Pohled na architektonické zajímavosti nedávno otevřeného obchodníhocentra Galerie Harfa
Rubrika: Architektura
Galerie Harfa, nacházející se v pražských Vysočanech, byla otevřena 11. listopadu 2010. Kromě téměř dvou stovek obchodů a řady zábavních atrakcí nabízí také výraznou architekturu navrženou Moshe Tzur Architects, do života přenesenou lokálním architektem a projektantem – společností HELIKA, a.s.
„Po architektonické stránce bylo cílem projektu od Moshe Tzur Architects vytvoření osobité stavby, která svým jednoduchým, přehledným vnitřním konceptem a příjemnou atmosférou přitáhne návštěvníky. Zároveň bylo třeba vytvořit budovu, která bude respektovat jak starší domy v lokalitě, tak moderní stavbu O2 areny, se kterou je Galerie Harfa propojena pasáží,“ uvedla Ing. arch. Veronika Kubátová z architektonické a projekční kanceláře HELIKA.
Tvar objektu obchodního centra maximálně využívá velikosti pozemku a jeho vnější půdorysné trojúhelníkové řešení se odráží i v interiéru. Hlavní pasáže jsou odvěsnami a přeponou trojúhelníku, v jejichž vrcholech jsou vytvořena tzv. náměstí, a dělí plochu pro obchodní centrum na její vnitřní a vnější část. Dominantním prvkem je vytvoření arkád pomocí interiérových obkladů po vnějších stranách pasáží. Pasáže jsou prosvětleny světlíky různých tvarů, které jim dodávají dostatek denního světla, a tím je navozena atmosféra vnější ulice. Pro obchodní centrum jsou navrženy tři hlavní vstupy, a to z ulice Ocelářská a Českomoravská. Jednotlivá patra jsou propojena eskalátory a výtahy.
„Architektonický koncept Moshe Tzur Architects již od prvních fází projektu kladl důraz na řešení stavebních a architektonických detailů, stejně jako na pečlivý výběr jednotlivých stavebních materiálů. Dokladem jsou např. efektní prosklené fasády opatřené digitálním potiskem s motivem stromů nebo použití dřevěných prvků podlah,“ dodal manažer projektu Ing. Petr Jileček ze společnosti HELIKA. Motiv stromů a výběr materiálů je zopakován i v interiéru. Zvláštní pozornost byla věnována klíčovému prvku Galerie Harfa z hlediska relaxačního a zábavního - návrhu střešní zahrady s pečlivě řešenými sadovými úpravami a výběrem vegetace.
Na obchodní centrum navazuje administrativní část, která je umístěná ve vrcholu vnějšího půdorysného trojúhelníku. Hmotově ji tvoří dvě věže spojené krčkem, v němž jsou umístěny hlavní vertikální komunikace. Velký důraz při návrhu byl kladen na ztvárnění fasád - střídání vertikálních a horizontálních prvků, použití různých druhů skla. „Konstrukčně je objekt tvořen železobetonovým monolitickým skeletem, doplněným předpjatými průvlaky a železobetonovými ztužujícími stěnami. Založení je provedeno na základové desce zesílené v místě sloupů. Obvodové pláště jsou provedeny převážně jako kombinace prosklených fasád a skládaných fasád s finálním obkladem deskami TRESPA,“ upřesnil hlavní projektant Ing. Antonín Fürst ze společnosti HELIKA.
Projekt a vlastní stavba víceúčelového centra Galerie Harfa je společným dílem investora C&R Developments, hlavního architekta Moshe Tzur Architects, generálního projektanta a lokálního architekta HELIKA a generálního dodavatele stavby - sdružení dodavatelů Metrostav a Porr. Obchodní centrum Galerie Harfa nabízí 160 obchodů na třech podlažích o výměře 49 000 m2, včetně jednotek určených pro sportovní využití. Galerie Harfa umožňuje velmi dobrou dostupnost – nachází se přímo u stanice metra Českomoravská a zastávek městských a příměstských autobusových linek, pár minut odtud je také železniční nádraží Praha – Libeň. Galerie Harfa je rovněž pohodlně dostupná tramvajovými linkami, buď z ulice Českomoravská, nebo z ulice Sokolovská. Pro motorizované návštěvníky je k dispozici 1 600 parkovacích míst.
Více informací naleznete na www.helika.cz.