Česká účast na Zlatých terasách ve Varšavě - nové architektonické dominantě celé Evropy
Rubrika: Architektura
Pomyslné první místo v moderní architektuře zřejmě získá Varšava. V srdci polského hlavního města vzniká v podobě Zlatých teras nejen jedno z největších obchodních a zábavních středisek Evropy, nýbrž zároveň i mimořádné stavební dílo.
Zlaté terasy překlene gigantická skleněná kupole, která vytvoří největší zastřešený prostor v Evropě. Terasy vytvoří multifunkční komplex budov na celkové ploše 220 000 m2, na čtyřech podlažích se budou pod jednou střechou střídat kancelářské prostory a nákupní pasáže s celkem 200 obchody, zábavní zařízení, například kino s 1 500 místy. Střed stavebního komplexu tvoří „vlnící se“ kupole ze skla a oceli o rozloze zhruba 10 000 m2, která je zavěšena na ocelových pilířích, které tvoří komplexní síť ze svařovaných ocelových prvků. Ta se doslova nad vnitřním dvorem vznáší. Technicky tuto „skleněnou oblohu“ navrhl vídeňský specialista na ocelové stavby, architektonická kancelář Waagner-Biro Stahl-Glas-Technik.
Úkol pro AdvanceSteel
Pro zpracování projektové a výrobní dokumentace zastřešení vnitřního prostoru komplexu, fektní vlnící se kupole ze skla a oceli, byla využita softwarová aplikace AdvanceSteel. Obtížnost řešení spočívala ve tvaru střechy, kterým je prostorová povrchová vlna, a ve vytvoření styčníkových prvků v jednotlivých uzlech sítě profilů (obdélníkové trubky). Díky plně obecnému tvaru je každý prvek střechy (profil, styčníkový uzel) jedinečný. Bylo proto třeba nalézt efektivní cestu, jak je zkonstruovat. Tento požadavek řešila firma Waagner-Biro v úzké spolupráci s českou pobočkou, vyvíjející aplikace AdvanceSteel, firmou AB Studio Graitec Group, která se specializuje na řešení technicky náročných projektů. Po specifikování možností konstrukčního řešení jednotlivých uzlů střechy mohli vývojáři díky otevřené architektuře aplikace AdvanceSteel vytvořit speciální funkce (makra), se kterými realizovala rozmístění profilů, tvorbu styčníkových prvků v jednotlivých uzlech a rozmístění skleněných panelů automaticky. Nejsložitějšími prvky konstrukce jsou jednotlivé uzlové styčníky, které mají plochy seříznutí v několika rovinách.
Celý nezkrácený článek si můžete přečíst v čísle 3/2005.