Koncertní a kongresové centrum v Českých Budějovicích
Rubrika: Architektura
Londýnský ateliér Future Systems v čele s Janem Kaplickým představil svůj návrh Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka pro České Budějovice.
Návrh Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích byl studiu zadán Jihočeskou společností přátel hudby z Českých Budějovic. Centrum se má stát srdcem nové rezidenční a komerční čtvrti situované na místě bývalých kasáren v blízkosti historického centra města. Jednou z hlavních myšlenek bylo navrhnout stavbu, která splní požadavky na koncertní a kongresové centrum pod jednou střechou, a která dá svým vzhledem nové lokalitě silnou identitu.
Velká vstupní hala uprostřed objektu je zároveň univerzální prostor pro pořádání různých druhů akcí, jako je taneční představení, festival, kongres atd. Otevřený veřejný prostor s restaurací, kavárnou, pokladnou a šatnami spojuje komerční část budovy s koncertními síněmi.
Dvě velkorysá schodiště ústí do dvou koncertních síní, větší filharmonické s 1.000 místy a menší komorní s 400 místy. Z veřejné haly se obě síně jeví jako dvě odlišné hmoty.
Hlavní důraz byl v návrhu interiéru kladen na nejlepší možnou akustiku bez nutnosti omezení vizuální kvality. Hladký povrch, volba materiálu a barev, nadstandardní polohovatelné sezení a nejmodernější technické vybavení to vše napomáhá k vytvoření jedinečných homogenních prostor nabízejících nejkvalitnější zážitek pro publikum i účinkující. Na vývoji akustického řešení spolupracoval Future Systems se specialisty z inženýrské firmy ARUP.
Cílem bylo dosažení kvality zvuku potřebné pro symfonickou hudbu s dostatečnou variabilitou pro využití prostoru i pro jiné události, od varhanní a sborové hudby po reprodukovanou hudbu a konference.
Za podiem obou síní jsou velká okna, která divákům poskytují neobyčejný výhled do parku během koncertního představení. Okna zásobují prostory přirozeným světlem, mohou být automaticky zastíněna a použita jako promítací plochy pro projekce. Další zásadou návrhu bylo účinkujícím nabídnout stejnou kvalitu architektury jaká se nachází ve veřejných prostorách. Velkorysé zákulisní prostory umožňují umělcům prožít příjemně čas před a po vystoupení tak, aby neměli pocit izolovanosti od samotné události jako se tomu děje v jiných koncertních budovách po celém světě.
Zákulisí zahrnuje velký odpočinkový prostor, zkušebny, jídelnu a další zařízení, která jsou spojena s hlavním vstupem v přízemí. Trojúhelníková vlnitá střecha se rozprostírá po celém pozemku a zastřešuje všechny prostory. Dynamický účinek navozuje vlna střechy nad nízkou polotransparentní skleněnou stěnou obíhající celý obvod. S respektem se přizpůsobuje svému okolí inspirována blízkým šumavským podhůřím a podobou lidí a zvířat.
Elegantní vzhled stavbě dodávají lesklé černé skleněné dlaždice tvořící střešní plášť, odkazující na barvu obleku hudebníků či na černě lakovaný povrch piana. Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka by se mělo stát stavbou, díky níž České Budějovice zazáří za blízké hranice do Německa a Rakouska a spojí tak tři země obchodně a kulturně.
Klient Jihočeská společnost přátel hudby, České Budějovice
Architekt Future Systems
Autorský tým Misha Gabriel, Jan Kaplický, Yaniv Peer, Filippo Previtali, Georg Roetzel
Akustika Neill Woodger, George Ellerington
Statika Ed Clark
Životní prostředí Andrew Sedgwick
(zdroj: www.earchitekt.cz, čes)