Nejrozsáhlejší uzavřená biosféra na světě, Eden, stojí v britském Cornwallu
Rubrika: Architektura
Gigantická stavba pokrývající 15 ha (plocha 35 fotbalových hřišť) poblíž St. Austellu v britském hrabství Cornwall vyrostla v místě, kde se dříve těžil jíl. Nyní poskytuje domov tisícům rostlin z celého světa a jejími branami denně projde až osm tisíc návštěvníků. Projekt, který stál 86 milionů liber (polovinu nákladů pokryl grant od Millennium Commission), získal první cenu v soutěži vypsané anglickou a irskou asociací zinkoven.
The world‘s biggest greenhouse, Eden, in Cornwall, Great Britain
The giant construction with an area of 15 ha (an area of 35 football pitches) is located near St Austell in the British shire of Cornwall. It arose in a former clay mining area. At present it provides a shelter for thousands of plants from all over the world and is visited by up to eight thousands people a day. The project cost 86 million pounds (half of the costs was covered by Millennium Commission grant). The project won the first prize in the competition set by English and Irish Zinc Association.
Vizualizace - příčný řez
Projekt sestává ze dvou řetězců vždy čtyř vnitřně spojených kopulí, připomínajících hnízda, zasazených do nepoužívaného místa bývalé těžby jílu. Kopule mají v průměru od 37 do 124 m a dosahují až 40 m výšky. Čtyři západní kopule obsahují klimatické oblasti deštných pralesů a rovníku. Čtyři východní kopule mají zónu teplého klimatu pro středozemní floru a faunu.
Ocelová nosná konstrukce osmi kopulí je vzhledem k impozantnímu rozměru extrémně lehká. Její projekt prošel několikastupňovým vývojem s cílem dosáhnout co nejprůhlednější struktury. To znamenalo použít co nejnižší počet prvků s co nejmenším příčným řezem, aby minimálně stínily. Pozinkovaná ocelová konstrukce je tvořena dvouvrstvou sféricky zakřivenou prostorovou příhradovinou s téměř 4.000 styčníky a více než 11.000 pruty. Používá se systém Mero tvořený trojbokou šestiúhelníkovou sítí. Šestiúhelníky vnitřní sítě jsou generovány spojením krajních rohů vnějších šestiúhelníků a následným radiálním posunutím dovnitř koule o malou hodnotu – od 1,2 do 2 m. Diagonály spojující vnitřní a vnější vrstvu vytvářejí tetrahedrony (podle Platona se takto nazývají čtyřstranné pyramidy). Vnější vrstvu tvoří pruty z kruhových trubek s jednotným vnějším průměrem 200 mm a tloušťkou materiálu pohybující se mezi 4 a 10 mm v závislosti na statické potřebě. Jednotný průměr vede k tomu, že pruty zavětrování jsou identické.
Trubky se spojují v uzlech tvořených dutými polokoulemi prodlouženými do válcového tvaru. Jsou vyrobeny z litiny SG 40. Diagonály se závity na obou koncích se zašroubují do styčníků, zevnitř přístupných pro imbusový šestihranný klíč. Takto vytvořený styčník MeroPlus má díky předpětí šroubů i určitou ohybovou tuhost. Šroubované spojení všech prvků (vyjma přechodových nosníků a spojovacích prutů vnější vrstvy) umožňuje zhotovit všechny prvky pro celou konstrukci ve výrobně a pozinkovat je. Jsou zde tudíž dva řetězce, z nichž každý obsahuje čtyři polokulové kopule pro dvě podstatně odlišná klimata a biotopy:
-
čtyři západní kopule mají klima deštného pralesa,
-
čtyři východní kopule mají klima středozemní flory.
Perspektivní pohled na styčník
Konstrukce kopulí byla vyprojektována s použitím CAD. Stanovení účinků zatížení na konstrukci je založeno na teorii II. řádu a počítá se se součiniteli zatížení podle britských norem. Průhledné zakrytí všech osmi kopulí sestává z velkých šestiúhelníkových, vzduchem naplněných polštářů, které jsou složeny ze tří vrstev vysokopevnostního Texlonu. Polštáře jsou k nosné konstrukci připevněny speciálními hliníkovými profily. Ve světě dosud nebyly použity tak velké polštáře (až 5,2 m). Zvolený systém má vynikající izolační vlastnosti.