Stavba Prague Innovation Center (PIC) ve Zlatníkách-Hodkovicích
Rubrika: 2014
Ve středu 26. března 2014 se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene stavby Prague Innovation Center (PIC) ve Zlatníkách-Hodkovicích u Prahy. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada významných hostů v čele s Guvernérem ČNB Miroslavem Singerem a senátorem Jiřím Oberfalzerem, starostou obce Zlatníky–Hodkovice Jiřím Rezkem, zástupci BIOCEV a ELI Beamlines, MPO, agentury CzechInvest, generálního dodavatele stavby firmy Metrostav a investora stavby společnosti QTH Innovation Europe.
Cílem investorů je v Hodkovicích vybudovat inovační centrum zaměřené na rozvoj biotech projektů s mezinárodním potenciálem. „V architektonicky unikátním prostředí, stimulujícím kreativitu a interakci, na ploše skoro 3,000m2 chceme poskytnout příležitost vědeckým a podnikatelským talentům pro realizaci jejich snů,“ říká Petr Kotal, jeden ze zakladatelů centra, a dodává: „Naše vize je vybudovat podnikatelský ekosystém, který během následujících 5 let vyprodukuje 10 mezinárodně uznávaných startupů a který zároveň vytvoří kreativní prostředí pro růst již úspěšných a etablovaných firem. Inspirací jsou nám úspěšná centra v zahraničí, jako je Cambridge Innovation Center v Bostonu, kde jsem sám několik měsíců působil, nebo Bio Valley ve Švýcarsku, kde v současnosti žiji. Chceme se zaměřit na biotech, neboť si myslíme, že jde o oblast s obrovským potenciálem, který je v ČR doposud nevyužit. Je zde mnoho inkubátorů a akcelerátorů zaměřených na IT, a ačkoli je biotech v TOP 3 globálně nejperspektivnějších oborech pro inovace, v Čechách zůstává z našeho pohledu poněkud nezaslouženě stranou.“
Co zajistí úspěch centra v době, kdy nová neustále vznikají, a některá stávající bojují o přežití? „PIC chceme vybudovat po vzoru úspěšných institucí v USA, Švýcarsku a Izraeli, kde čerpáme nejvíce inspirace a máme nejvíce kontaktů. Všichni členové managementu jsou zároveň investory v tomto projektu, což zajišťuje jejich angažovanost na úspěchu PIC. Kromě naší vlastní inovační pipeline se chceme spolupodílet a finančně se angažovat v nových projektech s jasným zaměřením na jejich pozdější komercionalizaci. V několika nejbližších letech vzniknou v tomto prostoru na jih od Prahy nesmírně zajímavé inovace v oblasti biotech či laserové optiky a my jsem šťastni, že můžeme být u toho,“ uvedl David Fojtík, jeden z investorů a managerů PIC.
Prague Innovation Center vzniká jako první stavba budoucího vědecko-technického parku Hodkovice, v těsném sousedství BIOCEVu, biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy, a ELI Beamlines, nejmodernějšího laserového zařízení na světě. „Celá oblast je z hlediska inovačního potenciálu nesmírně atraktivní. Na ose Dolní Břežany – Hodkovice – Vestec vzniká lokalita, které trochu s nadsázkou říkám budoucí pražské Silicon Valley. ELI Beamlines, BIOCEV a teď i PIC tvoří základ nového vědecko-technologického klastru, který se bude v několika příštích letech dynamicky rozvíjet. Jsem rád, že naše obec může podpořit tento rozvoj vytvořením vědecko-technické zóny. Kromě PIC, které je první vlaštovkou, v současné době jednáme s několika dalšími vážnými zájemci,“ prohlásil starosta obce Zlatníky-Hodkovice Ing. Jiří Rezek.
Metrostav a.s. je generálním dodavatelem stavby Prague Innovation Center. „Jsem rád, že se naše společnost může významným způsobem podílet na stavbách jako je ELI nebo PIC,“ uvedl obchodní ředitel Metrostav a.s. Ing. Milan Veselský.