovat projekty budov Světa techniky, který vznikne rekonstrukcí bývalé šesté energetické ústředny, auly s původem v bývalém plynojemu a rekonstrukce vysoké pece 1. Celý areál ale nutně potřebuje změnit infrastrukturu, a proto se počítá například i s vybudováním největší strukturované okružní křižovatky v Česku.
BUDEME U TOHO
Jelikož je v současné době stávající areál doslova protkán ocelí a součástí jeho revitalizace jsou i projekty, které se s tímto faktem musely poprat, bude časopis Konstrukce samozřejmě u toho. Postupně se budeme věnovat nejen jednotlivým dílčím stavbám, které budou v areálu vznikat, ale i širším souvislostem, které projekt takovéto velikosti přináší. „Pokud máme možnost vybudovat část nového města, udělejme to,“ dodává generální ředitel Vítkovice, a. s. Ing. Jan Světlík.
Project Nové Vítkovice has started
The former steel heart of the Czech Republic – Ostrava is standing on the threshold of another monster project. It is nothing less than the revitalisation of the Vítkovice lower part. If everything goes in line with the author’s expectations, we shall witness a unique changeover of a former industrial area into a new cultural and social as well as scientific and technological centre of the Silesian metropolis.