Lázně Flóra s vodárnou
Rubrika: Architektura
Další, v pořadí již IX. přehlídka diplomových prací mladých architektů zná své vítěze. Jak jsme slíbili, přinášíme vám první z několika zajímavých projektů, které třebaže neobdržely vavříny vítězů, jsou pro nás zajímavé především proto, že ve svých realizacích počítají s využitím ocelových konstrukcí. I v letošním seriálu se můžete těšit na velmi odvážné a zajímavé projekty nejen z dílen architektů, ale i architektek, kteří jsou teprve na začátku své profesní dráhy.
Vedoucí diplomního projektu Ing. arch. Akad. arch. Petr Hájek a Ing. Akad. arch. Jan Šépka
ING. ARCH. TOMÁŠ LOHNISKÝ
- Narozen – 1979, Brandýs nad Labem
- Vzdělání – 1997–2004 FSV ČVUT Praha 2004–2008 FA ČVUT Praha
Praxe:
- Atelier Fact, Praha
- Atelier Dimenze 11, Praha
- Atelier Mimolimit, Praha
- Atelier Di5, Praha
Projekty:
- Sportovní areál – diplomní projekt – Atelier Dvořák, FSV ČVUT Praha – Řepy, 2007
- Soubor viladomů Černošce – Vráž, 2004
- Bytové komplexy Zahrady Uhříněves a Zahradní město – Atelier Fact Praha, 2004
- Obytný soubor a polyfunkční objekty – Atelier Fact Jinočany, 2005
- Interiér pobočky ČS – Atelier Fact Praha – Ohrada, 2005
- Polyfunkční dům – Atelier HájekŠépka, FA ČVUT Praha – Vrchlického sady, 2006
- Soutěž na Národní knihovnu ČR – atelier Dimenze 11, 20.-30. místo Praha – Letenská pláň, 2006
- Bytový dům – atelier Dimenze 11 Praha – Prosek, 2006/2007
- Soukromá vila Vrchlabí, 2006
- Lázně s vodárnou – diplomní projekt – Atelier HájekŠépka, FA ČVUT Praha – Flóra, 2007
- Bytový komplex Nová Uhříněves – Atelier Di5 Praha – Uhříněves, 2008
- Soukromá vila – Atelier Di5 Praha – Trója, 2008
AUTORSKÁ ZPRÁVA
Koncept návrhu spočívá v propsání bazénů lázní do samotné konstrukce. Tomuto principu nejlépe vyhovuje tvarování textilních membrán váhou vody. Dispoziční schéma jednotlivých typů lázní a koupelí je rozděleno do oddělených sekcí, které tvoří samostatné prostorové buňky. Tyto buňky jsou rozmístěny v pravoúhlém skeletu tak, aby pod nimi zůstal zachován dostatečně prosvětlený park.
Tento návrh zachovává původní městskou vodárnu, její střechu využívá pro veřejný park a nad ní do prostoru začleňuje relaxační prostory lázní. Odtržení van a bazénů od zemského povrchu a jejich zavěšení do volného prostoru definuje městské lázně nejen jako místo tělesné očisty, ale i jako místo relaxace a očisty duševní.
Dispozičně jsou lázně členěny samotnou konstrukcí na prostory komunikační a prostory provozní. Vstup je veden z nároží ulic Slezská a Jičínská pomocí dvojice venkovních eskalátorů a dvojicí výtahů, které jsou dimenzovány zároveň jako výtahy evakuační. V prvním poli objektu je vstupní recepce, šatny a sprchy zaměstnanců, místnost první pomoci, sklad a administrativa. Ze vstupního lobby se skrz chodby špinavého provozu vstupuje do oddělených šaten vybavených sprchami a toaletami. Z šaten se přes přetlakové zádveří vstupuje do samotného prostoru lázní, tvořeného jednotlivými komunikačními koridory, schodišti a specifickými provozy. V nižší úrovni je umístěn velký krytý bazén, sauny, frigidarium a dva bazény specifických koupelí a odpočíváren. Jeden z nich je doplněn o bar distribuující nápoje hostům. Sauny jsou doplněny o sprchy a toalety.
