Seminář o kvalitě výroby ocelových konstrukcí podle EXC3
Rubrika: 2014
Zástupci výrobců ocelových konstrukcí, montážních firem, ale i zástupce investora, resp. provozovatele přenosové soustavy v Česku, vážili 5. listopadu 2014 cestu do Ostravy na seminář Zkušenosti z výroby a uvádění stavebních a technologických ocelových konstrukcí na trh v zemích EU - Ekonomické a technologické aspekty výroby ocelových konstrukcí v EXC3 (mýty a fakta). Úzce zaměřený seminář pro omezený počet účastníků pořádalo vydavatelství KONSTRUKCE Media s.r.o. ve spolupráci s Českým svářečským ústavem Ostrava. V rámci více než pět hodin trvající živé a mimořádně zajímavé přednášky, což je v případě Ing. Mariána Bartoše (IWE) z firmy SAG Elektrovod Holding zcela běžné, byly popsány postupující klimatické změny a s tím související důvody zvýšených požadavků na kvalitu konstrukcí nejen pro elektrizační síť. „Na stožár elektrického vedení je potřeba se dívat jako na výrobek, který podléhá dynamickým vlivům. Kvazistatický pohled na stožár je, pod vlivem nových okolností, nutné přehodnotit,“ uvedl M. Bartoš.
Bohatá obrazová dokumentace autora jasně poukázala na fatální selhávání některých výrobců ocelových konstrukcí ve směru kvality. „Nejde nám o pozlacenou konstrukci, ale o obyčejný, slušný produkt. Toho lze dosáhnout všeobecně známými postupy,“ uvedl M. Bartoš. Součástí prezentace byl i přesný popis rozdílu mezi EXC2 a EXC3, Marián Bartoš uvedl na konkrétních příkladech, co musí výrobce splnit, jaké stroje musí mít, aby mohl plnit nové podmínky, platné v rámci SEPS. „Otvory pro montážní spoje by neměly být děrované, ale vrtané. Děrováním se otvor deformuje, styčné plochy nejsou dostačující, což může vézt k poškození konstrukce,“ uvedl na příklad M. Bartoš. Někteří účastníci však argumentovali tím, že aplikací vrtacích strojů se logicky prodlouží čas na realizaci otvorů. „Ano, ale na trhu existují velmi výkonné vrtací stroje, čili větší časová ztráta nemusí vzniknout“ uvedl přednášející.
Velice diskutovaným tématem byly náklady, které s přechodem na zpřísněný předpis mohou výrobcům ocelových konstrukcí vzrůst. „Když pominu, že to vlastně nemusí investora zajímat, tak je hlavně výrobci ocelových konstrukcí, jak si uspořádá proces výroby. Mám zde k dispozici porovnání cenových nabídek dodávky ocelové konstrukce podle EXC2 a ECX3 a jde o prakticky totožné částky. Prostě to jde,“ uvedl M. Bartoš.
„Jsme na začátku cesty ke změně ve kvalitě. Tento seminář zatím pouze pozvedl prapor,“ uvedl M. Bartoš a dodal: „Na Slovensku byl předpis již přijat a investorovi, resp. provozovateli slovenské přenosové soustavy, SEPS, se vyplácí. A výrobci ocelových konstrukcí, kteří chtěli dále působit v lukrativním segmentu trhu…? Ti, kteří to v tomto byznysu myslí vážně, se prostě přizpůsobili a působí zde dále.“
Seminář v konferenčním centru Akord doplnila i přednáška Ing. Martina Sondela, Ph.D. z Českého svářečského ústavu Ostrava, který přiblíží úskalí certifikace a svařování v EXC3. Mediálními partnery akce byly odborné časopisy KONSTRUKCE a All For Power.