Hala, která není jen bednou plnou strojů
Rubrika: Architektura
Průmyslová klasika současnosti – bedna plná strojů a trocha skla pro management – je v tomto případě oživena zřetelnou symbolikou, vycházející z vyráběného sortimentu a tradice původní značky Mora. Na plechové podnoži výroby – sporáku – je položen plynový hořák administrativy. Ten hoří plamenem jehlanu střešního světlíku nad otevřeným dvoupodlažním prostorem vstupní haly. Konstrukčně náročnější členění každé ze stran světlíku na devět trojúhelníků je stylizací plamínků původního loga Mora.
Novostavba závodu na výrobu plynových spotřebičů Mora-Top vyrostla v letech 2004 až 2005 jako součást průmyslové zóny na severozápadním okraji Uničova. Na rovinatém staveništi vznikl závod, složený v zásadě ze dvou hlavních objektů – výrobní haly a provozního objektu. Jednopodlažní hala o celkových půdorysných rozměrech 72 × 72 m je tvořena ocelovým skeletem v modulu 18 × 18 m a světlé výšce 5 m, provozní objekt je jedno- a částečně dvojpodlažní, půdorysně 72 × 16 m, v technologii železobetonového skeletu o modulové osnově 6 × 6,5 m.
Výrazové sjednocení fasády
Oba konstrukčně rozdílné základní objekty jsou výrazově sjednoceny obvodovým pláštěm, jehož vnější vrstva z ocelových panelů s polyuretanovým jádrem s tmavě šedou metalízou na venkovní straně (Kingspan, RAL 9007) je u obou objektů stejná. Objekty na sebe bezprostředně navazují společnou stěnou. Výrazně odlišné je druhé podlaží provozního objektu s popsanou symbolikou, opláštěné proskleným hliníkovým fasádním systémem (HeroAl, série 080), osazovaným šikmo do kruhu, s velkými nároky na přesnost lichoběžníkových dílů a atypickým kotvením. Oproti původnímu záměru nebyly slunolamy pojednány jako barevný akcent v rumělkově červené (RAL 2002), ale byly ponechány v základní barvě použité oceli.
Celý nezkrácený článek si můžete přečíst v říjnovém čísle 5/2005.