KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    4/2009 - červenec-srpen

4/2009 - červenec-srpen

Editorial

Černé scénáře se naplňují

Jako by to všichni tušili, ale nikdo to nechtěl vyslovit nahlas. Jak ukazují aktuální výsledky, situace v českém stavebnictví se podstatně zhoršuje. Firmy předpovídají výrazně hlubší propad celého odvětví a v důsledku toho také svých vlastních prodejů. Sebedůvěra velké části firem se viditelně zhoršuje. Současně všichni respondenti potvrzují, že jsou omezeni ve svém růstu, a zcela nově většina firem uvádí, že mají aktuálně nasmlouváno méně zakázek než před rokem. Situace je o to horší, že k těmto změnám dochází s nebývalou rychlostí, na což jsou firmy schopny reagovat jen v omezené míře. A světlo na konci tunelu stále není vidět. Ještě před třemi měsíci očekávaly firmy pokles výkonu stavebnictví pro rok 2009 v průměru o tři procenta, nicméně v současné době se očekávání podstatně zhoršila – firmy předpovídají pokles až o 11 procent.

Krize sice trvá, ale v segmentu ocelových konstrukcí nemá tak obludné rozměry jako jinde. Dokazuje to i anketa na stránkách tohoto vydání Konstrukcí. Vaši pozornost ale zcela určitě zaujme slibovaný materiál o TKP. Dostal opravdu nadstandardní prostor. Vzhledem k tak obsáhlé a choulostivé problematice to ani v rámci objektivity nešlo udělat jinak. Znovu upozorňuji, že nejsme odborníky na tuto problematiku, ale to neznamená, že vám ji nechceme přiblížit. Pevně věříme, že první materiál o TKP, který vám přinášíme, pomůže čtenářům alespoň částečně se zorientovat v této problematice. Záměrně jsme nešli do hloubky, i když respondenti dostali šanci doložit svá tvrzení na konkrétních případech. Jak se jim to podařilo, posuďte sami.

Rozhovory budou přetištěny na www.konstrukce.cz a je možné na ně reagovat formou diskuze. Také bych rád vyzval čtenáře, mostaře, projektanty, aby přišli s články a připomínkami, ve kterých konkrétně uvedou, zda jim dělají TKP problém, nebo nikoliv. Problematice TKP se budeme věnovat i dále a nyní již konkrétněji, a to i na stránkách časopisu Silnice Železnice, protože tam, myslíme si, patří více. Pokud budou ohlasy, jsme připraveni uspořádat do konce roku kulatý stůl na toto téma se všemi zúčastněnými aktéry.

Na závěr bych vaši pozornost nasměroval k článku o haváriích ocelových konstrukcí. Problematických konstrukcí, o kterých je v článku řeč, v Česku podle autora funguje několik. Nikdo ale přesně neví, kde všude se nacházejí. Pokud máte podezření, že právě ve vašem městě není na OK stadionu něco v pořádku, kontaktujte nás. Možná tak společně zabráníme dalším nešťastným událostem.

Pevně věřím, že jste si v průběhu prázdnin odpočinuli, a ve druhé dekádě přeji všem hodně štěstí a profesních úspěchů. Vzhledem k situaci, která na trhu panuje, je budeme potřebovat.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce-media.cz

Obsah

Související obsah (tištěná média)

4/2009 - Halové a střešní konstrukce
4/2009
Halové a střešní konstrukce

Předplatné

Časopis Konstrukce si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz/predplatne.php, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice