Nové otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou
Rubrika: Architektura
Od roku 1855 funguje v Týně nad Vltavou ochotnické divadlo, které je aktivní dodnes. Významná etapa činnosti divadelního souboru byla zahájena v roce 1983, kdy na počest stého výročí znovuotevření Národního divadla v Praze brigádnicky postavili za pouhé dva měsíce druhé otáčivé hlediště v tehdejším Československu a třetí na světě. Stávající objekt divadelní točny má být nahrazen novým v původní půdorysné stopě.
USAZENÍ KONSTRUKCE DO TERÉNU
Spodní úroveň hlediště je osazena na terén. Pohon a pojezdy pro otáčení budou umístěny v betonové vodotěsné vaně zapuštěné pod terénem. Nosnou konstrukci tvoří ocelový rám kotvený do železobetonové desky. Opláštění divadla kopíruje v šesti vrstvách oblý tvar hlediště. Hmota divadla je organicky modelovaná. Zakrytí hlediště obloukovou střechou (která je částečně pohyblivá) s membránovým pláštěm umožňuje návštěvnost představení i při zhoršených klimatických podmínkách. Střecha vytváří odlehčený protipól k hledišti a dokresluje tvar „mušle”, která se otevírá směrem k jevišti.
Půdorys hlediště
KONSTRUKČNÍ SYSTÉM
Svislé a vodorovné nosné konstrukce Nosná část nadzemní části objektu bude ocelová. Svislé konstrukce tvoří prostorové ocelové příhradové sloupy obloukového tvaru, které jsou radiálně umístěny po obvodu hlediště a jejichž velikost se mění podle výšky obvodového pláště. Sloupy jsou vzájemně vyztuženy horizontálními obloukovými rovinnými nosníky, které kopírují tvar pláště. Tyto prvky doplňují svislá příhradová ztužidla. Sloupy jsou kotveny do spodní spřažené ocelové desky na úrovni terénu. Konstrukci hlediště tvoří tři hlavní plnostěnné rámy, které jsou propojeny s příhradovou konstrukcí pláště. Tyto rámy nesou příhradové přímopásové nosníky jednotlivých stupňů hlediště. Stropní konstrukce budou ocelové z nosníků IPE, které budou neseny třemi hlavními ocelovými rámy.
OBVODOVÝ PLÁŠŤ
Objekt bude využíván v letních měsících, proto se neuvažuje se zateplením. Obvodový plášť bude tvořen obloukovými díly z probarveného kompozitu, které budou přichyceny k nosné ocelové konstrukci. Povrch svislých stěn pláště po vnitřním obvodu hlediště včetně čelní stěny kabiny a podlah bude – stejně jako vnější plášť – z recyklované pryže.
ZASTŘEŠENÍ OBJEKTU
Je navržena pohyblivá nosná konstrukce zastřešení, která se bude sklápět dozadu. Tvoří ji šest lepených dřevěných nosníků eliptického obloukového tvaru. Tyto nosníky jsou zakončeny ocelovými čepy, které jsou po stranách neseny podpůrnou ocelovou konstrukcí kotvenou do spřažené desky točny. Poslední obloukový segment je pevný. V zimní sezoně bude složená střecha kryta ochranným obalem, aby se nepoškodil plášť. Celková výška objektu s otevřenou střešní konstrukcí je 13 m. Plášť střechy je tvořen tkaninou Tenara od firmy Gore, která nepropouští vlhkost a snese mechanické namáhání při skládání střechy. Střešní konstrukce bude opatřena větrnými čidly.
POJEZDY A POHONY
Pohony a pojezdy točny budou umístěny v podzemní části pod železobetonovou deskou točny. Pohony (také pohon střechy) se budou ovládat z řídící kabiny, umístěny budou v dolní části střešní konstrukce. Jednotlivé eliptické vazníky budou z boku horní stavby ukotveny každý samostatně na čepech opatřených kuličkovými naklápěcími ložisky. Průměr čepu bude 120 mm. Mezi prstenci v polovině jejich výšky budou kloubově osazeny pohybové šrouby, vždy dva na jeden prstenec. Výškové přesazení ukotvení těchto šroubů mezi jednotlivými prstenci bude 500 mm – z toho vychází i pracovní délka pohybových šroubů 2.100 mm. Pohyb dvojic šroubů, umístěných na bocích, bude synchronizován elektricky.
Celkově bude instalováno pět dvojic šroubů typu K80 × 16-3/APOD. Pohybové šrouby budou nerezové, s oboustrannou ucpávkou a s trvalou mazací náplní. Hmotnost jednoho šroubu bez pohonu je 102 kg. Při předpokladu vysunutí jednoho prstence za 60 s je navržen pohon čelní převodovkou typu SK 2282-90S/4 o hmotnosti 37 kg a instalovaném výkonu 1,1 kW/šroub. Celkový instalovaný výkon na pět sad šroubů s pohony činí 11 kW. Při postupném vysouvání prstenců s vypnutím membrány mezi nimi potrvá pět minut. Filozofií autorů otáčivého divadla, architektů Jiřího Skříteckého a Martina Krupauera, je představa, že objekt divadla je vesmírné těleso zakleté v podzemí bývalého Keltského oppida – v místě, kde se dnes hraje.
Boční pohled