Galerie Grand Prix Brno
Rubrika: Architektura
DIPLOMOVÉ PRÁCE MLADÝCH ARCHITEKTŮ V. - V minulém vydání Konstrukcí jsme zavítali s architektonickým návrhem do Brna. V tomto vydání v této moravské metropoli zůstaneme. Projekt, který vám představíme, je s Brnem spojen tak těsně, že je možno si připustit jeho existenci v případě, že by našel investora. Grand Prix je totiž značka, na kterou slyší fanoušci motorizmu nejen na Moravě, ale i ve zbytku Česka, a rovněž za jeho hranicemi.
Vedoucí projektu prof. Ing. arch. Jiljí Šindlar, CSc., Fakulta architektury, VUT Brno
Ing. arch. Tomáš Rabl
Vzdělání:
- 2008 absolvoval Fakultu architektury, VUT Brno
- 2005 Fakulta architektury, TU Graz, Rakousko Institute for Architecture and Media (dean vprof. dipl. arch. eth Urs Hirschberg)
- 1998 absolvoval Stavební fakultu, VUT Brno
Práce v ateliérech:
- 2007 – 2008 Zaha Hadid Architects, London
- 2006 – 2007 Hamiltons Architects, London
- 2004 – práce pro designéra Martina Tvarůžka
- 1996 – 1998 UAD Studio, Brno
Projekty:
- Signature Towers, Dubai (UAE), Zaha Hadid Architects
- Civil Courts of Justice, Madrid, Zaha Hadid Architects
- Park House Project, London, (UK), Hamiltons Architects
- Parkovací dům v Klatovech (soutěž)
- Sportovní hala Kuřim (soutěž)
- Hangár na letišti Mošnov (animace)
- Bytové domy Ostrava (studie)
FORMÁLNÍ KONCEPT
Galerie Grand Prix je dynamicky tvarovanou stavbou, pojící v sobě několik různých funkcí. Galerii starých závodních aut a motorek, kavárnu a také prodejnu nových sportovních aut, nebo veteránů. Jako závod má svůj start a cíl, také závodníka dělí od místa ze kterého vyjel čas. Návštěvník, který prochází expozicí se vrací na začátek. Koncepčně na funkci galerie navazují komerční prostory. Z galerie, jež symbolizuje slavnou minulosti do prodejny sportovních aut, případně replik veteránů. To je současnost. Převažující horizontální kompozice je zvýrazněná spirálovitě vedenými pásy prosvětlení na fasádě – možná jsou to stopy gum pneumatik na asfaltu dráhy. Fasáda se rozevírá v místech kde chceme více světla uvnitř galerie a denní světlo proudí ze severní strany světlíkem. V interiéru expozice mizí a ubíhá za horizont aby se za zatáčkou opět objevila. Pro Galerii jednoho z nejstarších evropských závodů bylo zvoleno umístění kde se stará závodní trať dotýká dálnice D1. Večerní dynamické nasvíceni LED způsobí malý zážitek a bude na očích všem kolem projíždějícím motoristům.
KONSTRUKCE
Nosnou konstrukci výstavního prostoru tvoří rovinné ocelové rámy vytvářející v části s nadzemním podlažím rámový truhlík. Rámy, které sledují křivku osy budovy tvoří uzavřené profily. Skladbu stropu tvoří trapézové plechy spřažené s železo-betonovou deskou. Střešní plášť je skládaný z nosných trapézových plechů, tep. izolace, parozábrany a falcovaného titanového plechu.
GEOMETRIE STŘEŠNÍHO PLÁŠTĚ
Plocha pro povrch falcovaného plechu použitého na střeše, která je vlastně hyperbolickým paraboloidem, ale s malou prostorovou divergencí. Výplně otvorů oken tvoří ETFE fólie (nafukovací polštáře o třech vrstvách). Model nosné konstrukce je vymodelován částečně parametricky v CAD software Bentley Microstation a Rhino3d. Díky vynikajícím vlastnostem programu Microstation se celá složitá konstrukce dala vytvořit poměrně uceleným postupem. Veškerá 2d dokumentace byla extrahována ze 3D modelu a následně doplněna a vytištěna.
VOLBA OCELOVÉ KONSTRUKCE
Žádný jiný dostupný materiál naší doby se může pokusit napodobit lehkost a pevnost pavučiny. Rozezní se jako zvon při úderu. Přesnost montáže a tvarová svoboda uvolňuje ruce architekta. Kvalita a krása.
Grand Prix Gallery Brno
Grand Prix Gallery is a dynamic shape which fluently twists along building length. The building is to house an exhibition space, gallery cafe and car dealers with sport and vintage cars. The primary construction is composed of load-bearing steel frames following extrusion of building skin. Stabilisation is achieved by inserted floor. Girders and beams support roof structure. This project is another proposal from series of 2008 Diploma in Architecture Projects.