Plavecký areál v Litomyšli – smazání hranic mezi krajinou a stavbou
Rubrika: Architektura
Plán vybudování krytého bazénu v Litomyšli navazuje na dlouhodobou koncepci rozvoje rekreačně sportovního areálu při Černé hoře. Plánovaný objekt krytého bazénu je cenným příspěvkem do celistvé mozaiky nabídky sportovních a rekreačních aktivit soustředěných do výrazně přírodního areálu na jihovýchodním okraji města. Tento areál tak přispívá k výraznému zvýšení kvality využití volného času obyvatel, jakož i k jejich regeneraci a rekreaci.
MÍSTO A KONCEPT
Přírodní kvality stávajícího plaveckého areálu, jakož i celého komplexu sportovišť při Černé hoře zásadním způsobem ovlivnily návrh budoucího plaveckého centra situovaného do jižní části stávajícího plaveckého areálu vybudovaného za první republiky. Stávající zcela výjimečná a nepřehlédnutelná harmonie krajiny a do ní zasazených objektů, je v návrhu promítnuta do koncipování objemu bazénové haly. Ta smazává pevnou hranici mezi krajinou a stavbou, a stává se tak nejen vyjádřením onoho nekonfliktního vztahu sídla a krajiny, ale rovněž svými měkkými, jakoby zvlněnými formami odkazuje na účel objektu vodního centra, jehož hlavním cílem má být především ono houpavé a hebké zajetí všech návštěvníků provozu do celého spektra nabídek vodního i saunového charakteru.
Nová forma má rovněž svoje ekonomické zdůvodnění v minimalizaci ochlazovaných severních ploch a v co možná nejjednodušší konstrukci zastřešení bazénové haly především s ohledem na bezkonfliktní provedení tepelné izolace a parozábrany.
OBJEKT A JEHO FUNKCE
Navržená budova není čistě sportovní plaveckou halou, ani aquaparkem s mnoha vodními atrakcemi. Je především místem regenerace a odpočinku a to jak aktivního, tak i pasivního. Uvažované vodní funkce a atrakce zohledňuje funkční a prostorovou diferenciaci podle uživatelských skupin a výchozí filozofii vodního centra coby místa pozitivního působení na tělo, intelekt i duši. Na centrální vchod situovaný do východní části budovy navazuje stávající parkoviště a současný vstup do letního koupaliště.
Při vstupu je umístěna kočárkárna před vstupní halou s kavárnou a pokladnami s kanceláří. Kavárna má optický kontakt s bazénovou halou a stávajícím areálem koupaliště. Přes turniket u pokladen je umožněn průchod do centrálních a dle evropských standardů nedělených šaten, z nichž je pak přístup v jedné úrovni do oddělených sprch a schodištěm pak do horního patra technického zázemí.
Šatny obsahují v úvodní části úpravnu a v zadní tzv. rychlošatny dělené dle pohlaví, využitelné například pro školy. Součástí hygienického a šatnového bloku je rovněž hygienické zařízení a šatna pro imobilní návštěvníky. Bazénová hala obsahuje 25 m dlouhý plavecký bazén využitelný pro plavecké závody v pěti drahách. Je vybaven startovacími bloky a dalším závodním příslušenstvím.
Součástí vybavení bazénu je rovněž zdvíhací zařízení pro invalidy. Proměnlivá hloubka dna umožňuje pobyt i neplavcům, neboť dno je do poloviny délky bazénu ve hloubce 1,20 m, zbytek pak v 1,80 m. Neplavecký bazén má rovněž proměnlivou hloubku od 0,8 m po 1,2 m a vstupní široké schody umožňují pobyt ve vodě i těm nejmenším dětem. Bazén obsahuje vzduchovač – vodní sopku a tři chrliče využitelné nejen k vodním hrátkám, ale rovněž pro masáž zad a šíje. Severní část bazénu je oddělena mělkým molem od skupiny masážních lavic.
Samostatně umístěný bazén vířivky obsahuje vzduchovadlo a masážní trysky společně s teplejší vodou 34 °C. Vstup do venkovního bazénu je v jižní části haly, umožňuje tak vyplavat z interiéru ven do prostor areálu venkovního koupaliště. Venkovní bazén má rovněž teplejší vodu a je osazen lehacími lavicemi s masážními tryskami a dvěma chrliči. Všechny bazény jsou osazeny podvodními světly. Technologické zázemí je navrženo do patra. Do podzemí je situováno hygienické zařízení návštěvníků kavárny, šatna personálu a strojníka.
Energoblok obsahuje kotelnu spolu se strojovnou, rozvodnu, kogenerační jednotku a strojovnu vzduchotechniky. Na chodbu energocentra navazuje stolový výtah, jehož hlavní funkcí je zásobování technologie úpravy vody tekutým chlórem. Vlastní technologie je situována do prostor kolem bazénů, technologických chodeb.
KONSTRUKCE OBJEKTU
Železobetonový stěnový systém je navržen pro nosnou konstrukci celého objektu s výjimkou bazénové haly, jejíž rozpon je přenesen dřevěnými lepenými vazníky a ocelovými sloupy navazujícími na prosklenou jižní fasádu. Konstrukce bazénů je samonosná nerezová. Podlaha bazénové haly je navržena z přírodního kamene, který je osazen i na venkovní prostory kolem vyplavávacího bazénu k dosažení optického propojení venku s vnitřkem. Pro zabezpečení nízké úrovně vnitřního hlukové intenzity je veškerá plocha stropu osazena protihlukovou izolací. Konstrukce střechy je řešena jako kompaktní, tj. z pěnového skla zalitého do asfaltu. Tímto způsobem je vytvořena nejen tepelná izolace, ale rovněž účinná parozábrana.
Jako fasádní materiály se uplatňují především na sebe navzájem navazující travnaté a střešní plochy z hliníkového plechu jako kontrast k vertikálním betonovým a proskleným fasádám.
Swimming pool premises in Litomyšl – deleting boundaries between the countryside and the structure
The existing extraordinary and impossible-to-be-overlooked harmony of the countryside and the structured built into it, is reflected into the design of drafting the volume of pool hall. It is deleting the strict boundary between the countryside and the structure and it has become not only the expression of that non-conflicting relationship of the residential area and the countryside but it also refers to the purpose of the water centre with its soft, wavy forms. The reinforced concrete wall system is designed for the bearing structure of the entire unit with the exception of pool hall, its span being transferred by means of structural timber and steel columns connected to the glassy south facade.