Do druhé úrovně je pak umístěn venkovní velký bazén tvořící střechu vnitřního bazénu, ostatní specifické koupele, prostor venkovních odpočíváren a provoz masáží. Střecha šaten a vstupního lobby funguje jako krytá venkovní odpočívárna. Ve druhé etáži je jako doplňkový provoz umístěna restaurace přístupná z části dispozice se špinavým provozem, která je zásobována pomocí vstupních výtahů. technologické zázemí je umístěno ve dvou podzemních podlažích v jižní části pozemku. Parkování je řešeno v plné kapacitě úrovňovými parkovacími sloty umístěnými v ulici Čáslavská.
OCELOVÉ KONSTRUKCE LÁZNÍ
Hlavní konstrukční systém je tvořen skeletem o maximálním rozponu 25,7 m tvořeným ocelovými tubusy. Samotný kubus je tvořen čtyřmi válcovanými plnostěnnými uzavřenými profily, spojenými v úrovni podlah a stropů nosnými profily IPE a v bocích ocelovou svařovanou strukturou šestiúhelníkového rastru. Vše je opatřeno bílým nátěrem, případně opláštěno obkladovými plechy s tepelnou izolací. Sloupy hlavní nosné konstrukce jsou děleny identickým způsobem. Prostup původní vodárnou je řešen provrtáním její železobetonové konstrukce pomocí vrtné soupravy a sloupy jsou založeny na monolitických pilotách prováděných pod ochranou bentolitového roztoku. Do hlavní nosné konstrukce jsou pak zavěšovány dvojité membrány s vysokotlakými vzduchovými vložkami. Podlahy tvoří textilní membrána a ETFE fólie s protiskluzovou úpravou. Nosnou vrstvou této konstrukce je ocelová síť. Stropy jsou tvořeny dvojicí ETFE membrán s vysokotlakými vložkami dle statického posudku, případně doplněny nosnou ocelovou síťkou. Konstrukce stropů je kombinací vnitřních vysokotlakých vložek a nízkotlakého vnitřního prostředí.
PROČ OCELOVÉ KONSTRUKCE?
Ocelové konstrukce v architektuře pro mne symbolizují čistotu konstrukce, racionalitu dimenzování a v neposlední řadě snadnou recyklovatelnost. Subtilnost a vysoké tvarové možnosti jednotlivých konstrukčních prvků umožňují architektovi mnohem volnější hru s konstrukcí než ostatní materiály. Jednoduchost a jednoznačnost výpočetních modelů pro ocelové konstrukce umožňuje jejich co nejracionálnější a tím pádem i ekonomické navrhování. Významnou výhodou se pro mne jeví i snadná a stoprocentní recyklace ocele a staveb z ní vyrobených.
Navržená stavba – Lázně Flóra – je specifická ve dvou základních principech. Prvním principem je nutnost vytvořit nosnou konstrukci pro speciální membránové bazény a to o rozměrech největších polí 26 × 26 metrů. Nosný skelet se stává zároveň i komunikačním systémem provozu, je tudíž nutné, aby velkorozponové prvky (nosníky o délce 26 metrů ) ve svém průřezu obsahovaly prostor dostatečný pro pěší komunikace, vedení technologií, případně u sloupů pak dostatečnou výtahovou šachtu. Vzhledem k těmto požadavkům byly zvoleny ocelové nosníky a sloupy uzavřeného průřezu s perforovanými bočnicemi. Návrh předpokládá jejich smontování z válcovaných uzavřených profilů a strojově svařované šestiúhelníkové struktury.
Flóra spa with a water station
The article continues with introducing projects of participants of the competition called the Presentation of diploma theses in which steel structures are used. It is a project of the Flóra spa with a water station. The design concept consists in redrafting the spa’s swimming pools in the structure itself. The main structure system consists of a construction with a maximum divider of 25.7 m formed by steel cubuses.