Třinecké železárny spolupořádají prestižní světovou konferenci o kyslíkových procesech výroby oceli
Rubrika: 2014
Třinecké železárny, které v letošním roce slaví 175 let svého vzniku, spolupořádají prestižní vědeckou konferenci European Oxygen Steelmaking Conference (EOSC). Ta proběhne od úterý 9. do čtvrtku 11. září v Třinci.
Letošní 7. ročník si nenechá ujít více než 130 specialistů z celého světa na problematiku kyslíkových procesů výroby oceli a mimopecního zpracování oceli. Konference je rozdělena do 9 sekcí, které budou probíhat v kulturním domě Trisia. Slavnostní zahájení proběhne v sále třineckého kina Kosmos.
European Oxygen Steelmaking Conference (EOSC) se zaměřuje na vývoj ve výrobě oceli pomocí kyslíkových procesů a plynulého odlévání oceli. Letošní ročník navazuje na tradici úspěšných akcí, které se konaly například ve Stockholmu (2011), Aachenu (2006), Grazu (2003). „EOSC je jedinečným fórem evropských producentů oceli k výměně názorů o stavu a budoucím vývoji tohoto hutního procesu. Předmětem jednání budou i zkušenosti z provozu, automatizace, zlepšování kvality oceli a ochrana životního prostředí,“ podotýká místopředseda České hutnické společnosti a jednatel společnosti Metalurgický a materiálový výzkum Jaroslav Pindor.
„Kyslíkový proces výroby oceli je v Třineckých železárnách nosnou technologií. Ročně v naší kyslíko-konvertorové ocelárně vyrobíme 2,5 milionů tun oceli,“ uvedl Henryk Huczala, technický ředitel Třineckých železáren a člen pořádající České hutnické společnosti. První tavba v konvertoru proběhla na konci roku 1983, od té doby bylo vyrobeno přes 62 milionů tun oceli a ocelárna byla postupně modernizována.
Investice do ní jsou však spjaty také s ekologií. V letošním roce začala stavba sekundárního odprášení kyslíko-konvertorové ocelárny. Velkou investicí spjatou s výrobou oceli je stavba nové kyslíkárny, díky níž bude pokryta navýšená spotřeba technologických plynů v procesu výroby železa v souvislosti s technologií injektáže prachového uhlí do vysokých pecí. Všechny tyto projekty obsahují nejlepší světové technologie, které umožní huti splnit přísné limity BAT.
Konference, kterou letos hostí Třinec, je součástí kalendáře prestižního Mezinárodního vědeckého ocelářského institutu (International Society of Steel Institutes - www.issisteel.org).
Hlavním organizátorem konference je Česká hutnická společnost. Spolupořadateli pak OCELOT s.r.o. – vydavatel vědeckého časopisu Hutnické listy, MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o., Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, Třinecké železárny a město Třinec. Další materiály o konferenci najdete zde na webových stránkách: http://www.eosc2014.cz