Galerie současného umění PLATO v Ostravě podle KWK Promes
Rubrika: Architektura
Architektonická vize – Budova bývalých jatek má být přeměněna na centrum současného umění. Dochované stěny svědčí o historii tohoto místa, proto jsme se rozhodli zachovat staré zásahy a viditelné vrstvy. Masivní cihlové zdi byly v minulosti perforovány (zmrzačeny) charakteristickými velkými otvory. Namísto toho, abychom je zazdili cihlami a rekonstruovali staré detaily, rozhodli jsme se, že tyto otvory zachováme a otevřeme skrz ně výstavní prostory městu. Tímto nabídneme galerii PLATO zcela nové možnosti. Díky tomu bude moci umění ovlivňovat prostor nejen uvnitř starých zdí, ale i venku, angažujíc tak širší publikum.
MATERIÁLOVÁ A HMOTOVÁ KONCEPCE
Hledajíc recept na obnovu budovy a využití prostoru kolem ní, rozhodli jsme se, že nebudeme zakrývat její historii a „pudrovat“ ji, ale přiznáme její jedinečný charakter s viditelným příběhem transformace. Nechceme znovu stavět starou budovu ani obnovovat její původní stav, pouze do této vícevrstvé historie přidáme další vrstvu.
Zdi budou restaurovány, drobné vady dozdíme cihlami, ale všechny nové prvky, jak rekonstruované, tak i nově navržené, budou realizovány z nového materiálu – betonu. Charakteristické otvory, které budou zachovány, budou uzavírány masivními, otočnými betonovými stěnami, v nichž bude historický detail doslovně reprodukován.
Stejně bude vypadat koruna věže.
Také nový povrch náměstí bude realizován z betonu. Takový přístup, který spočívá v přidání další, vizuálně homogenní vrstvy do této historie s více vlákny, má sloužit k budování nové identity místa při respektování jeho historie.
URBANISMUS
Stávající budovy a jejich centrální uspořádání na pozemku s volným okolním prostorem, vytvoří negativní čtvrť. Využili jsme tento motiv – budova nemá jasně vymezenou čelní fasádu a k dispozici tak bude na všech třech stranách po celém obvodu.
Využitím stávajících otvorů jsme navrhli vstup do budovy z ulic Porážková a Masná. Zbývající otvory, spojující výstavní prostor s okolním prostředím, slouží k zapojení celého prostoru kolem budovy. Zpracovali jsme okolí budovy jako neutrální prostor, který představuje zázemí pro budoucí kulturní akce (rozsáhlé prostorové instalace, koncertní scény atd.). Betonový povrch náměstí se na křižovatce se sousedními budovami ohýbá a šplhá vzhůru, organizuje prostor a současně vytváří pozadí pro různé typy přehlídek a multimediálních projekcí. Náměstí nemá žádnou definovanou funkci – způsob jeho využití jsme se rozhodli nechat na představivosti a vynalézavosti umělců.
FUNKČNÍ ŘEŠENÍ
Projekt předpokládá jasnou distribuci programu v rámci aktuálního uspořádání – přízemí stávajících hal bude přístupné ze vstupní haly a přizpůsobeno pro výstavní prostory. Možnost dočasného otevírání rotujících stěn povede k tomu, že výstavní místnosti mohou být občas přístupné zvenku – z prostoru kolem budov.
Zbylé funkce budou umístěny v 1. patře, které bude jako celek založeno na jasném, bezbariérovém komunikačním systému, představujícím rozšíření celého prostoru. Nová lávka na úrovni podlahy spojí všechny funkční bloky (kanceláře, vzdělávací část, prostor pro přednášky a koncerty nebo představení) a zajistí volný pohyb v celé budově. Dostupnost všech prostor má zdůraznit otevřenou povahou instituce PLATO Ostrava.
VÝSTAVNÍ PROSTORY
Cílem projektu je maximalizovat výstavní prostor při respektování stávající struktury budovy. Stávající části budou transformovány do výstavních místností přístupných ze vstupní haly a okolních komunikací. Jednotlivé sály spolu mohou být sloučeny v enfiládu a způsob prohlídky – jedno jestli jen letmý, bude záviset na aktuálním scénáři. Výstavní prostory se budou lišit a dají vyniknout individuálnímu charakteru jednotlivých interiérů.