Když dřevo reprezentuje
Rubrika: Architektura
Nové sídlo společnosti KASPER CZ s. r. o. je jasným příkladem toho, že výrobní firemní prostory nemusí nutně znamenat pouze vybavenou halu s administrativním vestavkem. Projekt, který vám představujeme, citlivě reaguje na výrobní zaměření firmy, používá ve svých konstrukcích dřevo a nutno dodat, že má „šmrnc“.
Společnost KASPER CZ s. r. o. se již od roku 1994 specializuje na návrh a výrobu dřevěných příhradových konstrukcí, spojovaných ocelovými styčníkovými deskami s prolisovanými trny a nosných konstrukcí dřevostaveb. V letech 1998 a 1999 se již stává jednou z předních firem s uvedenou technologií na českém trhu a v roce 2003 rozšiřuje výrobu zakoupením druhé kompletně vybavené technologické linky. Dynamický rozvoj firmy v následujících letech přispěl k zásadnímu rozhodnutí postavit kompletně nový provoz.
Pozemek pro výstavbu byl zakoupen v Trutnově. Nejprve bylo ale nutné odstranit z něj ekologickou zátěž po bývalém majiteli. Sanace proběhla s finanční podporou z prostředků fondů Evropské unie. V roce 2008 proběhla výstavba nové výrobní haly společně s novou administrativní budovou, kde od počátku roku 2009 firma sídlí a realizuje výrobu.
ŽELEZOBETON KONTRA DŘEVO
Jednou ze zadávacích podmínek úvodní studie byl požadavek na architektonický návrh nového provozu, který měl korespondovat s výrobním zaměřením firmy. Nový areál byl rozdělen na tři části. Hlavní objekt - výrobní hala, kde je nosný konstrukční systém z provozních důvodů řešen jako železobetonový skelet a kde je umístěna veškerá technologie pro výrobu dřevěných nosných konstrukcí. Na ni navazují skladovací prostory, které kopírují výrobní toky materiálu. Posledním objektem kompaktního souboru je administrativní budova, která je koncipována jako dřevostavba.
Dispoziční uspořádání dvoupodlažní administrativní budovy řeší v přízemí vstupní prostory, archív a zázemí pro výrobu (šatny, sprchy a kanceláře). V patře jsou umístěny kancelářské prostory vedení společnosti, obchod a technické oddělení. Nosná konstrukce administrativní budovy o vnějších rozměrech 10,3 × 30,5 × 8,3 m je kompletně realizována systémem celodřevěného lehkého skeletu, který je osazen a ukotven na železobetonovou monolitickou desku. Dřevěné rámy tl. 160 mm sestavené z dřevěných sušených KVH profilů, jsou opláštěny z vnitřní strany OSB deskou, která zajišťuje především smykovou tuhost stěn celé budovy, ale zároveň se její difuzní vlastnosti příznivě projevují na snížené distribuci vodních par do konstrukce (funkce parobrzdy).
Obvodové rámy jsou vyplněny v celé tloušťce tepelnou izolací a z vnější strany jsou opláštěny dřevovláknitou deskou STEICO, na kterou je v přízemí provedena minerální strukturovaná tenkovrstvá omítka s výztužnou armovací sítí (kontaktní zateplovací systém). Obvodový plášť v 2. NP je navržen s provětrávanou vzduchovou mezerou. Dřevěný palubkový obklad, který opticky zvýrazňuje patrovou část budovy, je připevněn na dřevěných latích, které jsou kotveny přes dřevovláknitou desku do nosného dřevěného rámu. V kombinaci s vnějšími žaluziemi, které se výrazným způsobem podílí na zajištění optimálních světelných a klimatických podmínek uvnitř budovy, podtrhuje architektonický záměr investora vybudovat reprezentativní sídlo společnosti.
PROMYŠLENÉ TECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Prověření prostorové tuhosti lehké dřevostavby a její správné ukotvení je jednou z hlavních podmínek pro bezpečný provoz objektu. Odlišná dispoziční kompozice prostorů v jednotlivých podlažích si vyžádala i rozdílný přístup k technickému řešení celého objektu. 1. NP disponuje dostatečným množstvím vnitřních ztužujících dřevěných stěn, které společně se stropní konstrukcí mezi 1. a 2. NP vytvořily prostorově tuhou „krabici“. Stropní konstrukce je provedena z KVH profilů na které je položena a přilepena konstrukční deska OSB.
Lepená spára společně s mechanickými spojovacími prostředky vytváří z masivního dřevěného profilu a OSB desky statický průřez ve tvaru „T“, který výrazným způsobem zvyšuje statickou únosnost stropní konstrukce. Maximálně dispozičně otevřený prostor v 2. NP s minimálním počtem ztužujících nosných prvků zasahujících do interiéru, si vynutil odlišný přístup k návrhu prostorové stability. Otevřenou halovou konstrukci v 2. NP (10,3 × 30,5 m) tvoří obvodové stěnové dřevěné panely, jejichž stabilitu zajišťují v úrovni zhlaví střešní dřevěné příhradové vazníky spojované styčníkovými deskami s prolisovanými trny. Ty v kombinaci s vodorovným ztužujícím systémem přenáší vodorovné síly, převážně od větru, do svislých stěnových ztužujících žeber, které musí být dokonale kotveny ke konstrukci 1. NP a následně do základové konstrukce. Především pro instalované skleněné příčky v otevřeném halovém prostoru bylo nutné konstrukčně zajistit splnění náročných hodnot výsledných přetvoření konstrukcí.
ZÁVĚR
Energetické, ekologické a ekonomické důvody vedou k potřebám zvýšit podíl dřevěného stavění na celkové výstavbě budov obecně. Velký potenciál dřevěného stavění v oblastech energetických úspor, minimalizace emisí CO2, omezení těžby neobnovitelných surovin a s ní spojených negativních vlivů na krajinu, snížení hmotnosti budov a následné dopravy a skládkování stavebního odpadu nasměroval od počátku firmu KASPER CZ s. r. o. k navrhování a výrobě nosných dřevěných konstrukcí, které splňují nároky moderní společnosti v 21. století. Prezentovaná administrativní budova jen podtrhuje základní filosofii společnosti.
When wood represents
The article introduces a project of a new residence of the company KASPER s. r. o. which is specialized in designing and production of wooden truss structures connected with steel angle plates with repressed drifts and frameworks of wooden structures. The company used its know-how especially by the construction of an administration building of the new company’s residence, which is conceived as a wooden structure.