Luc Deleu a "orbanismus" v Praze
Rubrika: Architektura
Vysloví-li se jméno belgického architekta Luca Deleua, vybaví se minimálně dva termíny, kontejnerová architektura a především „orbanismus“, ekologický způsob urbanismu. Luc Deleu, zakladatel ateliéru T.O.P. Office, k této problematice říká: "Osídlení planety musí být řešeno efektivněji, klíč spočívá v intenzivnějším využití městského prostoru a recyklaci odpadu."
Luc Deleu (*1944) – belgický architekt, urbanista a představitel kontejnerové architektury bude jedním ze zahraničních hostů letošní konference Křižovatky architektury. Jako samostatný architekt působí už od roku 1970, kdy čerstvě po absolvování studií architektury založil svou vlastní kancelář T.O.P. Office (Turn On Planning Office). Necelé tři roky poté vstoupil ve známost uveřejněním manifestu „orbanismus“ (Orban Manifesto & Proposals). Koncepce orbanismu a celé řady jeho návrhů je založena na myšlence optimalizace našeho životní prostředí bez přílišného zatížení naší planety. Hlavním klíčem ke všemu se pro něj staly úvahy o nutném přehodnocení urbanistické situace a podoby lidského osídlení. Urbanistické řešení by totiž mělo být v souladu se všemi živočišnými a rostlinnými společenstvími. Tomu by se měla přizpůsobit i podoba města. Lidskou aglomeraci bychom s ohledem k naší planetě měli rozšiřovat minimálně, tedy alespoň do té doby, než objevíme jinou planetu.
A jak vidí orbanistu sám Luc Deleu? „Orbanista je především teoretikem, který upíná svůj vizionářský pohled na efektivnější uspořádání prostoru a osídlení na zemi. Přichází s myšlenkami o přesunu lidské aglomerace na moře, aplikuje modulární architekturu tam, kde je potřeba, tedy zvláště v oblastech člověkem trasformovaných. V neposlední řadě požaduje větší využití recyklace produktů lidské kultury.“ Orbanismu zasvětil celý svůj život.